5 sposobów jak odnaleźć swój potencjał

Lubisz coś robić, potrafisz zatracić się, w tym całym sobą? Kochasz swoją pracę lub hobby tak bardzo, że nawet jak Ci jest trudno, to potrafisz przezwyciężyć kryzys. A co, z działaniami, zadaniami lub wyzwaniami, których się obawiasz, które są dla Ciebie nowe, niezwykłe? Powiem Ci w sekrecie, że z tymi też możesz sobie poradzić, ponieważ masz w sobie niezwykły potencjał, czyli siłę do uczenia się nowych rzeczy, doskonalenia tego czego się podejmujesz i robienia o wiele więcej, niż Ci się wydaje. A zaraz poznasz kilka sposobów jak odnaleźć swój potencjał.

Odkryć potencjał

Potencjał to nasza siła do realizowania codziennych zadań i głęboko ukrytych marzeń. Wielu ludzi nawet nie wie, że go ma. Karceni, strofowani, często negatywnie oceniani zatracili wiarę w siebie, w swoje umiejętności, zdolności do tego, aby kreować, tworzyć i działać. Jednak w każdym drzemie siła, która pomaga realizować soje plany. Nierozerwalnie związana jest z mocnymi stronami i zaletami, jednak potencjał to pojęcie szersze. To również możliwości do wykorzystania mocnych stron, to okazje do wykorzystania i spróbowania mimo początkowych obaw i ograniczeń. Jak odnaleźć swój potencjał, gdzie go szukać?

odnaleźć swój potencjał

Kilka sposobów: Jak odnaleźć swój potencjał?

 1. Zrób autoanalizę – zastanów się w czym jesteś dobry, co sprawia Ci przyjemność, jakie czynności, aktywności przychodzą Ci z łatwością, do czego nie trzeba Cię zachęcać, do czego masz predyspozycje, co chciałbyś robić, czego chciałbyś się nauczyć? Arkusz do pobrania.
 1. Porozmawiaj z bliskimi – zapytaj jak Cię widzą, co w tobie podziwiają i lubią? W jakim zawodzie by Cię widzieli, gdybyś nie był tym kim jesteś? Spisz odpowiedzi od kilku osób, skonfrontuj z tym co sam o sobie myślisz.
 1. Czytaj rozwojowe książki – na temat mocnych stron, rozwoju potencjału. Tych cech i umiejętności, które już posiadasz. Sięgnij też po takie pozycje, które na pierwszy rzut oka na pewno nie znalazły by się w obszarze Twoich zainteresowań, dzięki temu poszerzysz horyzonty.Podziel czynności na obszary np. praca, rozrywka, zdrowie, zainteresowania, a następnie spróbuj określić swoje mocne strony jakie wyłaniają się z konkretnych przykładów.
 1. Możesz zrobić testy psychologiczne określające Twoje mocne strony i obszary w których jesteś dobry. Np. MBTI ® (Wskaźnik Typów Myers-Briggs); Test talentów Gallupa (tu szczegółowo opisany) – płatne. Jeśli jesteś studentem lub licealistą szkolne lub uniwersyteckie Biura Karier oferują przeprowadzanie testów pozwalających określić Twoje mocne strony i predyspozycje do różnych zawodów.
 1. Idź na warsztaty – wybierz się na warsztaty rozwoju osobistego, coaching lub trening intrapersonalny. Dzięki grupie i specjalistom będziesz mógł odkryć swoją siłę, zobaczyć się w nowych sytuacjach, popracować nad celami oraz własnym poczuciem wartości.

Pomocny artykuł jak odkryć mocne strony dziecka.

Zapisz

Zapisz

 • Pięknie napisane. Dużo ludzi pomija punkt 1 i 2 🙂 A autoanaliza oraz odkrycie jak widzą nas inni jest ważne (możemy mieć zupełnie inne wyobrażenia) 🙂 Pozdrawiam, Agnieszka Gajewska

  • Paulina Gaworska

   Dziękuję serdecznie:) Cieszę się, że Ci się podoba:)

 • Ważne, aby te mocne strony znać i skupić się właśnie na nich, czasami próbujemy rozwijać się wbrew sobie i płaczemy potem, że coś nie idzie. Podpowiedź, by zapytać innych, b. dobra. Nie pomyślałam, a skorzystam 🙂

  • Paulina Gaworska

   Dokładnie tak. Świadomość siebie jest naszym ogromnym zasobem zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, jeśli nasza praca i życie jest zgodne z tym w czym jesteśmy dobre, jest nam trochę łatwiej:)

 • W pracy nad odkrywaniem i rozwijaniem swojego potencjału najbardziej podoba mi się właśnie to, że z reguły tkwi on w rzeczach, które od dawna z przyjemnością robimy. Myślę, że to „odnajdywanie” bardzo rzadko wiąże się z szukaniem, częściej to takie dawanie samemu sobie przyzwolenia i nauka doceniania naturalnych talentów 🙂

  • Paulina Gaworska

   Czyli nie ma jak eksperymentowanie i otwartość na nowe? Wtedy chyba od razu widzimy, co nam sprawia przyjemność i wychodzi, a co jednak nie jest dla nas:)

 • Bardzo dobry artykuł. Najgorzej jest gdy tracimy wiarę w siebie przez to jak zostaliśmy wychowani, przez bliskich, którzy w nas nie wierzą i podcinają nam skrzydła. Potem w dorosłym życiu jest ciężko sobie poradzić i odnaleźć ten swój potencjał. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże wielu osobom podjąć pierwsze kroki w szukaniu potencjału.
  Pozdrawiam!

  • Paulina Gaworska

   To o czym piszesz, czyli wychowanie i ograniczenia jakie zostały nam narzucone sprawiają, że czasami nawet nam nie chce się szukać, albo wierzyć, że w czymś możemy być dobrzy, czasami też odpuszczamy i rezygnujemy z czegoś tylko dlatego, że ktoś nam powiedział, że nie mamy do tego predyspozycji, a my nawet nie spróbowaliśmy.

 • Pingback: 6 sekretów świadomej kobiety – Paulina Gaworska()

 • ja jeszcze nie odnalazłam swojego potencjału…

  • To trzymam kciuki, żeby się udało, może artykuł Cię zainspiruje do poszukiwania swoich zasobów.

 • Ciekawy artykuł. Jeśli chodzi o psychologiczne testy to polecam też test Signature Strengths na stronie Authentic Happiness. Jest bezpłatny! 🙂