Bajkoterapia – jakie korzyści niesie dla dzieci?

Pamiętasz jak mama lub tata czytali Ci bajki do snu? A może w przedszkolu słuchałeś pięknych opowieści, które z zapałałem deklamowała pani nauczycielka? Pamiętasz to uczucie zaciekawienia, skupienia, pełnego oczekiwania, na to co się wydarzy? To były piękne chwile. Jednak są też bajki niezwykłe, takie, które dają znacznie więcej niż rozrywkę, zaciekawienie, czy rozbudzenie wyobraźni. To bajki terapeutyczne, bajki, które leczą.

Bajka a bajka terapeutyczna

Zwykłe bajki czytamy dzieciom dla przyjemności, aby zaznajomić je ze światem, opowiedzieć o różnych sytuacjach. Zazwyczaj pełnią funkcję edukacyjną i rozrywkową. Są to różne opowieści, które pokazują magiczny, nieznany świat, bohaterów, ich przygody w przystępny i zrozumiały dla dziecka sposób. Mogą tłumaczyć różne ważne kwestie takie jak: pomaganie sobie, słuchanie rodziców, czy wartość współpracy.

bajkoterapia

Bajka terapeutyczna oprócz zaciekawienia dziecka, wywołania w nim przyjemnych odczuć, ma również dodatkowe zadanie. Służy temu, aby opowiedzieć o konkretnym problemie, trudnej sytuacji, przeżyciu, które jest dla dzieci w różnym wieku bardzo trudne, z którym często nie potrafi sobie poradzić.

Bajka terapeutyczna ma za zdanie zmniejszać lęk dziecka w stosunku do różnych sytuacji czy osób, tłumaczy w przystępny sposób pojawiające się emocje. Za pomocą bohaterów bliskich dziecku pozwala mu na przeżycie pozytywnych emocji i odreagowanie stresów.

Korzyści z bajkoterapii

Bajkoterapia wykorzystywana jest w bardzo różnych sytuacjach: może służyć jako uzupełnienie edukacji dzieci, za pomocą bajek terapeutycznych można kształtować pozytywne zachowania np. umiejętność przepraszania za wyrządzoną krzywdę, kontrolę własnych, trudnych emocji, dzielnie się zabawkami. Tego typu zajęcia można prowadzić w przedszkolach (obecnie prowadzę bajkoterapię dla dzieci z przedszkola Dolina Elfów), szkołach, świetlicach.

bajkoterapia

Jednak często bajkoterapię wykorzystuję się jako metodę terapeutyczną, do pracy z lękami, traumami, kryzysowymi sytuacjami np. w przypadku choroby czy śmierci bliskiej osoby, molestowania seksualnego czy leku przed szkołą.

Bajkoterapia ma wiele korzyści, po pierwsze pozwala odreagować dziecku trudne emocje. Identyfikacja z bohaterem pomaga znaleźć sposoby rozwiązania konfliktów, poradzenia sobie ze złością, strachem, czy niepewnością. Bajki terapeutyczne rozwijają wyobraźnie dziecka, uczą go akceptowanego postępowania, wyposażają w sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Czytanie bajki i jej słuchanie to swoisty relaks dla dzieci, skupienie się na historii pomaga odciąć się od zmartwień. Pozwala budować dobre wartości, pozytywny obraz własnej osoby i wspiera pozytywne myślenie.

Jak wybierać bajki terapeutyczne?

Szukając bajek terapeutycznych zwracajmy uwagę, na to dla dzieci w jakim wieku są przeznaczone. Zbyt trudne słownictwo, niezrozumiała sytuacja, nieatrakcyjni bohaterowie może zniechęcić dzieci do słuchania. Ważny jest też cel, jaki mamy wybierając bajkę, czy chcemy, aby dziecko odreagowało emocje, znalazło sposób rozwiązania problemu czy może nauczyło się pozytywnego zachowania.

bajkoterapia

Bajkoterapia pomagają też w takich sytuacjach, jak pojawienie się rodzeństwa, przeprowadzka do nowego miasta, rozpoczęcie nowej szkoły, lęk przed ciemnością, jazdą samochodem oraz w wielu dziecięcych problemach.

Bajki terapeutyczne polecane są również dla dorosłych (kliknij), zazwyczaj poruszają inne tematy i są pisane bardziej dojrzałym językiem, jednak korzyści z bajkoterapii są równie spektakularne.

Wybrane książki z bajkami terapeutycznymi:

 • Bajkoterapia, czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać – różni autorzy
 • Bajki-pomagajki, czyli bajki dla małych i dużych – różni autorzy
 • Bajki terapeutyczne cz.1 i cz.2 Maria Molicka
 • Dlaczego tatuś krzyczy? Fulvia degl’Innocenti, Sandra Bersanetti
 • Przygody niezwykłych bohaterów Paweł Maj
 • Opowieści z planety Holo. Opowiadania terapeutyczne Jovanka Tomaszewska, Wojciech Kołyszko

Znacie bajki terapeutyczne? Czytaliście je swoim dzieciom?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 • Żadnej nie znam, dzięki sprawdzę! pozdrawiam 🙂

 • Fajna sprawa. Uczę w szkole, ale są to już starsze dzieci (klasy IV-VI). Niektóre też z problemami… Co byś dla takich dzieciaków poleciła?

  • Ta pozycja jest bardzo fajna, większości bohaterzy to zwierzaki, myślę, że będą odpowiednie dla dzieciaków 10-13 lat – ,,Bajkoterapia, czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać”, ciekawe opowieści są też w ,,Kukła i inne opowieści terapeutyczne” Lucyna Mijas, tu niektóre można też wykorzystać do rozmów z dorosłymi.
   Można spróbować stworzyć swoją bajkę terapeutyczną pod konkretny problem dziecka czy grupy:)

 • Z pewnością bajki terapeutyczne są ciekawym i przydatnym rozwiązaniem niektórych problemów. Szkoda tylko, że tak naprawdę niewiele osób wie o ich istnieniu…

  • Dlatego też taki tekst, myślę, że im więcej będzie się mówić o zastosowanie bajkoterapii, arteterapii, tym więcej osób może z nich skorzystać.

 • Melduję Gotowość

  Przyznam szczerze, że o typowo terapeutycznych bajkach wiem mało, ale jeszcze mam czas żeby wgłębić się w ten temat.

 • Bardzo ciekawy wpis i rzeczywiście, potrzeba uświadamiać zarówno rodziców, jak i całe społeczeństwo, że coś takiego w ogóle istnieje!

  • Było by super, jak więcej osób mogło by ponie sięgnąć, a książeczek z bajkami terapeutycznymi jest coraz więcej.

 • To wspaniała sprawa. Czy do bajkoterapii można wykorzystywać również klasyczne baśnie, np. Andersena, czy tylko specjalnie przygotowane nowe bajki?

  • Do stricte rozumianej bajkoterapii używa się bajek terapeutycznych, zazwyczaj z poruszające konkretne problemy lub zagadnienia. Jednak zwykłe bajki też można wykorzystać do rozmowy z dziećmi na ważne tematy, mogą być bardzo pomocne.

 • Myślę, że to świetny pretekst do rozmowy o trudnych kwestiach 🙂

  • Dokładnie, idealnie nadają się do rozmowy z maluchami i większymi dziećmi, szczególnie wtedy, kiedy nie wiemy jak zacząć.

 • Słyszałam o tych bajkach wiele dobrego!

  • Cieszę się, bo są na prawdę pomocne, również dorosłym 🙂

 • O bajkoterapii słyszę pierwszy raz. Pewnie dlatego, że nie mam dzieci. Pamiętam jednak, że ja jako dziecko uwielbiałam kiedy mama lub tato czytali mi do snu. I te moje ulubione baśnie, które do dziś uwielbiam 🙂

  • Te opowieści z czasów dzieciństwa towarzyszą nam przez całe życie, dobrze wracać do takich wspomnień:)

 • Cześć!
  Ostatnio na swoim blogu również poruszałam temat bajek terapeutycznych.
  Jeśli ktoś czuje się na siłach może również sam spróbować stworzyć takie bajki 🙂

 • szczerze to nie słyszałam o tych bajkach, ale zaciekawiłaś mnie nimi. Musze się za nimi rozejrzeć 🙂

 • Interesujący artykuł, wychowanie własnych dzieci już dawno poza mną, ale są Wnuczęta, dla których na pewno warto takie bajki czytać!