Jak odkryć mocne strony dziecka?

Dzieci z wielkim napięciem oczekiwały chwili, kiedy poznają nową wychowawczynię. Marysia, niespokojnie kręciła się w ławce. Trochę się obawiała nowej nauczycieli, bo słyszała, że uwielbia zadawać dzieciom wypracowania, a ona nienawidziła pisania. Wcześniejsza nauczycielka zawsze oddawała jej kartkę pokreśloną czerwonym długopisem.

Przykre rozważania dziewczynki, przerwał szum przy drzwiach. Dyrektorka przedstawiała nową nauczycielkę, która miło uśmiechała się do dzieci. Po chwili prezentacji, zaczęła się lekcja.

I oczywiście pierwszą pracą było wypracowanie na temat – ,,Najmilsza chwila w trakcie wakacji.”. Po chwili, nauczycielka zrobiła coś niestandardowego, zanim zebrała kartkę poprosiła o przeczytanie swojego wypracowania. Nikt się nie zgłaszał. Nauczycielka wybrała Marysię, która mimo, że odrobinę nieśmiała, uwielbiała czytać na głos. Nauczycielka zachwycona opisem wakacji dziewczynki i sposobem deklamacji, powiedziała jej wiele miłych słów.

Po chwili, poprosiła Marysię o przyniesienie pracy do sprawdzenia. Dziewczynka z drżącym sercem podała nauczycielce pracę, bojąc się, że zostanie skarcona. Jednak nauczycielka zadziwiała dzieci po raz drugi – ,,Widzę, że robisz błędy, będziemy nad nimi pracować. Jestem zachwycona jak piszesz i tym w jaki sposób przekazujesz tekst, to naprawdę Twoja mocna strona” .

Jakie są mocne strony dziecka?

Mocne strony to filary osobowości, które pomagają osiągać to, co chcemy i stawać się lepszymi w dziedzinach, które nas pasjonują. Mocne strony dają nam siłę do podejmowania właściwych decyzji, motywują do działania, zapewniają poczucie, że sukces jest blisko.

mocne strony dziecka

Jak pomóc dziecku odnaleźć jego mocne strony? Jak wzmacniać jego charakter? Każdy z rodziców pragnie, aby jego dziecko było szczęśliwe i zadowolone, jednak często nie potrafią oni pokazać dziecku tych obszarów, w których się wyróżnia, jest lepsze od innych lub co, robi najlepiej i przychodzi mu z łatwością.

Może jako rodzić nie zastanawiałaś się jakie są mocne strony Twojego dziecka, ale na pewno przyszło Ci do głowy pytanie – Kim będzie jak dorośnie? Jak potoczą się jego losy? Możesz mu pomóc podjąć w przyszłości taką decyzję, jeśli w porę zdasz sobie sprawę, w czym Twoje dziecko jest dobre, co mu sprawia przyjemność i jaki pożytek będzie miał z tego, co udaje mu się osiągnąć z łatwością.

Mocne strony dziecka mogą determinować zainteresowania, przyszłe sukcesy, a także radzenie sobie z sytuacjami społecznymi, nowymi wyzwaniami i nieprzewidzianymi wydarzeniami. Warto być świadomym swoich zalet, dzięki temu wiemy jak je wykorzystać. Im szybciej nauczysz tego swoje dziecko, tym łatwiej będzie mu odnaleźć się w społeczeństwie.

Mocne strony dziecka – jak je znaleźć?

Zazwyczaj w szkole dziecko szybciej dowie się co robi źle, niż co mu wychodzi. Surowy system oceniania, w którym nacisk położony jest na wytykanie błędów, nie sprzyja określaniu mocnych stron. Dlatego, warto nad tym pracować w domu, wzmacniać poczucie sukcesu u dzieci z dobrze wykonanej pracy domowej, udziału w akademiach, zawodach sportowych. Warto pokazywać możliwości i szanse wypróbowanie swoich sił.

mocne strony dziecka

Miejsca, gdzie możemy poznać mocne strony dziecka to – dom rodziny, szkoła, placówki, gdzie organizowane są dodatkowe zajęcia, place zabaw, czy zabawy na podwórku czy boisku. Obserwując swoje dziecko możesz zauważyć – co lubi robić, jak radzi sobie z kolejnymi zadaniami, presją czasu itp. Możesz też porozmawiać ze swoją pociechą i zachęcić je do tego, aby samo spróbowało określić, w czym jest dobre. Możesz wykorzystać do tego ćwiczenia zamieszczone poniżej.

Zabawy – szukanie mocnych stron dziecka

Obserwacja

Obserwuj co Twoje dziecko robi z przyjemnością, na jakich polach odnosi sukcesy – czy świetnie gra w piłkę, bo jest zwinne i zwrotne, czy też dlatego, że potrafi świetnie dowodzić drużyną?

Pytania

– Jakie cechy prezentuje dziecko?

– Co dzięki nimi osiąga?

– Czy woli rywalizację czy współpracę?

– Jak radzi sobie ze stresującymi lub nowymi sytuacjami?

Rysunki

Weź kartkę i kredki, usiądź razem z dzieckiem przy stole i zadaj mu pytanie ,,Co sprawia Ci największą przyjemność, co lubisz robić? Zachęć je do rysowania. Sam też możesz stworzyć rysunek swoich mocnych cech. Opowiedzcie sobie co jest na rysunku.

Zabawa z lustrem

Stań razem z dzieckiem przed lustrem, pozwól mu się zastanowić nad poniższymi pytaniami:

– Co lubię  i czym się interesuję?

– Co lubią i czym się interesują inni znani mi ludzie – mama, tata, koleżanka?

– Co mam wspólnego, a czym się różnie od innych?

– Moje cechy charakteru – jakie są?

– Mój charakter: czy jestem spokojna, czy wybuchowa, lubię jak jest dużo ludzi, czy jak jest mało ludzi, wolę słodkie czy słone potrawy itp.

Może znasz inne sposoby na to, jak znaleźć i wzmacniać swoje i dziecka mocne strony?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 • Pingback: 5 sposobów jak odnaleźć swój potencjał - Paulina Gaworska()

 • Pingback: Trudne emocje u dzieci – jak sobie z nimi radzić? - Paulina Gaworska()

 • Bardzo ważny temat. Masz rację, w szkole system oceniania skupia się na pokazywaniu tego, co robimy źle. To sprawia, że nie rozwijamy swoich dobrych stron, z czasem o nich zapominamy, gubimy i nagle okazuje się, że z naszych szkolnych pasji nic nie zostało. To ważne, żeby w domu pracować z dzieckiem nad jego własnym rozwojem i zrozumieniem siebie.

  • Paulina Gaworska

   Wtedy my też możemy wiele się nauczyć:)

  • adrianna

   Czy zauważyliście, że niektóre nauczycielki nie nadają się zupełnie do tej pracy. Potrafią wręcz zaszczuć dziecko. Wymagają od dziecka, żeby umiało ale nie pokazują jak się uczyć. Mój syn trafił na taką osobę. Zraził się przez nią do języka polskiego i czytania lektur. Iza ma rację, o dziecko trzeba się samemu zatroszczyć, a nie liczyć na nauczycielki. Zapisałam mojego synka na kurs szybkiego czytania do szkoły edu. Chcę, żeby Marek oswoił się trochę i nabrał pewności siebie. To, że jakaś baba powiedziała mu, że się guzdrze, nie powinno go tak zawstydzać. To tylko źle świadczy o niej, a nie o nim. Chcę, żeby mój syn nauczył się jakiejś przydatnej umiejętności, a nie zakuwał na pamięć podstawę programową.

 • Bardzo ważny temat. Zwłaszcza, że w naszym życiu tak naprawdę wciąż przewijają się oceny głównie pokazujące nam, co robimy źle. Natomiast chodzi właśnie o to, by wzmacniać te zachowania, które są dobre.

  • Paulina Gaworska

   Dokładnie tak, wtedy czerpiemy z nauki o wiele więcej, ponieważ wiemy CO mamy robić:)

 • Ciekawe podejście do tematu, muszę pod tym kątem poobserwować moją córkę. Do tej pory zdawałam się raczej na intuicję.

  • Paulina Gaworska

   Intuicja to dobra sprawa, chyba dzięki niej wiem o sobie i innych tak dużo.

 • Świetny wpis! Rzeczowy, z konkretnymi, bardzo przydatnymi informacjami.
  Warto, aby rodzice interesowali się takimi tematami i zrozumieli, że najważniejsze jest podkreślanie mocnych stron, a nie krytykowanie słabszych i wpędzanie dzieci w kompleksy.

  • Mimo, że łatwiej zauważać to co trudne, niewłaściwe lub nieakceptowalne, to szukanie pozytywów i potencjału w dzieciach przynosi więcej korzyści i jednym i drugim.

 • Daje do myślenia, mam trójkę dzieci i nigdy nie myślałam pod tym kątem. Dwie córki chodzą do szkoły i ciągle tylko patrzymy jakie mają oceny, aczkolwiek zastanawiałam się nie raz w czym rzeczywiście są dobre i dostrzegam ich pasje, które staramy się rozwijać.

  • Może warto je poobserwować, zastanowić się o czym najchętniej opowiadają, co lubią robić, może się okazać, że tych talentów jest całkiem sporo:) Często to nasze predyspozycje, a nie oceny determinują przyszłe życie:)

 • Andrzej

  nawet jak wcześnie zauważamy w czym dziecko jest dobre, to nie specjalnie się garniemy do rozwijania umiejętności. Np. ja wyciągałem drobne z kieszeni i nikt mnie kraść nie nauczył:P żarcik;p. No np. dziecko świetnie zmienia głos. Rodzic nie zapisze dziecka na zajęcia aktorskie, albo lektorskie, bo nie uważa tego za poważne. Chyba że w rodzinie były tradycje aktorskie. Miałem w szkole kolegę, który robił zajebiste graffiti. nawet w 3D. chciał się rozwijać w tym kierunku, ale rodzice go zastopowali. przestał po jakimś czasie całkiem to robić.

  • I w przypadku kolegi to jest taki trochę ,,stłamszony” talent, możliwe, że gdyby spróbował odświeżyć swoje umiejętności pasja do grafiki by wróciła. Dlatego tak ważne jest uczenie rodziców, że każde dziecko jest wyjątkowe i ma w sobie coś co może się rozwinąć w nadzwyczajne umiejętności:)