Jak odkryć mocne strony dziecka?

Dzieci z wielkim napięciem oczekiwały chwili, kiedy poznają nową wychowawczynię. Marysia, niespokojnie kręciła się w ławce. Trochę się obawiała nowej nauczycieli, bo słyszała, że uwielbia zadawać dzieciom wypracowania, a ona nienawidziła pisania. Wcześniejsza nauczycielka zawsze oddawała jej kartkę pokreśloną czerwonym długopisem.

Przykre rozważania dziewczynki, przerwał szum przy drzwiach. Dyrektorka przedstawiała nową nauczycielkę, która miło uśmiechała się do dzieci. Po chwili prezentacji, zaczęła się lekcja.

I oczywiście pierwszą pracą było wypracowanie na temat – ,,Najmilsza chwila w trakcie wakacji.”. Po chwili, nauczycielka zrobiła coś niestandardowego, zanim zebrała kartkę poprosiła o przeczytanie swojego wypracowania. Nikt się nie zgłaszał. Nauczycielka wybrała Marysię, która mimo, że odrobinę nieśmiała, uwielbiała czytać na głos. Nauczycielka zachwycona opisem wakacji dziewczynki i sposobem deklamacji, powiedziała jej wiele miłych słów.

Po chwili, poprosiła Marysię o przyniesienie pracy do sprawdzenia. Dziewczynka z drżącym sercem podała nauczycielce pracę, bojąc się, że zostanie skarcona. Jednak nauczycielka zadziwiała dzieci po raz drugi – ,,Widzę, że robisz błędy, będziemy nad nimi pracować. Jestem zachwycona jak piszesz i tym w jaki sposób przekazujesz tekst, to naprawdę Twoja mocna strona” .

Jakie są mocne strony dziecka?

Mocne strony to filary osobowości, które pomagają osiągać to, co chcemy i stawać się lepszymi w dziedzinach, które nas pasjonują. Mocne strony dają nam siłę do podejmowania właściwych decyzji, motywują do działania, zapewniają poczucie, że sukces jest blisko.

mocne strony dziecka

Jak pomóc dziecku odnaleźć jego mocne strony? Jak wzmacniać jego charakter? Każdy z rodziców pragnie, aby jego dziecko było szczęśliwe i zadowolone, jednak często nie potrafią oni pokazać dziecku tych obszarów, w których się wyróżnia, jest lepsze od innych lub co, robi najlepiej i przychodzi mu z łatwością.

Może jako rodzić nie zastanawiałaś się jakie są mocne strony Twojego dziecka, ale na pewno przyszło Ci do głowy pytanie – Kim będzie jak dorośnie? Jak potoczą się jego losy? Możesz mu pomóc podjąć w przyszłości taką decyzję, jeśli w porę zdasz sobie sprawę, w czym Twoje dziecko jest dobre, co mu sprawia przyjemność i jaki pożytek będzie miał z tego, co udaje mu się osiągnąć z łatwością.

Mocne strony dziecka mogą determinować zainteresowania, przyszłe sukcesy, a także radzenie sobie z sytuacjami społecznymi, nowymi wyzwaniami i nieprzewidzianymi wydarzeniami. Warto być świadomym swoich zalet, dzięki temu wiemy jak je wykorzystać. Im szybciej nauczysz tego swoje dziecko, tym łatwiej będzie mu odnaleźć się w społeczeństwie.

Mocne strony dziecka – jak je znaleźć?

Zazwyczaj w szkole dziecko szybciej dowie się co robi źle, niż co mu wychodzi. Surowy system oceniania, w którym nacisk położony jest na wytykanie błędów, nie sprzyja określaniu mocnych stron. Dlatego, warto nad tym pracować w domu, wzmacniać poczucie sukcesu u dzieci z dobrze wykonanej pracy domowej, udziału w akademiach, zawodach sportowych. Warto pokazywać możliwości i szanse wypróbowanie swoich sił.

mocne strony dziecka

Miejsca, gdzie możemy poznać mocne strony dziecka to – dom rodziny, szkoła, placówki, gdzie organizowane są dodatkowe zajęcia, place zabaw, czy zabawy na podwórku czy boisku. Obserwując swoje dziecko możesz zauważyć – co lubi robić, jak radzi sobie z kolejnymi zadaniami, presją czasu itp. Możesz też porozmawiać ze swoją pociechą i zachęcić je do tego, aby samo spróbowało określić, w czym jest dobre. Możesz wykorzystać do tego ćwiczenia zamieszczone poniżej.

Zabawy – szukanie mocnych stron dziecka

Obserwacja

Obserwuj co Twoje dziecko robi z przyjemnością, na jakich polach odnosi sukcesy – czy świetnie gra w piłkę, bo jest zwinne i zwrotne, czy też dlatego, że potrafi świetnie dowodzić drużyną?

Pytania

– Jakie cechy prezentuje dziecko?

– Co dzięki nimi osiąga?

– Czy woli rywalizację czy współpracę?

– Jak radzi sobie ze stresującymi lub nowymi sytuacjami?

Rysunki

Weź kartkę i kredki, usiądź razem z dzieckiem przy stole i zadaj mu pytanie ,,Co sprawia Ci największą przyjemność, co lubisz robić? Zachęć je do rysowania. Sam też możesz stworzyć rysunek swoich mocnych cech. Opowiedzcie sobie co jest na rysunku.

Zabawa z lustrem

Stań razem z dzieckiem przed lustrem, pozwól mu się zastanowić nad poniższymi pytaniami:

– Co lubię  i czym się interesuję?

– Co lubią i czym się interesują inni znani mi ludzie – mama, tata, koleżanka?

– Co mam wspólnego, a czym się różnie od innych?

– Moje cechy charakteru – jakie są?

– Mój charakter: czy jestem spokojna, czy wybuchowa, lubię jak jest dużo ludzi, czy jak jest mało ludzi, wolę słodkie czy słone potrawy itp.

Może znasz inne sposoby na to, jak znaleźć i wzmacniać swoje i dziecka mocne strony?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz