Jak wspierać nastolatka z depresją? – Paulina Gaworska-Gawryś
jak wspierać nastolatka z depresją

Jak wspierać nastolatka z depresją?

Depresja to choroba, która dotyka wiele osób bez względu na wiek. Nastolatki coraz częściej doświadczają jej trudnych symptomów. Czym się charakteryzuje depresja u młodzieży, jakie są jej przyczyny i jak wspierać nastolatka z depresją w domu i szkole?

Depresja u nastolatka – czym jest ta choroba?

Termin ,,depresja” jest wieloznaczny: w języku codziennym używa się go w odniesieniu do złego samopoczucia, obniżonego nastroju, przygnębienia niezależnie od przyczyn tego stanu.  W psychiatrii terminem, tym określa się szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji, mianowicie takie, które można uznać za zjawisko chorobowe, a więc wymagające pomocy lekarskiej.

U młodzieży depresja charakteryzuje się dużymi zmianami w zachowaniu, znacznie obniżonym nastrojem, drażliwością, zaniechaniem dotychczasowych aktywności, a także częstszym sięganiem po używki.

OBJAWY:

  • smutek, przygnębienie, płaczliwość, drażliwość, łatwe wpadanie w złość lub rozpacz, demonstracyjna wrogość wobec otoczenia,
  • zobojętnienie, apatia, utrata zdolności do przezywania radość (anhedonia), zaniechanie rozwijania pasji lub ulubionych zajęć,
  • uczucie niepokoju, wewnętrznego lęku, napięcia – bez wskazania konkretnej przyczyny ,,bardzo się boje, ale sam nie wiem czego”,
  • podejmowanie impulsywnych, nieprzemyślanych działań i decyzji – nadużywanie alkoholu, przyjmowanie środków psychoaktywnych w celu złagodzenia smutku, leku, uspokojenia,
  • działania autoagresywne np. samookaleczenia, rozmyślne zadawanie sobie bólu,
  • myśli rezygnacyjne ,,życie jest bez sensu”, ,,po co ja żyję”, fantazje na temat śmierci ,,co by było, jakby mnie nie było”, ,,czy ktoś za mną zatęskni jak odejdę”, ,,bez mnie było by innym lepiej”,
  • myśli samobójcze (rozmyślanie, fantazjowanie na temat odebrania sobie życia),

Czynników wpływających na rozwój depresji u młodego człowieka może być wiele, od czynników psychologicznych takich jak: zaniżona samoocena, znaczny krytycyzm, niskie poczucie własnej wartości, przez szkolne np. niepowodzenia szkolne, brak silnej grupy rówieśniczej, brak akceptacji ze strony rówieśników, po czynniki rodzinne: chłód emocjonalny rodziców, konflikty w rodzinie, brak stabilnego środowiska w rodzinie, bardzo wysokie wymagania.

jak wspierać nastolatka z depresją

Nie ma jednej odpowiedzi na to, co po powoduje depresję, zazwyczaj jest to splot czynników, które u danej osoby wywołują stany depresyjne.

Jak wspierać nastolatka z depresją jako rodzić?

Jako rodzic masz utrudnione zadanie, z jednej strony chcesz pomóc swojemu dziecku, z drugiej możesz nawet nie wiedzieć, że jest chore. Obserwuj, zauważaj zmiany zachowania, im bliższą będziesz mieć relację ze swoim dzieckiem, tym łatwiej Ci będzie zauważyć niepokojące objawy. A wtedy wymagana jest pomoc psychiatry i psychologa.

W sytuacji, kiedy Twoje dziecko ma zdiagnozowaną depresję, Twoje wsparcie to przede wszystkim bycie z nastolatkiem w trudnych chwilach, rozmowy, pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Przypilnowanie w zażywaniu leków oraz uczęszczaniu na psychoterapię.

jak wspierać nastolatka z depresją

Jak wspierać nastolatka z depresją jako rodzic, aby to było efektywne? Przede wszystkim nie bagatelizuj problemów dziecka, nie umniejszaj ich. Okaż zrozumienie, daj odczuć, że to co przeżywa Twoje dziecko jest dla Ciebie ważne. Okazywanie wsparcia, stawianie się w sytuacji nastolatka, interesowanie się jego sprawami i życiem może mu pomóc szybciej wrócić do zdrowia. Czasami rodzicom i dziecku proponowana jest terapia rodzinna, warto rozważyć, czy nie taka opcja była by najlepszym wsparciem dla Twojej córki lub syna.

Jak wspierać nastolatka z depresją jako nauczyciel?

Świadomość problemu, umiejętność dostrzeżenia w młodym człowieku osoby, która potrzebuje pomocy to pierwszy krok do efektywnego wspierania nastolatka. Aby wiedzieć czy mamy do czynienia z początkiem depresji warto wiedzieć, jakie są objawy tej choroby, skąd się biorą, jak dana osoba w stanie depresyjnym może się zachować, co wynika z wieku rozwojowego i jest normą, a co objawem choroby. Im więcej wiedzy i przepracowanych sposobów oddziaływania, tym większa pomoc ze strony nauczyciela.

jak wspierać nastolatka z depresją

Umiejętność delikatnej rozmowy z drugim człowiekiem, opisanie mu z troską, tego co obserwuje otoczenie i zbudowanie zaufania może skutkować, tym, że nastolatek właśnie u Ciebie poszuka wsparcia.

Nie ignoruj, depresja to zbyt niebezpieczna choroba, może doprowadzić do myśli samobójczych, a nawet próby samobójczej.

Zapraszam na warsztaty, które organizuję w szkołach na terenie Warszawy. Jeśli chcesz, aby takie szkolenie odbyło się w Twojej szkole, napisz do mnie kontakt@paulinagaworska.pl

Sprawdź OFERTĘ

Telefony zaufania dla dzieci i młodzieży

Jeśli masz zrobić tylko jedną rzecz dla osoby, która ma naście lat i wykazuje oznaki depresji, albo ma inne trudności, przekaż jej te numery telefonów zaufania:

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – czynny codziennie od 12.00-22.00.

  • 116 111

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – czynny całodobowo

  • 800 12 12 12

Telefon grupy edukatorów seksualnych ,,PONTON” – czynny piątek 16.00-20.00

  • 22 635 93 92