Jak zbudować silną więź z dzieckiem? – Paulina Gaworska-Gawryś
jak budować silną więź z dzieckiem

Jak zbudować silną więź z dzieckiem?

Każdy z jest inny, każdy ma swój wyjątkowy potencjał. Jak sprawić, aby dzieci czuły się kochane, akceptowane i wiedziały, że mogą nam zaufać w każdej sytuacji? Wzajemną bliskość buduje się każdego dnia po troszku. Im częściej ze sobą rozmawiamy, spędzamy czas, dajemy oparcie w trudnych sytuacjach, tym bardziej nasze dziecko wie, że będziemy dla niego oparciem nawet w najgorszych momentach jego życia. Na pytanie – jak zbudować silną więź z dzieckiem nie ma jednej odpowiedzi, ale są wskazówki, które można wykorzystać.

To,co najważniejsze: miłość, akceptacja i zrozumienie

Rodzice intuicyjnie wiedzą, co jest im dzieciom najbardziej potrzebne, zdają sobie sprawę z tego, że miłość, akceptacja oraz zrozumienie dla uczuć dziecka i wielu zachowań jest niezbędna do dobrego rozwoju. Jednocześnie można wpaść w wiele pułapek:

– nadmiernej kontroli, przez co pozbawiamy dziecko możliwości ćwiczenia samodzielności,

– lękowego przywiązania, czyli dziecko nigdy nie wie, czego może się po nas spodziewać, czy znikniemy na godzinę, czy może na cały dzień. Przelewania lęków na dzieci (tak, one dobrze wiedzą, kiedy to rodzice mają trudność z rozstaniem i nie chcą ich oddać w ręce pani nauczycielki),

– problem może też być w drugą stronę – brak zasad, konsekwencji i nadmierna swoboda, sprawia, że dziecko nie wie jak się zachować w wielu sytuacjach, nie rozumie dlaczego inne dzieci i dorośli są na nie źli za ich konkretne zachowania, kiedy rodzice nie nigdy nie reagowali, nie zwracali uwagi,

jak budować silną więź z dzieckiem

Rodzice próbują wychować swoje dziecko jak najlepiej, dać mu to co najważniejsze i najlepszej jakości. Czasami w natłoku obowiązków, ilości spraw do załatwienia to co najważniejsze się gubi. Nie ma czasu na zrozumienie, chwilę rozmowy czy wspólne spędzanie czasu.

Granice psychologiczne i świadoma komunikacja

Więzi między dzieckiem a rodzicem budują się nieustannie. Jednym z fundamentów, który daję osobie znać w późniejszych latach są granice psychologiczne. Kiedy dziecko jest małe, wyznaczanie granic oraz rozszerzanie ich z wiekiem jest proste. Pokazujemy maluchowi co jest dobre, a co złe, co akceptujemy, a z czym nam trudno. Dajemy znać dziecku, że je akceptujemy i szanujemy oraz, że sami mamy uczucia, które można zranić. Jeśli zadbamy o budowanie zdrowych granic z maluchem (tutaj możecie przeczytać o granicach psychologicznych i ich wyznaczaniu), nastolatek będzie miał świadomość, co jest akceptowalne, dozwolone, a co jest nie do przyjęcia. Szacunku, zrozumienia, ani zaufania nie buduje się w jeden dzień, ani miesiąc. To są lata praktyki.

jak zbudować więź z dzieckiem

 

Podobnie jest z komunikacją. Małe dzieci są świetnymi i bardzo bystrymi obserwatorami, zwracają uwagę jak odnosimy się do siebie w małżeństwie (o dobrej komunikacji w małżeństwie, jak dobrze się kłócić), jak porozumiewamy się z nimi. Czy krzyczymy, używamy wulgaryzmów, czy zdarza nam się dyskredytować rozmówce lub go obmawiać. Dzieci przejmują od nas bardzo wiele, dlatego świadoma komunikacja (komunikacja rodzic-dziecko), która daje oparcie i buduje bliskie więzi jest taka ważna, ponieważ to zasoby na lata.

Jeśli kierujemy się empatią, zrozumieniem, unikamy przemocy w naszych wypowiedziach, tym chętniej dzieci będą się z nami dzieliły swoimi trudnościami i sukcesami.

Jak zbudować silną więź z dzieckiem, czyli wskazówki codzienne

Już dziś możesz zrobić bardzo wiele, alby zbudować silną więź z dzieckiem. Wystarczy, tylko odrobina dobrej woli, przyjęcie perspektywy drugiej osoby i wytrwałość.

1.Kiedy chcesz rozwiązać problem – porozmawiaj z dzieckiem o jego uczuciach i potrzebach, powiedz o swoich uczuciach oraz potrzebach. Zastanów się wspólnie z dzieckiem jak można rozwiązać problem. Spiszcie rozwiązania, następnie zastanówcie się, które rozwiązania są dla Ciebie i dziecka do przyjęcia. Wybierzcie jeden i przetestujcie.

2.Dawaj jasne komunikaty – opisz sytuację, udziel informacji, podziel się swoimi uczuciami, zaproponuj rozwiązania lub zapytaj o rozwiązanie dziecko.

3.Zachęcaj do samodzielności – dawaj szansę na samodzielne działania, doceniaj starania i zaangażowanie dziecka, stawiaj przed nim możliwe do zrealizowania wyzwania.

4.Wyznaczaj jasne, klarowne i spójne zasady, informuj o konsekwencjach, mów o swoich uczuciach.

5.Bądź sobą w relacji z dzieckiem, doceniaj i pielęgnuj autentyczność, dawaj dziecku odczuć, że kochasz go bez względu na zachowanie, umiejętności czy kompetencje.

Zapraszam Cię bardzo serdecznie na warsztat dla rodziców Masz tę moc. Odkryj, jak wzmacniać więzi z dzieckiem 24 kwietnia 2018 od 17.00-19.00 Warszawa, Pl. Konstytucji 6/72b Poddasze – terapia i pomoc psychologiczna. Zapisz się wysyłając maila: kontakt@paulinagaworska.pl

jak budować silną więź z dzieckiem