Kobieto, doceń się na Dzień Kobiet!

Kobieta osoba, która pełni wiele ról, w zależności od potrzeb jest opiekunką lub kochanką. Staje się obrońcą, negocjatorem, rozjemcą, słodką idiotką – przybiera takie pozy i gra to, czego oczekuje od niej społeczeństwo. I Ty i ja nie raz byłyśmy traktowane przedmiotowo, a nasze sukcesy i osiągnięcia pomijane. A wiesz najczęściej przez kogo? Przez nas same.

Dobrze wychowane dziewczynki

Dobre dziewczynki są grzeczne, spokojna i posłuszne, nie krzyczą i nie broją. Stają się przezroczyste, kiedy trzeba i słodko się uśmiechają do gości na rodzinnych uroczystościach. Niby chwalone, ale raczej nie za osiągnięcia naukowe czy sportowe, raczej za dobre zachowanie, za pomoc, ofiarność, poświecenie. Pamiętasz tą małą dziewczynkę, która do dziś stara się wszystkich zadowolić i zyskać aprobatę otoczenia?

kobieto

Nie mów głośno o swoich sukcesach

W szkole i na studiach byłaś dobra w wielu dziedzinach, wychodziła Ci matematyka i zdobywałaś nagrody biegając na długie dystanse. A może byłaś świetną organizatorką i każda akademia nie mogła się bez Ciebie odbyć? Później praca, kariera, niby lepsza pensja, a raczej brak pochwał. Zamiast awansów – od czasu do czasu poklepanie po plecach.

Sukces? Jaki sukces? O nim kobiety nie mówią głośno, tych co są na świeczniku, pokazują swoje osiągnięcia, umiejętności – nie mówi się dobrze, nie są mile widziane. Głośno wyrażasz aprobatę, niby z zachwytem spoglądasz na koleżankę, która uzyskała awans lub prowadzi własną firmę, jednak w duchu pytasz – jak ona może się tak chwalić?

Kobieta niedoceniona

Tyle robisz dla rodziny, przyjaciół i znajomych. Przekładasz swoje spotkania, bierzesz dodatkowe nadgodziny w pracy, zawsze wyręczasz męża w sprzątaniu, a przyjaciółce z chęcią popilnujesz dziecka, a tylko czasem usłyszysz ciche – dziękuję.

Myślisz, że tak powinno być – najpierw inny, a gdzieś na końcu Ty. Jednak czy daje Ci to szczęście, czy jesteś zadowolona, z tego co robisz i jak żyjesz? Zbliża się Dzień Kobiet – święto kobiecości, radości z przymiotów kobiety, satysfakcja z tego jakie jesteśmy, co robimy i kim się stajemy. Jesteś z siebie zadowolona (6 sekretów świadomej kobiety)?

Kobieto, doceń się!

Zobacz swoje sukcesy, te małe i duże. Zdrowe dzieci, zdane prawo jazdy, nowa pracy, zrealizowanie kilku marzeń, ciepłe stosunki z bliskimi, ładny wygląd. To wszystko jest warte docenienia, podobnie porażki i błędy, które popełniasz, bo są Twoje, to one uczą Cię najwięcej, to one pokazują Ci czego nie robić i co możesz poprawić.

kobieto

Kobieto, stań przed lustrem i powiedz – lubię siebie. Spisz listę sukcesów, tego wszystkiego z czego jesteś dumna i zadowolona. Mimo, że na co dzień, życie bywa nieznośne, a ludzie trudni, Ty dajesz radę. Potrafisz zobaczyć radosną stronę życia.

Kobieto – życzę Tobie i sobie – doceniania siebie co dnia za małe rzeczy, pielęgnowania mocnych stron, czerpania z zasobów, wspaniałych przyjaciół i radości z pracy i rodziny.

A jak tam u Was z docenianiem?

 • Bardzo ważny temat. Faktycznie, zbyt często oglądamy się na innych, podziwiamy ich, ale nie dostrzegamy tego, co same osiągnęłyśmy. Spisanie swoich sukcesów, nawet tych najmniejszych, naprawdę otwiera oczy. Często też, niestety, kobiety pozostają mniej docenione przez innych i jednocześnie więcej się od nas wymaga. Chcesz robić karierę? Ok, ale dom ma być zadbany, obiad ugotowany, a dzieci nakarmione i przypilnowane. Kobiety są mistrzami w radzeniu sobie ze wszystkim i powinniśmy wreszcie to dostrzec! 🙂

  • Ten dualizm spojrzenia na kobietę bywa denerwujący, ale nawet z tym potrafimy sobie poradzić. Mam nadzieję, że dobrze świętowałaś wczoraj Dzień Kobiet:)

 • Warto doceniać swoje umiejętności i dokonania. Kiedyś dziewczynkom wmawiano, że powinny być skromne i nie powinny się chwalić. Dziś myślę, że odchodzi się od tego typu przekonań. Świadomość własnych umiejętności i zadowolenie z sukcesów przekład się na samoakceptację.

  • To o czym piszesz, czyli zmiana postrzegania dziewczynek i chłopców oraz ich cech rzeczywiście się zmienia, obserwuje to w przedszkolach, gdzie pracuje, jednak mimo wszystko utarte schematy dalej działają. Jednak świadomość to już pierwszy krok do lepszej samorealizacji i wzmacniania pozytywnych zachowań:)

 • Magdalena Soboń

  Ważny temat! Jakże wiele jest nas pomocnych, superwoman a nadal prezroczystych. Fajnie, że obecnie odradza się w kobietach duch jedności i wspierają się wzajemnie. To bardzo ważne dla naszego zdrowego rozwoju by mieć wsparcie w innych kobietach ale również żeby samej sobie to wsparcie dawać i przyzwolenie na luz i oddelegowywanie zadań, żeby nie brać na siebie za dużo a doceniać się i pozwalać sobie też na relaks w ulubiony przez siebie sposób 🙂

  • Silna wspólnota kobiet to jest moc nie do pokonania:) O tak, luz i spojrzenie czasami przez palce na swoje błędy też bardzo pomaga.

 • Codziennie, gdy wychodzę z domu, spoglądam w lustro i myślę sobie „Fajna z ciebie babka”. 😀