Tak do mnie mów, czyli o komunikacji w związku – Paulina Gaworska-Gawryś
komunikacji w związku

Tak do mnie mów, czyli o komunikacji w związku

Słowa mają znaczenie, na pewno słyszałaś to już nie raz. Jednak jak często dbamy, o to jak mówimy, szczególnie do bliskich, z którymi przebywamy najwięcej? Często zapominamy o tym, że partner/ maż, czy żona to osoby, do których najłatwiej nam powiedzieć coś przykrego, trudnego i bolesnego. Dlaczego? Ponieważ jesteśmy blisko.

Jak mówić, aby powiedzieć to co chcemy?

Przypomnij sobie ile razy wracałaś z pracy zła i jak ta złość bardzo szybko przemieszczała się w rozmowie na Twojego partnera, czy męża? Zmęczenie, stres, nieporozumienia nie sprzyjają dobrej, efektywnej rozmowie, często nawet nieświadomie dążymy do rozładowania napięcia za pomocą wywołania awantury. Tylko niestety, jeśli to stanie się naszym sposobem na odstresowanie, może się okazać, ze niedługo nie będziemy mieć z kim rozmawiać.

Jak mówić, aby druga osoba usłyszała to co chcemy przekazać? Po pierwsze, szacunek. Zważanie na godność drugiej osoby, traktowanie jej jak równorzędnego partnera. Po drugie założyć dobre intencje – nasz bliski chce nas wysłuchać, zrozumieć i dać wsparcie lub pomóc znaleźć rozwiązanie. Po trzecie, unikać uogólnień, zakładanie tego, co myśli druga osoba (bez – bo Ty zawsze, bo Ty nigdy).

komunikacji w związku

Jeśli macie rozmawiać o czymś ważnym, nie róbcie tego bezpośrednio po pracy, szykując się do pracy lub przed wyjściem. Znajdźcie czas, który Wam obojgu pasuje, usiądźcie i porozmawiajcie, bez nerwów, pośpiechu i stresu.

Słuchanie – podstawa komunikacji w związku

Decydując się na słuchanie drugiej strony, spraw, aby ona to zobaczyła. Kieruj uwagę w jej stronę, staraj się  nie robić, w tym momencie nic innego. Po prostu bądź, zadawaj pytania, jeśli czegoś nie wiesz. I przede wszystkim, nie zakładaj w głowie, co druga osoba ma do powiedzenia. Tego nigdy nie możesz przewidzieć na 100%.

Podstawa komunikacji w związku to wzajemne słuchanie, szacunek i otwartość na drugą osobę. Bez rozmów nie ma stabilnej i bezpiecznej relacji, gdzie bycie ze sobą opiera się na zaufaniu. Im częściej pielęgnujemy rytuały związane z komunikacją – wspólne rozmowy przy śniadaniu lub kolacji, chwila na opowiedzenie sobie jak było w pracy, czy wzajemne spacery połączone z rozmową, mamy szansę na budowanie stabilnego i szczęśliwego związku.

Komunikacja rodziców a rozwój dziecka

Komunikacja w związku ma również ogromne znaczenie, w sytuacji jeśli mamy dzieci. Ponieważ, wtedy od naszego sposobu wypowiadania się, rozwiązywania konfliktów i szukania porozumień nie zależy tylko relacja z naszym partnerem, ale również świat naszego dziecka.

komunikacji w związku

To ono przysłuchuje się rozmowom rodziców, uczy nie tylko wypowiadania słów, ale też umiejętności rozmowy. Dzieci wspaniale wyłapują lekceważenie, krytykę, czy wyśmiewanie, nawet jeśli tego nie rozumieją, doskonale odtwarzają w swoich zabawach i rozmowach z rówieśnikami. Jeśli komunikacja z Twoim partnerem jest pełna szacunku, respektujesz odmienne poglądy innej osoby, dajesz jej się wypowiedzieć, nie używasz wulgaryzmów, starasz się dbać o atmosferę pod czas rozmów, dziecko też z dużym prawdopodobieństwem przyswoi takie wzorce rozmowy (komunikacja świadomego rodzica).

Dlatego słowa mają większe znaczenie niż myślisz, szczególnie jeśli chce się budować zdrowe relacje z innymi.