Adaptacja w przedszkolu – 9 wskazówek jak przetrwać

Początek roku szkolnego to dla wielu dzieci i rodziców ogromne wydarzenie, szczególnie jeśli to ma być pierwszy rok w przedszkolu. Adaptacja może być wspaniałą przygodą, wystarczy tylko odpowiednio się przygotować na pierwsze dni i cieszyć błogą zabawą. Adaptacja w przedszkolu – zobacz co warto wiedzieć.

Przed pójściem do przedszkola

Zanim wybierzecie się na swój pierwszy wielki dzień w przedszkolu możesz zrobić kilka rzeczy. Po pierwsze, opowiedz dziecku o przedszkolu – jak tam jest, w co się można bawić, kim są panie nauczycielki w przedszkolu, o tym, że mama i tata przychodzą po dzieci po zabawie, że są posiłki i wycieczki, dni tematyczne.

Pozytywna wizja przedszkola, jako miejsca, gdzie można się wesoło bawić, spędzać czas z innymi dziećmi jest bardzo ważna, ponieważ minimalizuje ona lęk przed nowym miejscem u dzieci.

adaptacja w przedszkolu

Ucz dziecko samodzielności – im bardziej zaradny i samodzielny maluch, który wierzy we własne siły – tym łatwiej mu się odnaleźć w przedszkolnej rzeczywistości. Ubieranie się, jedzenie czy korzystanie z toalety – naukę tych czynności warto rozpocząć już około 2 roku życia (oczywiście nie na siłę i z koniecznością wykonywania wszystkiego perfekcyjnie) i stopniowo stawiać przed dzieckiem kolejne wyzwania, w miarę radzenia sobie z danymi czynnościami. Spokojne i stopniowe zdobywanie coraz większej samodzielności podbudowuje dziecko oraz daje Wam jako rodzicom więcej spokoju.

Zachęcaj do zabawy z innymi dziećmi – na placach zabaw, na wspólnych wyjściach z innymi rodzinami, w salach zabaw. Ucz dziecko bawić się z innymi, odłączać się na jakiś czas od Ciebie (budowanie więzi z dzieckiem). Dzięki temu pokażesz mu radość z zabawy z innymi dziećmi oraz jednocześnie uczysz, że nie zawsze musi być mama lub tata, aby się dobrze bawić.

Adaptacja w przedszkolu – pamiętaj o!

Pierwsze dni w przedszkolu mogą być różne – dziecko przeżywa wtedy wiele różnych emocji z jednej strony może okazywać radość, zaciekawienie czy nawet euforie z powodu nowego miejsca, kolegów, pań. Z drugiej może być wycofane, lękliwe, może się zdarzyć płacz, krzyki, gniew i złość, a także ogromna obawa, żeby zostać w przedszkolu bez mamy i taty.

Te wszystkie emocje i zachowania dzieci są jak najbardziej normalne. Nowa sytuacja, w której nie wiadomo jak się zachować, separacja od rodziców to wszystko ogromny stres dla dziecka. Z drugiej strony może być zaciekawione zabawkami oraz tym, co się dzieje w przedszkolnej sali. To co najważniejsze to przede wszystkim dajcie sobie czas na oswojenie (trudne emocje) – zarówno Ty, jak i dziecko z nową sytuacją.

adaptacja w przedszkolu

Adaptacja w przedszkolu – wskazówki:

1.Spokojny, zaplanowany poranek – to pierwszy krok do sukcesu. Rutyna, przewidywalność i opanowanie rodzica dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Spraw, żeby śniadanie i poranna toaleta była dla Was wszystkich jak najbardziej przyjemna.

2.Krótkie pożegnanie – wcześniejsze rozmowy z dzieckiem, wytłumaczenie mu na czym polega przedszkole, co będzie tam robić oraz wcześniejsze wizyty zapoznawcze w tym miejscu pozwoliły dziecku na pierwsze oswojenie z salą i nauczycielami. Postaraj się, aby Twoje pożegnanie było czułe, ale krótkie. Nie wchodź do Sali, nie przeciągaj buziaczków i pożegnań, przychodź punktualnie do przedszkola przed rozpoczęciem zajęć. Płacz, krzyk czy złość po chwili od wyjścia mamy czy taty – cichną, a dziecko zazwyczaj chętnie przychodzi do kolegów i wspólnej zabawy.

3.Dotrzymuj słowa – jeśli mówisz, że przyjdziesz po obiedzie po córkę czy syna to tak zrób. Jeśli coś obiecujesz dziecku ono na to czeka, brak pojawienia się o określonej godzinie, kupienia zabawki czy wyjścia jest dla dziecka wielkim rozczarowaniem. Jeśli nie chcesz lub nie możesz czegoś zrobić – nie obiecuj, tylko wytłumacz dziecku (dobierz komunikat do dziecka) dlaczego podejmujesz taką, a nie inną decyzję.

4.Okazuj spokój, pogodny nastrój – Twój lęk, niepokój i obawy mogą udzielić się dziecku szczególnie przed wejściem do przedszkola czy sali. Im bardziej jesteście przekonani, że przedszkole to dobre, bezpieczne miejsce, tym bardziej swoim zachowaniem przekazujecie to dziecku.

5.Misie, kocyki itp. mile widziane – dla dzieci przytulanki, czy maskotki z domu są jak talizmany – dają poczucie bezpieczeństwa, zapewniają pociechę w trudnych chwilach i wiążą się z tym, co dzieci kochają najbardziej – mamą i tatą. Nie wykorzystuj ani w przedszkolu ani w domu zabieranie maskotki jako karę.

6.Jeśli to możliwe odprowadzajcie dzieci na zmianę – dzięki temu łatwiej mu poradzić sobie z rozstaniami, po zachodzi pierwsza zmienność – rodziców. A dwa z jednym, jak i drugim rodzicem nawiązuje się pełniejsza więź emocjonalna.

7.Dziecko chore= dziecko w domu – chore, kichający i prychające dziecko w przedszkolu to nie tylko bardzo trudna sytuacja dla Pań nauczycielek i innych dzieci, ale też dla Twojego dziecka. Marudzący, zdekoncentrowany maluch bardziej przeżywa rozstanie z rodzicami, trudno mu się skupić na zajęciach. Wylecz malucha, a z radością pomaszeruje do przedszkola.

8.Stały rytm dnia – rutyna u dzieci jest bardzo pożądana, daje poczucie bezpieczeństwa. Jeśli maluch wie, o której przyjdzie po niego mama lub tata, wie, że pójdzie na spacer a później na obiad. Wyrabia w sobie poczucie wpływu na otaczającą rzeczywistość, czuje się spokojne i zadowolone.

9.Doceniaj – dziecko może być zaaferowane i podniecone zajęciami w przedszkolu, tyle wrażeń, tyle nowych doświadczeń, kolegów, zapachów – chce Ci opowiedzieć o wszystkim. Znajdź czas, wysłuchaj. Zobacz co namalowało i co dziś ciekawego zrobiło. Doceń wysiłek i zaangażowanie.

adaptacja w przedszkolu

Bywa różnie…

Czasami adaptacja w przedszkolu nie przebiega gładko, u dzieci występują objawy somatyczne – ból brzucha, wymioty, bule głowy. Najczęściej obserwuje się to u 3 latków, cześć dzieci bardzo źle znosi rozstanie z rodzicami. W takie sytuacji warto skonsultować się z psychologiem i zastanowić się czy nie odroczyć pójścia do przedszkola, o kilka miesięcy lub rok.

Dzieci rozwijają się w różnym tempie, czasami niektóre nie są gotowe na pójście do przedszkola, nie jest to winą ani dziecka, ani rodziców.

Adaptacja w przedszkolu to duże przeżycie dla dzieci i rodziców – bądźcie dla siebie wyrozumiali, starajcie się zrozumieć emocje maluchów i przypomnicie sobie jak dobrze bawiliście się w przedszkolu.

Napisałam ten tekst na prośbę wielu rodziców, którzy korzystali z mojej pomocy w przedszkolach, tak aby pomóc jeszcze większej ilości osób oraz aby wszystkie wskazówki były w jednym miejscu.