Bajkoterapia – jakie korzyści niesie dla dzieci?

Pamiętasz jak mama lub tata czytali Ci bajki do snu? A może w przedszkolu słuchałeś pięknych opowieści, które z zapałałem deklamowała pani nauczycielka? Pamiętasz to uczucie zaciekawienia, skupienia, pełnego oczekiwania, na to co się wydarzy? To były piękne chwile. Jednak są też bajki niezwykłe, takie, które dają znacznie więcej niż rozrywkę, zaciekawienie, czy rozbudzenie wyobraźni. To bajki terapeutyczne, bajki, które leczą.

Bajka a bajka terapeutyczna

Zwykłe bajki czytamy dzieciom dla przyjemności, aby zaznajomić je ze światem, opowiedzieć o różnych sytuacjach. Zazwyczaj pełnią funkcję edukacyjną i rozrywkową. Są to różne opowieści, które pokazują magiczny, nieznany świat, bohaterów, ich przygody w przystępny i zrozumiały dla dziecka sposób. Mogą tłumaczyć różne ważne kwestie takie jak: pomaganie sobie, słuchanie rodziców, czy wartość współpracy.

bajkoterapia

Bajka terapeutyczna oprócz zaciekawienia dziecka, wywołania w nim przyjemnych odczuć, ma również dodatkowe zadanie. Służy temu, aby opowiedzieć o konkretnym problemie, trudnej sytuacji, przeżyciu, które jest dla dzieci w różnym wieku bardzo trudne, z którym często nie potrafi sobie poradzić.

Bajka terapeutyczna ma za zdanie zmniejszać lęk dziecka w stosunku do różnych sytuacji czy osób, tłumaczy w przystępny sposób pojawiające się emocje. Za pomocą bohaterów bliskich dziecku pozwala mu na przeżycie pozytywnych emocji i odreagowanie stresów.

Korzyści z bajkoterapii

Bajkoterapia wykorzystywana jest w bardzo różnych sytuacjach: może służyć jako uzupełnienie edukacji dzieci, za pomocą bajek terapeutycznych można kształtować pozytywne zachowania np. umiejętność przepraszania za wyrządzoną krzywdę, kontrolę własnych, trudnych emocji, dzielnie się zabawkami. Tego typu zajęcia można prowadzić w przedszkolach (obecnie prowadzę bajkoterapię dla dzieci z przedszkola Dolina Elfów), szkołach, świetlicach.

bajkoterapia

Jednak często bajkoterapię wykorzystuję się jako metodę terapeutyczną, do pracy z lękami, traumami, kryzysowymi sytuacjami np. w przypadku choroby czy śmierci bliskiej osoby, molestowania seksualnego czy leku przed szkołą.

Bajkoterapia ma wiele korzyści, po pierwsze pozwala odreagować dziecku trudne emocje. Identyfikacja z bohaterem pomaga znaleźć sposoby rozwiązania konfliktów, poradzenia sobie ze złością, strachem, czy niepewnością. Bajki terapeutyczne rozwijają wyobraźnie dziecka, uczą go akceptowanego postępowania, wyposażają w sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Czytanie bajki i jej słuchanie to swoisty relaks dla dzieci, skupienie się na historii pomaga odciąć się od zmartwień. Pozwala budować dobre wartości, pozytywny obraz własnej osoby i wspiera pozytywne myślenie.

Jak wybierać bajki terapeutyczne?

Szukając bajek terapeutycznych zwracajmy uwagę, na to dla dzieci w jakim wieku są przeznaczone. Zbyt trudne słownictwo, niezrozumiała sytuacja, nieatrakcyjni bohaterowie może zniechęcić dzieci do słuchania. Ważny jest też cel, jaki mamy wybierając bajkę, czy chcemy, aby dziecko odreagowało emocje, znalazło sposób rozwiązania problemu czy może nauczyło się pozytywnego zachowania.

bajkoterapia

Bajkoterapia pomagają też w takich sytuacjach, jak pojawienie się rodzeństwa, przeprowadzka do nowego miasta, rozpoczęcie nowej szkoły, lęk przed ciemnością, jazdą samochodem oraz w wielu dziecięcych problemach.

Bajki terapeutyczne polecane są również dla dorosłych (kliknij), zazwyczaj poruszają inne tematy i są pisane bardziej dojrzałym językiem, jednak korzyści z bajkoterapii są równie spektakularne.

Wybrane książki z bajkami terapeutycznymi:

  • Bajkoterapia, czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać – różni autorzy
  • Bajki-pomagajki, czyli bajki dla małych i dużych – różni autorzy
  • Bajki terapeutyczne cz.1 i cz.2 Maria Molicka
  • Dlaczego tatuś krzyczy? Fulvia degl’Innocenti, Sandra Bersanetti
  • Przygody niezwykłych bohaterów Paweł Maj
  • Opowieści z planety Holo. Opowiadania terapeutyczne Jovanka Tomaszewska, Wojciech Kołyszko

Znacie bajki terapeutyczne? Czytaliście je swoim dzieciom?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz