Jak pracuję psycholog TSR? Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach

TSR, czyli Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach to nie tylko sposób pracy, ale również styl postrzegania drugiej osoby, jako samodzielnej, posiadającej zdolności do zmiany i kreacji własnego życia. Psycholog TSR kieruje się pozytywnym spojrzeniem na człowieka, pasją, aby pomóc mu znaleźć sposoby realizacji własnych zamierzeń. To właśnie takie podejście  sprawia, że techniki i filozofia TSR jest mi tak bliska.

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach – co powinieneś wiedzieć?

Po pierwsze, jest to praca na zasobach, czyli widzimy w kliencie mocne strony, możliwości działania, doświadczenie, wiedzę, wsparcie innych osób. Jest to postrzeganie osoby, która przychodzi do psychologa jako eksperta od swojego życia, bez względu na to z jakim problemem czy trudnością przychodzi.

Po drugie, to praca, która skupia się na celu klienta, na tym czego potrzebuje w danym momencie, aby jego sytuacja poprawiła się w taki sposób jaki chce.
Ja jako psycholog, pomagam znaleźć rozwiązania, które dana osoba nosi w sobie, tylko jeszcze ich nie znalazła, albo nie stworzyła.

Pozytywny obraz osoby, realna praca na celach klienta, krótkoterminowa praca i braku uzależniania klienta od siebie, a pokazywanie mu sposobów radzenia sobie z trudnościami – to jest to!

Krótkoterminowa terapia TSR, czyli Brief Solution Focused Therapy (BSFT)wywodzi się z Instytutu Badań Psychiatrycznych – The Mental Research Institute w Palo Alto, za głównych twórców uznaje się Stev’a de Shazer’a oraz jego żonę Insoo Kim Berg.

Najistotniejsze założenia TSR, czyli filozofia centralna:

 1. Jeśli coś działa, rób tego więcej.
 2. Jeśli coś nie działa, rób coś innego.
 3. Jeśli coś się nie zepsuło – nie naprawiaj tego.

TSR koncentruje się na:

 • zasobach klienta i mocnych jego stronach, a nie deficytach i zaburzeniach;
 • na jego celach i zmianie, którą klient chce osiągnąć, a nie na problemach;
 • na jego dotychczasowych osiągnięciach, a nie na porażkach;
 • na wyjątkach od sytuacji problemowych, a nie częstotliwości występowania problemów i ich rozmiarach.

Jak pracuje psycholog TSR?

I jak podoba Ci się podoba podejście w Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach?

W swojej pracy chce pokazać klientom, że to oni są ekspertami od swojego życia, a jednocześnie pomóc im znaleźć najbardziej optymalne rozwiązania dla siebie. Za pomocą konkretnych technik i pytań, pomagam uświadomić sobie konkretne mechanizmy działania oraz zasoby, które pomagają przezwyciężyć kryzys i ruszyć dalej.

psycholog TSR

Konsultacja psychologiczna oparta na zasadach Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach może być jednorazowa, może też być zawarty kontrakt na kilka sesji.

Zapraszam wszystkich, którzy pragną rozwiązać swój problem, mają trudności wychowawcze z dziećmi lub borykają się z kryzysem sytuacyjnym lub rozwojowym (Kiedy iść do psychologa?) np.:

 • strata bliskiej osoby,
 • choroba
 • rozstanie/rozwód
 • strata pracy
 • inna ważna zmiana życiowa

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak pracuje psycholog TSR? Albo chcesz wiedzieć, gdzie mnie znaleźć napisz: kontakt@paulinagaworska.pl

Zajrzyj na fb gabinetu: Poddasze – terapia i poradnictwo psychologiczne