Jak przygotować dziecko na rodzeństwo w przedszkolu?

Kiedy mówisz maluchowi, że będzie miał brata lub siostrę – patrzysz na nie z miłością, bo wiesz, że już niedługo zyska kompana do zabawy, który będzie w przyszłości wsparciem, pomocą oraz kimś wyjątkowym. Co może pomyśleć dziecko, kiedy dowie się, że będzie mieć brata lub siostrę? Jak przygotować dziecko na rodzeństwo, tak aby wiedziało, że dalej je kochasz, będzie dla Was ważne i wyjątkowe, a jednocześnie zaakceptuje brata lub siostrę?

Brat lub siostra, czyli wielkie oczekiwanie

Czekasz na kolejnego malucha? A może zastanawiacie się, kiedy rodzeństwo dla dziecka? W jednej i drugiej sytuacji warto się przygotować na pojawienie nowego dziecka w domu oraz porozmawiać, co zrobić, aby jak najlepiej pokazać swojemu synowi lub córce, że posiadanie rodzeństwa to najlepsza sytuacja na świecie.

Boisz się, że maluch będzie zazdrosny o nową siostrę lub brata? Zastanawiasz się jak zaadaptuje się do nowej sytuacji? Wszystko zależy od Was, macie ogromny wpływ na pojawiające się u dziecka uczucia na wieść o nowym potomku, jak i na jego zachowanie po porodzie.

Czego możecie się spodziewać, kiedy powiecie córce lub synowi, że będzie mieć rodzeństwo? Tak naprawdę wszystkiego. Przedszkolak w zależności o swojego temperamentu, osobowości oraz Waszego wychowania może zareagować bardzo różnie. Od radości po krzyk i gniew. Czy mogą być spowodowane takie reakcje? Te pozytywne uczucia pojawiają się, ponieważ dzieci lubią inne dzieci, perspektywa brata czy siostry to możliwość wspólnej zabawy, spędzania czasu, kogoś kim dziecko będzie mogło się opiekować.

Trudne emocje – niechęć czy złość na wieść o rodzeństwie pojawia się w wyniku poczucia zagrożenia własnej pozycji, strachu przed stratą miłości rodziców, czy samą nową sytuacją, którą trudno zaakceptować. Perspektywa podziału rodzicami – ich uwagą, troską, miłością może być dla dziecka przerażające. Oto kilka wskazówek jak przygotować dziecko na rodzeństwo – jednak to nie wszystko co można zrobić, aby zadbać o rodzinę. Więcej  będzie w innych wpisach i na warsztatach.

dzieci przytulają się do siebie jak przygotować dziecko na rodzeństwo

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo – wskazówki

Możesz przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa w domu, pokazać jak zmieni się Wasze życie i postarać się, aby córka lub syn mieli zawsze świadomość, że ich kochasz, a pojawienie się drugiego dziecka w domu to powód do wielkiej radości. Dostosuj komunikaty, język oraz ilość informacji do wieku dziecka, wybierz spokojną chwilę na szczerą rozmowę, tak, aby móc odpowiedzieć na wszystkie pojawiające się u dziecka pytania.

1.Porozmawiaj z córką/synem o tym, że w Waszej rodzinie pojawi się nowa osoba.

Wytłumacz, że jesteś w ciąży i nosisz w sobie brata lub siostrę. Mów prostym, jasnym językiem.

2.Jak przygotować dziecko na rodzeństwo – mów, że je kochasz!

Powiedz dziecku, że bardzo je kochasz, że jest dla Ciebie ważne i w Waszej miłości do niego nic się nie zmieni. Zmieni się za to, sposób Waszego funkcjonowania – będzie Was więcej, za 9 miesięcy pojawi się brat lub siostra, będziecie mogli razem spędzać czas i cieszyć się

3.Opowiedzcie jak czekaliście na swoje pierwsze dziecko, jak przygotowywaliście pokój, ubranka, zabawki. 

Teraz opowiedzcie, że podobne przygotowania będziecie robić dla brata lub siostry.

4.Bądźcie szczerzy z dzieckiem.

Nie mówicie, że będzie super i świetnie, albo nic się niezmienni. Ponieważ zmieni się bardzo dużo, opowiedzcie o tym, że mama może się czasem źle czuć, a dzidziuś na początku będzie praktycznie jadł i spał. A bawić będzie się jak troszkę podrośnie. Że będzie głośno i hałaśliwie, że pierwsze dni mogą wyglądać trochę inaczej niż normalna codzienność.

5.Dostarczajcie dziecku uwagi.

Zarówno w trakcie drugiej ciąży, jak i po porodzie dostarczajcie pierwszemu dziecku bardzo uwagi. Będzie o nią zabiegało na wszystkie możliwe sposoby. Kiedy nie będziecie zwracać uwagi na nie, kiedy jest spokojne i ładnie się bawi, zacznie rozrabiać, aby sprawdzić, czy wtedy się nim zainteresujecie.

6.Zaproście córkę/syna do urządzania pokoju/miejsc dla dziecka, kompletowania wyprawki itp.

Niech to będzie Wasze wspólne wesołe zadanie.

7.Super starszy brat, super starsza siostra – jak teraz będzie?

Możecie opowiedzieć dziecku jak będzie wyglądał mniej więcej Wasz dzień, co możecie robić razem, kiedy będzie czas tylko dla Was, a kiedy czas dla brata/ siostry. Możecie opowiedzieć, że ważne dla Was jest, aby dziecko poczuło się ważnym starszym bratem czy siostrą. A pomoc dziecka będzie bardzo miła.

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo – myślicie, że ta wiedza jest potrzebna? Wart rozmawiać, o tym z dziećmi?

Już niedługo informacja o warsztatach dla rodziców, gdzie będziemy rozmawiać i uczyć jak przygotować dzieci na rodzeństwo 🙂

Zobacz też:

Adaptacja w przedszkolu – co powinieneś wiedzieć?

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne