Jak zachęcić dziecko do czytania?

Mamo, tato – poczytasz mi? To mogą być jedne z piękniejszych słów, kiedy maluch chce usłyszeć kolejną bajkę. Dlaczego? Ponieważ to pierwszy krok to tego, że czytanie stanie się dla niego przyjemnym nawykiem, pomysłem na spędzanie czasu i rozwojowym działaniem, które wzbogaci jego wyobraźnię i wiedzę. Tylko jak zaszczepić w dzieciach miłość do czytania? Jest na to kilka sposobów, które możesz praktykować od najmłodszych lat z dziećmi.

Czytanie – dlaczego jest takie ważne?

W 2018 roku 38% Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę w roku, intensywnie czytających, czyli osób, które sięgnęły, po lekturę aż 7 razy jest około 9%. Takie wyniki pokazują, że stan czytelnictwa w Polsce mógłby jeszcze ulec znacznej poprawie. Wszystko zależy od tego, jakie nawyki przekażemy naszym dzieciom. Jeśli w domu są książki, rodzice czytają i rozmawiają  lekturach, dla dziecka takie środowisko jest naturalne, więc prawdopodobieństwo tego, że samo sięgnie, po książeczki jest bardzo duże (przeczyta też: jak budować więzi z dzieckiem). Syn lub córka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym bardzo chcą być jak mama i tata.

Czytanie ma ogromny wpływ na rozwój dzieci. Szczególnie głośne czytanie i to nie tylko wtedy, kiedy dziecko samo nie czyta. Dzięki wspólnej lekturze rodzice budują więź z dzieckiem, pomagają mu zrozumieć świat, trudne terminy i zależności, pokazują za pomocą sytuacji, z książek jak można rozwiązywać problemy.

Jak zachęcić dziecko do czytania – zalety

Dodatkowo czytanie to wyśmienity trening dla mózgu dziecka. Dzięki książkom dzieci mają okazje budować i poszerzać swój zasób słownictwa, nie tylko o trudne wyrazy. Uczą się jak budować zdania i gdzie wstawić ,,ó” a gdzie ,,u”. Dodatkowo książki to kopalnie wiedzy o bardzo różnych dziedzinach od fizyki, geografii po robotykę czy historię mody. Czytanie jednocześnie stymuluje różne obszary mózgu – struktury odpowiedzialne za rozumienie i przyswajanie pojęć, widzenie, język, a także krytyczne myślenie.

jak zachęcić dzieci do czytania

Dodatkowo pobudza wyobraźnie – kiedy dzieci czytają konkretne słowa, w ich mózgach pojawiają się obrazy, tworzą się światy, następnie mogą to wykorzystywać w zabawie, a w życiu dorosłym w pracy zawodowej.

Co jeszcze może dać czytanie książek Twojemu dziecku – wzrost inteligencji emocjonalnej, która staje się nieocenioną zdolności we współczesnym świecie. To dzięki niej dziecko będzie umiało sobie poradzić w trudnych i złożonych sytuacjach społecznych w szkole, na zajęciach dodatkowych czy w relacji z rodzeństwem. Inteligencja emocjonalna pomaga rozumieć własne odczucia, kontrolować zachowania i wychodzić naprzeciw innym osobom. Jeśli zastanawiasz się jak wprowadzić czytanie w Wasze życie i zachęcić córkę lub syna do sięgania po książkę, poniżej kilka sposobów.

Jak zachęcić dziecko do czytania – 7 sposobów

1.Kupuj książeczki dla dzieci od najmłodszych lat

Kiedy dziecko jest małe, to Ty jako rodzic masz szansę zachęcić go do czytania i pokazać mu piękno literatury. Możesz zacząć od zwykłych książeczek dla dzieci, czarno-białych, kolorowych, dźwiękowych i połączonych z wyklejaniem i rozwiązywaniem zagadek. Każda będzie dobra, jeśli tylko siądziesz razem z dzieckiem i wspólnie spędzicie czas na poznawaniu przygód zwierzaków, bajkowych stworów czy innych dzieci.

2.Stwórz rytuał czytania na dobranoc

Głośne czytanie na dobranoc pomaga dziecku zasnąć, tworzy niezwykłą więź między rodzicem a dzieckiem. Pozwala na spokojne przejście z intensywnego, aktywnego dnia do spokojnego, nocnego odpoczynku. Stworzenie rytuału nie jest trudne, ważne, aby go utrzymać bez względu na inne rzeczy – obowiązki, wyjazdy itp. Określona godzina, wybór książki, ustalenie czasu poświęcanego na czytanie i krótka rozmowa o przygodach bohaterów to idealne zakończenie dnia.

3.Rozmawiaj o przeczytanych książkach z dzieckiem

Kiedy Twoje dziecko czyta, jakąś książkę zachęć je, aby powiedziało Ci o tym, co myśli o bohaterach, fabule, jak myśli, że się skończy cała opowieść. Dzięki temu pokażesz dziecku, że interesujesz się tym, co ono robi. Że książki dla dzieci mogą  być interesujące, zabawne i potrafią wzbudzać wiele emocji.

4.Zabierz do biblioteki, księgarni, antykwariatu

Pokaż dziecku, gdzie mieszkają książki, jak korzystać z biblioteki, co tam dzieje się ciekawego. Zaraź go bakcylem wyszukiwania interesujących tytułów. Zaprowadź do antykwariatu czy księgarni i pozwól wybrać książkę. Takie wspólne wyjście w otoczenie, gdzie książki są, na każdym kroku może być bardzo interesujące. Szczególnie, bibliotekarz lub księgarz opowie trochę o swoim zawodzie lub miejscu, w jakim pracuje.

5.Wybierz się z dzieckiem na warsztaty introligatorskie, biblioteczne, spotkanie z autorami książek dla dzieci

Warsztaty z oprawiania książek, czy lekcje biblioteczne przybliżają magie książek i literatury. Aktywne i angażujące zajęcie związane z książkami, a nie bezpośrednio z czytaniem może być dobrym wstępem do tego, aby jednak czytanie stało się przyjemnym nawykiem. Dodatkowo taka wspólna wyprawa bardzo buduje pozytywne relacje między rodzicami a dziećmi.

6.Zachęcaj dziecko, aby samo wyszukiwało książki, które polubi

Zostaw dziecku wolną rękę w wybieraniu książek, które chce przeczytać. Możesz podpowiadać, zachęcać, ale im syn lub córka są starsi, tym bardziej oddawaj im pole, jeśli chodzi o wybory literackie. Im bardziej naciskasz, przymuszasz i karzesz, tym bardziej dziecko się opiera, nie chce i wyrabia w sobie awersję. Wolny wybór, zachęcanie i rozmowy przynoszą lepszy skutek.

7.Stwórzcie domową biblioteczkę dla całej rodziny

Uporządkowanie wszystkich tomów i stworzenie pięknej biblioteki, gdzie każdy członek rodziny ma swoje książki, może po nie sięgnąć w każdej chwili to wspaniałe rozwiązanie. Dzielenie się książkami, ustawianie jej w różnych konfiguracjach oraz wspólne dbanie o swój księgozbiór uczy nie tylko poszanowania dla czyjejś własności, ale także pozwala dzielić się swoją pasją.

Bibliografia:

Badanie efektów czytania dzieciom od urodzenia. Fundacja ABCXXI. Cała Polska czyta dzieciom, Fundacja PZU, Warszawa, 2015
Raport: Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku, Pracownia Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej , Biblioteka Narodowa, Warszawa 2018