w jaki sposób pomaga psycholog

W jaki sposób pomaga psycholog TSR? Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach

W jaki sposób pomaga psycholog? To pytanie pojawia się w głowach wielu klientów. Dziś opowiem Ci, jak pracuję i jak wykorzystuję Terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach w swojej pracy. Psycholog TSR kieruje się pozytywnym spojrzeniem na człowieka i pomaga mu znaleźć najlepsze rozwiązania.

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach – co powinieneś wiedzieć?

Po pierwsze, jest to praca na zasobach, czyli widzimy w kliencie mocne strony, możliwości działania, doświadczenie, wiedzę, wsparcie innych osób.

W pracy kieruję się postrzeganiem osoby, która przychodzi do mnie – psychologa, jako eksperta od swojego życia. Bez względu na to z jakim problemem czy trudnością przychodzi.

Po drugie, to praca, która skupia się na celu klienta, na tym czego potrzebuje w danym momencie, aby jego sytuacja poprawiła się w taki sposób jaki chce.

W jaki sposób pomaga psycholog na spotkaniu? Wykorzystuję różne techniki i metody, które wspierają klienta w znalezieniu rozwiązania. Klient dzięki odpowiednim pytaniom poszukuje tego, co dla niego najlepsze, a ja towarzyszę mu w tym procesie.

W jaki sposób pomaga psycholog TSR – to co najważniejsze?

Pozytywny obraz osoby, realna praca na celach klienta, krótkoterminowa praca i braku uzależniania klienta od siebie, a pokazywanie mu sposobów radzenia sobie z trudnościami – to jest to!

Krótkoterminowa terapia TSR, czyli Brief Solution Focused Therapy (BSFT) wywodzi się z Instytutu Badań Psychiatrycznych – The Mental Research Institute w Palo Alto, za głównych twórców uznaje się Stev’a de Shazer’a oraz jego żonę Insoo Kim Berg.

Skuteczność Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach została udowodniona w wielu badaniach, które skupiały się na różnych życiowych trudnościach i chorobach.

Najistotniejsze założenia TSR, czyli filozofia centralna:

 1. Jeśli coś działa, rób tego więcej.
 2. Jeśli coś nie działa, rób coś innego.
 3. Jeśli coś się nie zepsuło – nie naprawiaj tego.

TSR koncentruje się na:

 • zasobach klienta i mocnych jego stronach, a nie deficytach i zaburzeniach;
 • na jego celach i zmianie, którą klient chce osiągnąć, a nie na problemach;
 • na jego dotychczasowych osiągnięciach, a nie na porażkach;
 • na wyjątkach od sytuacji problemowych, a nie częstotliwości występowania problemów i ich rozmiarach.

Jak pomaga psycholog TSR?

W swojej pracy chce pokazać klientom, że to oni są ekspertami od swojego życia, a jednocześnie pomóc im znaleźć najbardziej optymalne rozwiązania dla siebie.

Za pomocą konkretnych technik i pytań, pomagam uświadomić sobie konkretne mechanizmy działania oraz zasoby, które pomagają przezwyciężyć kryzys i ruszyć dalej.

w jaki sposób pomaga psycholog

Konsultacja psychologiczna oparta na zasadach Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach może być jednorazowa, może też być zawarty kontrakt na kilka sesji.

Pracuję prowadząc konsultacje online za pomocą różnych komunikatorów – Skype, Whatsapp – tak, aby to było najwygodniejsze dla klienta.

W jaki sposób pomaga psycholog TSR – z kim współpracuję?

Czujesz, że w Twoich relacjach z bliskimi coś nie działa? Chcesz polepszyć swoją komunikację z partnerem lub dziećmi? Brakuje Ci pewności siebie? Borykasz się z kryzysem?

Napisz do mnie na: psycholog@paulinagaworska.pl – myślę, że razem będziemy mogli poszukać najlepszych rozwiązań dla Ciebie.

Po wsparcie zapraszam osoby, które (Kiedy iść do psychologa?) np.:

 • potrzebują odnaleźć większą pewność siebie i wzmocnić poczucie własnej wartości,
 • chcą mieć lepsze relację z bliskimi,
 • pragną skutecznej i przyjaznej komunikacji z partnerem, dziećmi i współpracownikami,
 • zależy im na budowaniu pozytywnej relacji z samym sobą i znalezieniu czasu na swoje potrzeby (samoocena, samowspółczucie),
 • chcą uporać się z kryzysem – trudnymi chwilami związanymi ze stratą,

Sprawdź jak mogę Ci pomóc. Mój adres to: psycholog@paulinagaworska.pl