Kryzys – kiedy iść do psychologa?

Nagle w Twoim życiu dzieje się coś z czym nie potrafisz sobie poradzić. Zmienia się wszystko. Ty zamierasz choć świat dalej pędzi do przodu. Tysiące myśli przewala się przez Twoją głowę, serce kołacze Ci tak mocno, że zastanawiasz się czy to nie zawał. Ale wiesz, że to na pewno koniec świata. Twój koniec świata. Kryzys – słowo oznaczające coś innego dla każdego z nas. Kiedy się pojawia, jak sobie z nim radzić i co robić kiedy dopada bliskich?

Kryzys, czyli kiedy świat wali się na głowę

Z greckiego kryzys (krisis) znaczy zmagać się, walczyć, decydować i wybierać. Mimo, że dla wielu osób kryzysowe chwile są często dramatyczną przeprawą, to jednak pierwotne znaczenie tego słowa, bardzo dokładnie opisuję sytuację kryzysu.

kryzys

Zazwyczaj stajemy w obliczu gwałtownej zmiany, wydarzenia, które chwieje podstawami naszej równowagi. Kryzys to katastrofa budowlana, wypadek, śmierć bliskiej osoby, strata pracy, czy gwałt. Kryzys to również czas zmian adolescencyjnych dla nastolatka i kryzysem jest też dla rodziców czas opuszczenia domu przez ich dorosłe dzieci.

Zazwyczaj kryzys utożsamiamy z czymś złym, niechcianym, trudnym, jednak mimo trudnych emocji, gwałtownych zmian oraz często jakiejś utrat, kryzys może być szansą na rozwój. Jak to możliwe?

kryzys

Przecież, kiedy jesteśmy w rozpaczy po stracie małżonka lub nie możemy znaleźć pracy trzeci miesiąc, nie myślimy o tej sytuacji jako rozwojowej. Jednak, kiedy trudne emocje już opadną, bezsilność stanie się mniejsza, sytuacja kryzysowa może być dla nas szansą na nową jakość, na wprowadzenie nowych rozwiązań lub zmianę swojego życia.

Rodzaje kryzysów:

 • Rozwojowe – są naturalnymi etapami rozwoju w życiu każdego człowieka. To np. urodzenia dziecka, przejście na emeryturę, opuszczenie rodziców przez dorosłe dzieci.
 • Sytuacyjne – nagłe, niespodziewane sytuacje, skutki nieprzewidywalnych zdarzeń np. wypadek samochodowy, pożar, gwałtu, przemocy.
 • Egzystencjalne – związane z poszukiwaniem sensu życia, wiązane z wartościami, stylem życia, lękiem przed przemijaniem, śmiercią.
 • Środowiskowe – katastrofy, które spotykają jednostkę lub grupę ludzi, wywołane działaniem natury lub ludzi, np. powodzie, huragany, katastrofy lotnicze.

Czasami kryzys przytłacza za bardzo, zamiast rozwiązań pojawiają się depresyjne myśli. Zamiast światełka w tunelu – ciemność. Samotność, bezradność oraz zmiany z dnia na dzień pochłaniają całą życiową energię. A Ty nie widzisz wyjścia?

Kiedy iść do psychologa?

W sytuacji, kiedy problem jest dla Ciebie tak trudny, że nie widzisz rozwiązania. Negatywne emocje są zbyt bolesne, a rodzina lub przyjaciele nie wiedzą jak Ci pomóc. Zastanów się, czy to nie najlepszy pomysł, aby znaleźć profesjonalną pomoc.

Czasami bezradność oraz ból są tak dominujące po stracie bliskiej osoby lub w Twoim życiu czai się jedynie strach przed przemocą, albo może rozstałeś się z miłością Twojego życia, a rodzice się rozwodzą? To są sytuację, w której jeśli czujesz, że już nie możesz, warto zadzwonić do psychologa i umówić się na wizytę.

kryzys

Psycholog, szczególnie osoby specjalizujące się w pracy w ramach interwencji kryzysowej są nastawione, aby Cię wysłuchać, wesprzeć i pomóc znaleźć rozwiązanie w sytuacji w jakiej się znalazłeś.

Wizyta u psychologa może Ci pomóc zobaczyć, że w Twojej sytuacji istnieje szansa na wyjście z kryzysu.

Podsumowując i odpowiadając na pytanie kiedy iść do psychologa? Wtedy, kiedy czujesz, że to co się dzieje w Twoim życiu to za dużo do udźwignięcia, kiedy bliscy nie chcą lub nie mogą Ci pomóc, kiedy pojawiają się u Ciebie myśli depresyjne, destrukcyjne lub samobójcze. Idąc do psychologa nic nie tracisz, możesz jedynie zyskać.

 • Ewa Wlaźlik

  Ludzie odrzucają od siebie fakt, że mają problem i powinni udać sie na konsultację do psychologa. Niestety według niektórych osób wizyta u psychologa oznacza, że są „nienormalni” na szczęście baaardzo powoli to się zmienia.

  • Bardzo powoli, to fakt. Miejmy nadzieję, że postrzeganie zawodów pomocowych takich jak psycholog, interwent kryzysowy, pracownik socjalny, pedagog będzie się zmieniał na lepsze.

 • Spotkania z psychologiem w trudnych życiowych momentach bywają zbawienne – w końcu to obca osoba, której można powiedzieć wszystko, podzielić się każdą bolesną myślą bez zastanawiania się, jak ona się potem poczuje. To dla mnie wielka przewaga w porównaniu do rozmów z bliskimi. Rozmowa z psychologiem pozwala nazwać to, co na co dzień pozostaje w ukryciu.

  • Wymieniasz wiele zalet takiej osoby. Klienci, którzy do mnie przychodzą, właśnie podkreślają to co ty, możliwość nieoceniania, brak strachu, o uczucia innych, czy anonimowość.

 • natasza c

  kiedyś psycholog w naszej mentalności według mnie był nie wiem czemu kojarzony z psychiatrą. jak idziesz do psychologa to znaczy ze jestes wariat…myslę że teraz żyjemy tak szybko, że niestety coraz więcej ludzi korzysta z pomocy psychologów bo nie są w stanie sami poradzić z otaczającym nas światem i jego problemami.

  • Niestety, jeszcze nadal te dwie profesje są mylone i często bywają owiane złą sławą, albo demonizowane, co utrudnia decyzję o szukaniu pomocy.

 • AZ AZ

  dobrze że tak obrazowo to przedstawiłaś. czasami nie wiadomo co się dzieje. a czasami jako osoba z zewnątrz nie rozumie się czyjegoś kryzysu. fajnie że to wyjaśniasz!

  • Kryzys to takie coś, co przeżywamy bardzo subiektywnie, dla jednej osoby to będzie po prostu losowe zdarzenie, dla innego zawali się cały świat. Dlatego tak ważna jest świadomość, że czasami warto poszukać wsparcia, nawet jeśli inni bagatelizują nasz problem.

 • Takie tematy trzeba poruszać. Zbyt często bagatelizujemy sygnały, które wskazują, że już sami sobie nie poradzimy. Takie posty uświadamiają

  • Niestety, najłatwiej powiedzieć ,,mnie to nie dotyczy”, niestety zazwyczaj takie sytuacje odbijają się na całym życiu.