Jak być bardziej produktywnym – Technika Pomodoro
jak być bardziej produktywnym

Jak być bardziej produktywnym – Technika Pomodoro

Jak być bardziej produktywnym – to pytanie, na które może być wiele odpowiedzi. Odpuszczenie części zadań, koncentracja na tym na czym nam najbardziej zależy, wydłużenie czasu poświęcanego na daną czynność (choć to sprawdza się dość rzadko, raczej sprzyja odkładaniu działania na później), a czasami mogą pozytywnie wpłynąć na to jak działamy – techniki organizacji czasu. Dobrze dobrane do naszego stylu działania, potrzeb oraz zadań jakie realizujemy mogą w bardzo dużym stopniu ułatwić pracę i przyśpieszyć jej efekty. Dziś czas na Technikę Pomodoro.

1.Technika Pomodoro – na czym polega?

Zaczynam od mojej ulubionej – technika Pomodoro. Dla mnie optymalna, ponieważ potrafię bardzo efektywnie pracować w krótkich przedziałach czasu, a później niestety coś mnie rozprasza. Czasami też trudno zasiąść do jakiegoś zadania, a perspektywa, że pracujesz ,,jedynie” przez 25 minut nie jest taka przerażająca.

Specyfika:

Twórcą tej techniki jest Włoch, Francesco Cirillo. Natomiast nazwa pochodzi od kuchennego czasomierza w kształcie pomidora.

jak być bardziej produktywnym

Co Ci się przyda?

  • Kuchenny timer lub stoper w smartfonie
  • Twoje zadania (np.lista priorytetów ,,to do” na dany dzień)

Jak stosować?

  •  Ustaw timer/stoper na 25 minut – skoncentruj się maksymalnie i wykonuj wybrane zadanie.
  • Po zadzwonieniu timera/stopera – zaznacz wykonanie zadania, jeśli je zrobiłeś.
  • Zrób sobie 5 minutową przerwę.
  • Następne Pomodoro.
  • Po 4 Pomodoro ( czas pracy 25 minut + 5 minut przerwy) – zrób sobie dłuższą przerwę 20 – 30 minut. Odpocznij – zrób sobie kawę, odejdź od komputera, przespaceruj się, poćwicz.

Jak być bardziej produktywnym, czyli co daje stosowanie Techniki Pomodoro?

Przede wszystkim maksymalne skupienie, dodatkowo pomaga radzić sobie z rozpraszaczami. Wykorzystując Technikę Pomodoro zachowujesz balans między pracą, a odpoczynkiem. W wyniku wykonanej pracy i odhaczania kolejnych zadań Twój poziom satysfakcji bardzo wzrasta.

Jeśli nie możesz się skupić, ciągle coś Cię rozprasza i powoduje, że nie możesz wykonać spisanych zadań, spróbuj Pomodoro. Może trudności z koncentracją nie znikną od razu, jednak z każdym powtórzeniem i praktykowaniem pracy w blokach Twoja produktywność wzrośnie. Zobacz inne techniki wzmacniające produktywność. 

Sprawdź jak zadziała u Ciebie. A może już ją stosujesz? Podziel się wrażeniami.