Jak zwiększać pewność siebie - poznaj 3 sposoby?
jak zwiększać pewność siebie

Jak zwiększać pewność siebie – poznaj 3 sposoby?

Pewność siebie bardzo mocno wpływa na to, jak zachowujemy się w wielu sytuacjach. Zaufanie we własne siły, przekonanie, że poradzimy sobie z danym wyzwaniem, a odezwanie się w towarzystwie nieznanych osób nie narazi nas na śmieszność, bardzo ułatwia życie. Poznaj 3 sposoby jak zwiększać pewność siebie i ciesz się bardziej satysfakcjonującym życiem.

Jak to jest z tą pewnością siebie?

Czy każdy człowiek jest pewny siebie? Oczywiście, że nie. Dodam też, że wiele może zależeć od sytuacji w jakiej jesteśmy, momentu w życiu, czy wieku. Wiele dzieci bywa nieśmiałych w dzieciństwie, jednak z wiekiem stają się pewniejsze i nabierają zaufania do swoich możliwości. Jak to się dzieje?

Często pomaga trening – czyli stawianie sobie małych i dużych wyzwań, które wzmacniają naszą pewność siebie w różnych sytuacjach społecznych. Odezwanie się przy całej klasie, czy poproszenie o wyjaśnienie, to czasami ogromne kroki dla nieśmiałego dziecka, które chce być bardziej pewne siebie.

Podobnie, jak zgłoszenie się do występu przed całą szkołą na apelu czy ubranie się nietypowy sposób.

Co sprzyja pewności siebie?

Na pewność siebie ma wpływ wiele czynników, niektóre z nich da się modyfikować, tak, aby były dla nas jak najbardziej korzystne. Można je podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne.

Czynniki zewnętrzne, które wpływają na pewność siebie:

  • rodzina, w jakiej się wychowaliśmy,
  • doświadczenia z dzieciństwa,
  • szkoła lub praca,
  • środowisko koleżeńskie, przyjacielskie,

Czynniki wewnętrzne, które wpływają na pewność siebie:

  • przekonania np. o własnej skuteczności i kompetencji, prawie do błędu,
  • aspiracje,
  • oceny wewnętrzne np. jestem świetnym mówcą, dobrze radzę sobie z klientami, skutecznie działam jako mama,
  • ocena dotychczasowych doświadczeń, jako powodzenia i niepowodzenia oraz odniesienie ich do czynników osobistych (wewnętrznych) lub zewnętrznych (środowiskowych, niezależnych od nas),
jak zwiększać pewność siebie

3 sposoby jak zwiększać pewność siebie

1.Poznaj siebie – rozwijaj swoje mocne strony

Pierwszym krokiem, aby zwiększyć pewność siebie jest poznanie siebie, swoich zalet i wad. Dowiedzenie się, jak najwięcej o swoich talentach, poznanie kompetencji, zrozumienie własnych zachowań, pomaga adekwatnie oceniać swoje szanse w wielu różnych sytuacjach. A także pozwala skutecznie działać i osiągać wymarzone rezultaty.

Do tego, akceptacja wad i skupienie się na rozwoju mocnych stron, powoduje bardziej optymistyczne nastawienie do życia. A także doświadczanie wielu pozytywnych sytuacji, które pogłębiają pewność siebie.

2.Realizacja wyzwań – od małych do dużych

Nic tak nie pomaga zwiększać pewności siebie, jak doświadczanie poczucia skuteczności w przypadku realizowania wyzwań. Kiedy osiągamy sukces, nawet najmniejszy, w naszym mózgu uruchamia się dopamina (hormon odpowiedzialny za poczucie szczęścia). Im więcej zrealizowanych zadań i wyzwań, które dają nam satysfakcję w pracy czy życiu prywatnym, tym bardziej stajemy się pewni, w obliczu kolejnych wyzwań.

Można zacząć od najmniejszych i nietypowych, jak np. zgadanie do obcej osoby i chwila rozmowy lub zgłoszenie się w pracy na ochotnika, który zrobi dodatkowy mały projekt.

Spisz sobie małe i duże wyzwania, które pomogą Ci wykorzystać swoje mocne strony, przełamać się i osiągnąć pozytywny rezultat. Nadaj im stopień trudności – wyzwania od najprostszych do najtrudniejszych i zaplanuj ich realizację. A potem obserwuj, jak się czujesz po wykonaniu każdego z nich. Warto spisać swoje refleksje.

3. Polubienie siebie w wersji ,,jestem ważna_y”

Krokiem do pewności siebie jest akceptacja własnej osoby i zobaczenie w sobie małego chłopca lub dziewczynki, którzy potrzebują wsparcia.

W życiu nie wszystko się udaje, czasami doświadczamy różnych kryzysów, wtedy nasze pewność siebie może mocno szybować w dół. Otoczenie się samomiłością, troską i uważnością i danie sobie wsparcia bez względu na to, czy osiągamy sukcesy czy nie – może podnieść naszą pewność siebie. Dlaczego?

Bo dajemy sobie bezwarunkową akceptację i miłość, które potrzebne są każdemu człowiekowi, aby uwierzył, że jest ważny i potrzebny.

Jeśli zabrakło Ci w dzieciństwie takich uczuć, dziś jako dorosła osoba możesz sam sobie podarować to, co najważniejsze i docenić siebie.

Jak myślisz, co jeszcze wspiera pewność siebie?

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej na temat sposobów jak zwiększać pewność siebie, zajrzyj na zapisanego live na IGTV, gdzie opowiadam o pewności siebie.

Ciekawa konferencja TED o pewności siebie.