6 rzeczy których nie robisz dla zdrowia psychicznego
jak zmienić swoje życie

6 rzeczy których nie robisz dla zdrowia psychicznego

Znasz te słowa – ,,zestresowana, zabiegany, nie mam czasu, dzisiaj pracuje do 20.00”? Milion zadań, jeszcze więcej myśli. Presja czasu, pieniądza, utrzymania rodziny, zrobienia kariery. Współczesność nie służy zdrowiu psychicznemu. Wypisałam 6 rzeczy, których nie robisz dla zdrowia psychicznego, a które mogą zmienić Twoje życie.

Jak czuć się lepiej ?

Słodka drożdżówka w trakcie dnia, serial po przyjściu z pracy. Zamiast ćwiczeń – praca do późna nad kolejnym projektem, to jest Twoja rzeczywistość? A samopoczucie spada na łeb na szyję, czujesz się gorzej i trudniej Ci skupić uwagę. Denerwujesz się o sprawy małe i całkiem duże. Często płaczesz i krytykujesz siebie. Mało śpisz.

Powiedz sobie STOP! I to najlepiej kilka razy i bardzo wyraźnie. Życie masz tylko jedno, a zdrowie jest bezcenne i trudne do odzyskania (life balance). Prawdopodobnie możesz robić dla siebie więcej, musisz tylko wybrać choć jedną rzecz, którą zmienisz do końca tego roku. Bo to właśnie ona może najbardziej wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne.

6 rzeczy które możesz zrobić dla zdrowia psychicznego

Człowiek posiada ogromny potencjał, zasoby, które pomagają mu prawidłowo funkcjonować w różnych rolach i sferach. Warto wzmocnić te zasoby i uczynić dbanie o siebie swoim priorytetem.

1.Pielęgnowanie nastawienia na rozwiązywanie problemów a nie zamartwianie się

Co zazwyczaj robią ludzie – denerwują się, martwią, bez końca rozmawiają o problemach i swoich trudnościach. Co możesz zrobić dla swojego zdrowia psychicznego – zacząć myśleć i działać w zakresie znalezienia rozwiązań problemów.

Skupienie się na działaniu, a nie na myśleniu, chroni Twój umysł przed wymyślaniem bardzo negatywnych scenariuszy i daje szansę na pomyślne zakończenie sprawy.

zdrowia psychicznego

2.Regularna aktywność fizyczna

W przeszłości ludzie bardzo dużo czasu spędzali na świeżym powietrzu wykonując pracę, przemieszczając się. Ruch był wpisany w ich życie, dzięki temu organizm łatwiej sobie radził z stresem, napięciem i złością. Możemy się zrelaksować czytając książkę, oglądając serial czy gotując, jednak napięcie pozostaje w ciele. Tylko ruch, ćwiczenia, aktywność może pomóc nam się go pozbyć. Wtedy nie tylko relaksujemy umysł, ale również ciało.

zdrowia psychicznego

3.Relacje z bliskimi

,,Jutro zadzwonię, dziś nie mam czasu”, ,,kiedy ja się z nią ostatnio widziałam”, ,,wiem, co u niego sprawdziłem na Facebooku” – przewinęły Ci się podobne myśli w głowie, kiedy miałeś spotkać się, zadzwonić lub pobyć z kimś dla Ciebie ważnym? Odkładałeś spotkania i telefony, bo projekt, po szkolenie, bo zmęczenie?

Zadbaj o te relacje, przyjaźń, związki miłosne najlepiej działają na nasze zdrowie psychiczne. Kiedy jesteśmy kochani, docenieni i mamy poczucie przynależności – czujemy się wspaniale. Szkoda z tego rezygnować.

4.Odżywianie

Zamiast śmieciowego, szybkiego jedzenia wybierz dziś domowy obiad. Spróbuj zmienić cukier w słodyczach na ten w owocach. Zamiast burgera – zupa, a na deser pyszne domowe ciasto zamiast kupnych ciasteczek.

Małe zmiany, zbilansowane posiłki, może zdecydowanie się utrzymywanie okienka żywieniowego pomoże Ci okiełznać bóle głowy, senność, zmęczenie i problemy ze skórą. Dodatkowo to co jemy bardzo wpływa na to jak się czujemy, ponieważ pożywienie jest również paliwem dla mózgu.

zdrowia psychicznego

5.Zainteresowania

Nie samą pracą żyje człowiek – kiedy od rana do nocy siedzisz w pracy, nie masz czasu już na nic lub zawsze znajdziesz wymówkę.

Pielęgnowanie zainteresowań, hobby daje człowiekowi sferę, która sprawia mu wiele przyjemności. Dodatkowo ulubione czynności pomagają nam zapomnieć o stresach i trudnościach codziennego dnia, dają szansę na udoskonalenie nowych umiejętności i czerpanie satysfakcji z efektów naszych działań.

6.Wdzięczność

Nie wiem ile masz, kim jesteś, ani co Cię ostatnio spotkało. Wiem jednak, że mimo trudności, sytuacji w jakiej się znajdujesz, może bólu, który przeżywasz możesz znaleźć każdego dnia choć jedną rzecz, za którą możesz być wdzięczny.

Dostrzeganie wartości, posiadanych przez nasz rzeczy,  ludzi z jakimi obcujemy, małych i dużych zwycięstw pozwala iść dalej ze spokojnym sercem i wolną głową. Wdzięczność to piękna postawa, ponieważ pokazuje jak bardzo doceniamy nasze własne życie.

Dbanie o swoje zdrowie psychiczne procentuje w codziennym życiu. Zacznij już dzisiaj i zobacz, jak małe zmiany działają cuda.

A Ty co robisz dla swojego zdrowia psychicznego? Daj znać, co byś dorzucił do listy?