Life balance, czy to możliwe? – Paulina Gaworska-Gawryś
life balance

Life balance, czy to możliwe?

Równowaga – piękne słowo. Dla wielu niedościgły ideał, szczególnie jeśli przywołamy równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Utrzymanie takiego stanu, w którym będziemy czuły się wygodnie, swobodnie rozgraniczały rodzinę, przyjaźnie, czas dla siebie od obowiązków zawodowych jest trudnym zadaniem, czasem dla niektórych niemożliwym. Jak to zrobić, aby wprowadzić w swoją codzienność trochę więcej life balance?

Po co równowaga?

Czy Twoje życie wygląda tak jak chcesz? Jeśli tak, prawdopodobnie znalazłaś już to co dla Ciebie ważne, ustaliłaś priorytety i konsekwentnie realizujesz swoje zamysły dotyczące życia prywatnego i pracy. Jeśli jednak coś Ci zgrzyta i nie do końca jest tak jak chcesz, możliwe, że brakuje Ci balansu miedzy obowiązkami, czasem spędzanym w pracy, a tym co jest równie dla Ciebie ważne – rodzina, mąż, przyjaciele, pasja?

Co daje równowaga? Przede wszystkim zadowolenie, płynność i poczucie, że wszystko jest na swoim miejscu. To taki punkt, w którym możesz sobie powiedzieć, że szczęście jest w całym Twoim życiu. Co nie znaczy, że nie ma trudności, niespodziewanych wypadków, czy nieszczęść.

life balance

Jednak, jeśli nie opierasz swojego życia jedynie na jednym filarze, prawdopodobieństwo tego, że w sytuacji nagłej i nieprzewidzianej, kiedy np. tracisz pracę – załamiesz się, jest mało realna. Zdrowe życie powinno opierać się na kilku ważnych wartościach, które budujemy na co dzień, mogą to być filary takie jak: rodzina, przyjaciele, praca, pasja, samorozwój, życie społeczne. Każdy z tych obszarów, jest bardzo potrzebny w życiu, jeśli nawet jeden na moment się zawali, będzie miało co nas podtrzymywać.

5 wskazówek, aby wprowadzić do swojego życia life balance

1.Określ ważne dla siebie życiowe obszary, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy, dają Ci poczucie satysfakcji i radości. Zadaj sobie pytania:

– Czego jest w sam raz?

– Czego chcę więcej?

– Czego chcę mniej?

2.Daj sobie czas, aby przyjrzeć się swojemu życiu, tego jak wygląda, co Cię najbardziej w nim cieszy, a co najbardziej przytłacza.

3.Zastanów się, jak drobna zmiana w jednym z ważnych dla Ciebie obszarów choć odrobinę poprawi Twoją sytuację, zbliży Cię do stanu idealnego?

life balance

4.Postaw na jakość. Jeśli chcesz zadbać o relację, o rodzinę, czy samego siebie. Daj sobie choć krótki czas, ale bardzo wartościowy. Kiedy z kimś rozmawiasz nie sprawdzaj telefonu, nie rozpraszaj się telewizorem, kiedy bawisz się z dzieckiem. Będąc na urlopie nie odbieraj mail, daj sobie najlepszy jakościowo czas jaki możesz.

5.Odpuść. Czasami po prostu zastanów się, czy to kolejne zadanie, wyjście, nowość jest potrzebna w Twoim życiu, czy musisz je robić, czy chcesz? Jeśli rezygnacja da Ci siłę, pozwól sobie na odpuszczenie (zrób wiosenne porządki).

Jak wygląd Wasze życie? Znaleźliście już klucz do równowagi?

Zainspirowana książką ,,Work-life balance. Jak osiągnąć równowagę w pracy i w życiu?” Beata Rzepka