Jak wybrać zawód – wsparcie nastolatka w ważnych wyborach
jak wybrać zawód

Jak wybrać zawód – wsparcie nastolatka w ważnych wyborach

Wybór zawodu, pierwszej pracy i całej przyszłości jest dla nastolatków wielkim wyzwaniem. Czy iść na studia, kiedy i jak szukać pierwszej pracy? A może lepiej zdobywać doświadczenie na kursach za granicą, czy jechać na Erasmusa? Wiele pytań, a odpowiedzi – jasnej i klarownej, brak! Rodzicu, zobacz jak możesz wesprzeć nastolatka i pomóc mu, kiedy zada Ci pytanie – jak wybrać zawód?

Niepewna przyszłość, studia, pierwsza praca – ważne wybory młodzieży

W liceum i technikum przychodzi czas, kiedy zbliża się matura, pojawiają się pytania o studia i wybór zawodu. Obecnie w dobie nowoczesnych technologii, które zmieniają się na przestrzeni miesięcy, a nie lat, bardzo trudno podjąć właściwą decyzję. Rosnące znaczenie automatyzacji, wymieranie niektórych zawodów, powstawanie takich, które jeszcze pięć czy dziesięć lat temu nie było nawet w sferze marzeń, powoduje, że współczesnemu nastolatkowi jeszcze trudniej zdecydować, co dalej po szkole średniej.

Rodzice często chcą pomóc swoim dzieciom i podsuwają im różne propozycję, jednak w obecnych czasach decydowanie się na wybór konkretnego zawodu może być pułapką. To, do czego zachęcam, to spojrzenie na wybór zawodu, rodzaju kariery czy pracy jaką ma podjąć młody człowiek, w trochę inny sposób.

Rodzic ma szansę dać dziecku coś niepowtarzalnego. Zamiast konkretnych rad, może mu pomóc poznać siebie, swoje predyspozycję i umożliwić rozwijanie kompetencji przyszłości, które będą miały coraz większe znaczenie przy szukaniu i odnalezieniu się w pracy. Jakie to kompetencje? Raport  (w języku angielskim do pobrania) opublikowany przez Światowe Forum Ekonomiczne:

Top 10 w 2020 roku

  1. Kompleksowe rozwiązywanie problemów
  2. Krytyczne myślenie
  3. Kreatywność
  4. Zarządzanie ludźmi
  5. Koordynowanie pracy innych
  6. Inteligencja emocjonalna
  7. Ocena i podejmowanie decyzji
  8. Orientacja na klienta
  9. Negocjacje
  10. Elastyczność poznawcza

jak wybrać zawód

Wskazówki dla rodziców i nastolatków – jak wybrać zawód?

Kilka wskazówek dla rodziców, którzy chcą pomóc swoim nastoletnim dzieciom odpowiedzieć na pytanie – jak wybrać zawód?

1.Pomóż znaleźć mocne strony

Możesz pomóc swojej córce lub synowi określić w czym są najlepsi, co im przychodzi z łatwością. Jak to zrobić? Po pierwsze obserwuj – zobacz, co lubi Twoje dziecko, jakie ma talenty, jakie zdolności wybijają się na pierwszy plan, kiedy przebywa z Tobą oraz w grupie. Możesz też wykonać różne testy u psychologa czy doradcy zawodowego, które pomagają skonkretyzować to, w czym Twój nastolatek jest najlepszy. Znajomość siebie, pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy córka lub syn wybierają studia czy pracę całkowicie niezgodne z umiejętnościami i talentami np. podążając za modą, czy pod wpływem presji grupy.

2.Porozmawiaj o planach i marzeniach z nastolatkiem

Rozmawiaj, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj z Twoim dzieckiem, dzięki temu nie zaskoczą Cię sytuację, kiedy syn lub córka powie, że chce zostać aktorką, barmanem czy wyjechać za granicę. Młodzi ludzie mogą nie afiszować się ze swoimi planami, jednak kiedy stworzysz klimat do rozmowy, zbudujecie relację opartą na zaufaniu – łatwiej będzie Ci przyjąć perspektywę dziecka, zrozumieć jego pomysły czy marzenia.

3.Zachęć do wizyty u doradcy zawodowego lub w biurze karier

Może być też tak, że sam/a nie czujesz się na siłach, aby radzić dziecku jaki zawód wybrać. Może nie masz wystarczającej wiedzy lub chcesz zasięgnąć opinii innej osoby. Najlepszym źródłem wiedzy o rankingach uczelni, popularności danego zawodu czy tego jak rozwijać swoje predyspozycji jest wizyta u doradcy zawodowego czy w biurze karier. Przygotowane do tego osoby mogą pomóc określić predyspozycje, zbadać preferencje co do kariery zawodowej, podpowiedzieć jak zdobyć pierwsze doświadczenie w pracy.

4.Wspieraj pasje i zainteresowania nastolatka

Zainteresowania, zajęcia dodatkowe oraz różnego rodzaju pasje to pierwsze wyznaczniki predyspozycji dziecka, zbieranie przez nie doświadczeń, sprawdzanie, co im się podoba, a co nie. Wspieraj nastolatka w poznawaniu różnych miejsc, grup oraz możliwości, dzięki temu zbierze więcej informacji o tym, co lubi, co chce robić i do czego ma talent. Dodatkowo nastoletnia pasja może się przerodzić w zawód lub dodatkową pracę.

5.Pokaż dziecku się jak się pracuje w danych zawodach

Podcasty, video o zawodach czy pracy na danym stanowisku czy porozmawianie z osobami wykonującymi daną pracę może być dobrym wprowadzeniem w tajniki danego stanowiska. Z pierwszej ręki dowiesz się nie tylko jak dostać daną pracę, co trzeba umieć, ale także jak wyglądają zalety, ale także wady danej pracy.

Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek pomoże Ci w sytuacji, kiedy Twój nastolatek będzie szukał odpowiedzi na pytanie jaki zawód wybrać. Podziel się w komentarzu swoimi sposobami na wspieranie dzieci w wybieraniu swojej przyszłości.

Zobacz też – jak podejmować trudne decyzje!