Trudne decyzje jak je mądrze podjąć? – Paulina Gaworska-Gawryś

Trudne decyzje jak je mądrze podjąć?

Codziennie podejmujemy niezliczoną ilość decyzji, od tych prozaicznych – co zjeść na obiad, w co się ubrać, czy spotkać się z koleżanką czy nie, po te bardziej znaczące – jaką podjąć pracę, czy zaangażować się w dany projekt, czy zaryzykować i pójść na randkę. Jedne przychodzą nam z łatwością, nad innymi głowimy się tygodniami. Często może nam towarzyszyć pytanie – jak podejmować decyzję w sposób szybki i trafny?

Dlaczego decyzje są trudne?

Decyzja to wybór jednej z alternatyw, za którym idzie ciąg działań lub konsekwencji. I to zazwyczaj tych konsekwencji się boimy. Nie mając gwarancji, czy nasza decyzja jest dobra, zazwyczaj odkładamy ją na później. Nie podejmujemy wyboru, stoimy w rozkroku między jedną a drugą, tak długo jak możemy. Przeciągamy w nieskończoność, aż okoliczności zmuszą nas do wybrania jednej z opcji.

decyzje

Decyzje to również obawa, że zatrzaśniemy sobie jedne z drzwi. Każdy wybór wiąże się z utratą, z odpuszczeniem lub rezygnacją. Nie lubimy rezygnować, chcemy mieć ciastko i zjeść ciastko, a nie zawsze się da. Zazwyczaj wybór jednej z dróg, sprawia, że nie będziemy mogli pójść drugą. Przynajmniej, nie w tym samym czasie.

Decyzje są trudne ponieważ nadajemy im znaczenie, im ważniejsza dla nas kwestia, szczególnie taka, która może zmienić nasze życie, możemy dłużej się zastanawiać. Rozważania nad wyborem pracy, studiów, odpowiedniego partnera, zastanawianie się czy odkładać na mieszkanie czy realizować marzenia o podróżach są związane z wartościami, pragnieniami i zazwyczaj bardzo mocno wpływają na nasze życie. A my chcemy podjąć dobrą decyzję, wybrać jak najlepiej. Jednak nigdy nie mamy gwarancji czy nasz wybór przybliży nas do tego czego pragniemy.

Filozofia wyboru

Do podejmowania ważnych decyzji można podejść w różny sposób. Pytać znajomych, brać pod uwagę zyski i straty, zdać się na los, jednak najważniejsze przy podejmowaniu wyboru jest nastawienie. Strach nie zniknie, jednak pielęgnując w sobie przekonanie, że podejmujemy najlepszą możliwą decyzję dla nas w konkretnym czasie, będziemy mogli go zminimalizować.

decyzje

Nastawienie, że wybór jest jedynie początkiem dogi, a nie jego końcem pomoże nam w uporaniu się z przekonaniem o stracie innych możliwości. Warto dostrzec, że nawet ważne decyzje można zmienić, zmodyfikować, zawsze mamy szansę na kolejny wybór. Zamiast tkwić w tym, co wydaje nam się złe, niewłaściwe lub nierozwijające, możemy powiedzieć stop. I spróbować wybrać po raz kolejny.

Trudne decyzje jak je podejmować?

Ważne, aby uświadomić sobie swoje priorytety – co jest dla nas ważne i po co coś chcemy robić? Te dwa pytania pomagają nakreślić cel, do którego chcemy się zbliżyć. Mówią ,,zaczynaj z wizją końca” – dzięki temu wiemy do czego dążyć, do czego dana decyzja ma nas przybliżyć.

Trudne decyzje jak je podejmować, tak abym być potem zadowolonym? Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto stoi przed wyborem. Mogą w tym pomóc różne techniki, które ułatwiają podjęcie decyzji. Oto kilka z nich:

1.Ustalanie priorytetów

Znajomość wartości, które się ceni i wyznaje, które są ważne i chce się nimi kierować w swoim życiu – jest ważne, aby to życie było spełnione. To priorytety, które odnoszą się do wartości często mogą pomagać podejmować decyzje. Jeśli wiemy do czego zmierzamy, co cenimy i jest dla nas ważne – wtedy wiemy, co wybrać.

PRIORYTETY – BEZPŁATNA KARTA PRACY – POBIERZ

KARTA PRACY USTALANIE PRIORYTETÓW

2.Technika PMI  – autor: Edward de Bono

Skrót oznacza trzy wymiary, na których oceniamy decyzję, którą musimy podjąć: Plus, Minus, Interesujące (plus, minus, interesting). Szukamy plusów i minusów decyzji, a rzeczy, których się nie da zakwalifikować wrzucamy do rubryki intresting. Następnie wypisane rzeczy oceniamy, jak dany aspekt sytuacji jest dla nas ważny. Następnie podliczamy plusy i minusy oraz ich wagę.

Kiedy mamy trudność z obiektywnym ocenieniem czy dana sytuacja/rzecz/konsekwencja jest dla nas dobra czy nie – poprośmy o pomoc inną osobę.

Co daje ta technika pomaga podjąć decyzje racjonalnie, nie ulegać emocjom i impulsom. Łatwiej zobaczyć, co tak na prawdę dla nas się liczy.

TECHNIKA PMI – BEZPŁATNA KARTA PRACY- POBIERZ

BEZPŁATNA KARTA PRACY TECHNIKA PMI

3.Moje potrzeby

Odwołujemy się do bieżącej chwili, do potrzeb oraz świadomości samej osoby. Dobre poznanie swoich potrzeb, tego co służy i wspomaga pomaga podejmować lepsze decyzje, które wspierają w codziennym życiu i czynią je szczęśliwym.  Mimo tego, że często wiemy czego chcemy, to czasami trudno nam ocenić, co nam się bardziej przysłuży. I czy to nasza decyzja, czy może chcemy ją podjąć, bo tak wypada lub czujemy na sobie presję otoczenia.

MOJE POTRZEBY – BEZPŁATNA KARTA PRACY- POBIERZ

BEZPŁATNA KARTA PRACY POTRZEBY

Warto spisać swoje potrzeby na chwilę obecną i mieć świadomość, co się aprobuje,a co jednak jest nie do przyjęcia. Wykorzystaj do pracy – darmowe materiały, które pomogą Ci ustalić Twoje potrzeby i zobaczyć je w nowym świetle.

A Wy macie swoje sprawdzone sposoby na podejmowanie trudnych wyborów?

Zobacz też: dążenie do równowagi w życiu

Krótki filmik o nieracjonalnym podejmowaniu decyzji

Zapisz się na nawesletter, aby żadne ciekawe narzędzia i wiadomości Ci nie umknęły.

Zapisz