Dialog zamiast kar – książka, która odmienia relacje – Paulina Gaworska-Gawryś
Dialog zamiast kar

Dialog zamiast kar – książka, która odmienia relacje

Są książki, które odmieniają życie. Myślę, że przeczytanie Dialog zamiast kar Zofii Żuczkowskiej może być takim ogromnym odkryciem, jeśli chodzi o komunikację. Trudno porozumieć Ci się z Twoim dzieckiem, nie wiesz jak rozmawiać z partnerem, a w pracy każdy Cię drażni? Wiedza z tej książki, może Ci pomóc odmienić relacje z dorosłymi i dziećmi.

Dialog zamiast kar – ogromna wrażliwość na potrzeby

Autorka zabiera nas w drogę, gdzie poznajemy zagadnienia związane z Porozumieniem bez przemocy (o którym już trochę Wam pisałam), które praktykuje pracując z dziećmi i rodzicami. Pokazuje, jak działa w jej własnym życiu, a także nie wstydzi się odpisywać sytuacji, kiedy jej komunikacja z innymi nie była najlepsza. Na własnym przykładzie, znajomych rodziców, specjalistów oraz osób, które poznały Porozumienie bez przemocy pokazuje, jak ono działa i zmienia życia.

W książce Dialog zamiast kar Zofia Żuczkowska w sposób przystępny i jasny pokazuję drogę empatii, wyjaśnia kolejne punkty gramatycznej komunikacji za pomocą Porozumienia bez przemocy, opisuje historie, których miała szansę doświadczyć i zobaczyć, jak NVC działa w praktyce.

Potrzeby moje i Twoje, czyli o tym co ważne w komunikacji

Praktycy Porozumienia bez przemocy pokazują, jak ważne jest umiejętne rozpoznawanie własnych potrzeb oraz próby poznania i zaakceptowania potrzeb innych – dzieci, partnerów, rodziców. Autorka daje wskazówki podpowiedzi jak nauczenie się dialogu i budowanie kontaktu z innymi sprzyja umacnianiu więzi, rozwiązywaniu konfliktów i pielęgnowania większego zrozumienia w rodzinach i organizacjach.

Wyjście naprzeciw potrzebom małego dziecka, w sytuacji kryzysu – kiedy krzyczy i płacze, ponieważ mama nie chce mu kupić czekoladowego batonika lub nowej zabawki  – może być bardzo trudne. Jednak autorka pokazuje jak w takiej sytuacji – zaobserwowanie faktów, usłyszenie uczuć oraz rozpoznanie potrzeb i wyrażenie jasnej prośby – może pomóc w komunikacji z maluchem. Wskazuje, że to my dorośli powinniśmy raz uszanować uczucia i potrzeby dziecka i pomóc mu je zrozumieć, aby ono mogło zrozumieć nas.

Zofia Żuczkowska krok po kroku wyjaśnia specyfikę Porozumienia bez przemocy, pokazuj kolejne kroki, które pomagają, dołącza ćwiczenia, historie oraz wskazówki, które dają też szansę na zrozumienie siebie oraz pomagają wziąć odpowiedzialność za swoje życie oraz jakość relacji jakie mamy z innymi.

,,Inni ludzie nie są po to, aby zaspokajać nasze potrzeby.

My nie jesteśmy też po to, aby zaspokajać potrzeby innych ludzi.”

Książka, która odmienia relacje

Czujesz, że dłużej tak nie możesz – dogadywanie się z mężem lub żoną jest jak przechodzenie przez pole minowe? Czujesz złość, smutek oraz zniechęcenie na samą myśl o prośbach dziecka? Nie wiesz do końca dlaczego każda rozmowa kończy się gniewem, poczuciem winy lub poczuciem niezrozumienia? Książka Dialog zamiast kar jest dla Ciebie.

Wtedy, kiedy chcesz pracować nad swoją komunikacją, lepiej rozumieć swoje dziecko, poznać swoje i jego potrzeby i zrozumieć jak działa rozmowa pełna bliskości, kontakt który buduje więzi, a nie je rozluźnia – Porozumienie bez przemocy może być tym, czego potrzebujesz.

Polecam serdecznie książkę Dialog zamiast kar, nie tylko rodzicom, ale wszystkim, którzy chcą pracować nad odmianą relacji, większą bliskością i zrozumieniem w domu i pracy.

Dialog zamiast kar

Tytuł: Dialog zamiast kar

Autorka: Zofia Aleksandra Żuczkowska

Liczba stron: 256

Wydawnictwo: wydawnictwo MIND

Inne ciekawe książki dla rodziców – zobacz!