9 powodów dlaczego Porozumienie bez przemocy zmieni Twoje życie
Porzumienie bez przemocy

9 powodów dlaczego Porozumienie bez przemocy zmieni Twoje życie

Słyszałaś kiedyś, że komunikacja to klucz do wszystkiego? Nie, to ja Ci powiem, że tak właśnie jest. To jak mówimy, jak się do siebie zwracamy, w jaki sposób przekazujemy swoje komunikaty ma ogromne znaczenie. Nie tylko w domu, ale też w pracy, szkole, na zajęciach dodatkowych – wszędzie. Dziś chcę Ci opowiedzieć o podejściu, które zmienia życie, a jest nim Porozumienie bez przemocy. Dla mnie to jedno z największych odkryć i chcę się nim z Tobą podzielić.

Co zamiast krytyki, oceny i nakazu?

,,Jesteś bardzo dzielny”, ,,Czyś Ty zgłupiała, nigdzie tak nie pójdziesz”, ,,Nigdy nie można na Tobie polegać”, ,,Byłaś najlepsza, wiedziałam, że jak chcesz to potrafisz!”.

Słyszałaś, kiedyś takie lub podobne komunikaty? Jak na Ciebie działają? Jedne są szeroko rozumianą pochwałą, inne krytyką. Jedne wyrażają pozytywny komunikat, a inne negatywny, jednak każdy z nich to ocena. To nie przekazanie naszych uczuć, potrzeb czy oczekiwań, a ocena drugiej osoby – córki, współpracownika, męża, pani w sklepie.

Dlaczego taki język nie działa? Ponieważ nie tworzy pola do rozmowy. Mówią w ten sposób stawiamy się wyżej od naszego partnera konwersacji, dajemy sobie prawo ocenić drugą osobę, jej zachowanie, myśli, wytwory. Tego typu komunikat nic nie mówi o nas, co czujemy, myślimy, co byśmy chcieli, aby się zmieniło.

Ocenianie, krytyka, czy rozkazy, a także manipulacje to bariery językowe, które utrudniają prawdziwą komunikację, do której potrzeba empatii, która pozwala postawić się w sytuacji drugiej osoby. Nie musimy udawać, oceniać czy chować swoje uczucia gdzieś głęboko. Empatia pozwala z szacunkiem do drugiej osoby i do nas samych, przekazać, co mamy na myśli, co czujemy w związku z daną sytuacją. Dzięki temu mamy szansę na porozumienie.

Porozumienie bez przemocy – czym jest?

Empatia oraz wzajemny szacunek do osób, z którymi rozmawiamy są podstawami Porozumienia bez przemocy (Nonviolent Communication, NVC) jego twórcą jest Marshall B. Rosenberg. Celem NVC jest stworzenie wysokiej jakości kontaktu z innymi i z sobą samym. Metoda, która umożliwia nawiązanie kontaktu opartego na wzajemnym szacunku i zrozumieniu, co w efekcie zaspokaja potrzeby zarówno dorosłych jak i dzieci w sposób pokojowy – stąd w nazwie metody słowa „bez przemocy”.

Porozumienie bez przemocy – 4 elementy:

1.Spostrzeżenie – obserwacja FAKTÓW

2.Uczucia – wyrażenie EMOCJI, które wywołuje określona sytuacja

3.Określenie własnych potrzeb – zdiagnozowanie i wypowiedzenie POTRZEB, które chcemy zaspokoić

4.Prośba – przedstawienie swoich oczekiwań i dyskusja

Porzumienie bez przemocy

Porozumienie bez przemocy – dlaczego warto je stosować?

Porozumienie bez przemocy zmienia życie. Na początku nie jest łatwo używać go w pracy, domu, czy szkole. Wydaje się nienaturalne i dziwne, jednak po jakimś czasie, kiedy regularnie korzystamy z tej metody, możemy zauważyć w swoim życiu bardzo dużo zmian.

1.Lepiej dogadasz się z domownikami

Wzajemny szacunek, przyjmowanie perspektywy drugiej osoby bardzo pomaga w rozmowach z dziećmi, nastolatkami oraz mężem. Zamiast krytyki i oskarżeń, mamy wspólne poszukiwanie rozwiązań i pracę nad wzmacnianiem relacji rodzinnych.

2.Zadbasz o siebie w pracy

Dzięki Porozumieniu bez przemocy łatwiej będzie Ci odmówić, wyrazić emocje w konkretnej sytuacji czy poprosić o podwyżkę. Umówienie o faktach, dawanie sobie przestrzeni na emocje, wyrażanie potrzeb i swoich oczekiwań bardzo ułatwia współpracę w grupie oraz relacje z podwładnymi i szefami.

3.Obronisz swoje granice, kiedy ktoś chce je przekroczyć

Kiedy wiesz czego potrzebujesz, masz kontakt ze swoimi emocjami wiesz, kiedy ktoś próbuje Cię zmanipulować, przekroczyć Twoje granice. Odniesienie do faktów i przedstawienie oczekiwań, powoduje, że łatwiej dyskutować w obliczu konfliktu i wypracować zadowalające rozwiązanie dla wielu stron.

4.Będziesz bardziej w relacji ze swoim partnerem/partnerką

Często w relacjach z najbliższymi jest nam najtrudniej, popadamy w gniew, ,,strzelamy fochy”, nie mówimy o tym co nas boli, aż do momentu wybuchu. Wykorzystując Porozumienie bez przemocy masz szansę zadbać o siebie i swoich bliskich w sposób pełny szacunku, nie czekając, aż emocje wymkną się spod kontroli.

Porzumienie bez przemocy

5.Ograniczysz kłótnie

Mniej kłótni, obrażania się, nakazów to jest skutek używania metody, która kanalizuje emocje w sposób bezpieczny i świadomy. Dodatkowo omijasz też bariery komunikacyjne, które często prowadzą do sporów.

6.Poćwiczysz negocjacje

Wyrażanie własnych oczekiwań, nie zawsze kończy się na przyjęciu Twojej perspektywy, często jest to czas, kiedy możesz się nauczyć jak negocjować z drugą stroną, jak argumentować, mówić od siebie. Dzięki temu nie godzicie się na kompromisy, a szukacie rozwiązania zadowalające na daną chwilę wszystkie strony.

7.Polubisz się z empatią

Empatia pozwala zobaczyć siebie i innych w nowym świetle. Większe zrozumienie, dystans do wielu spraw, nie branie osobiście emocji innych osób, powoduje, że łatwiej nam rozmawiać nawet na bardzo trudne tematy, ponieważ zamiast ocenić, chcemy zrozumieć.

8.Docenisz siebie

Porozumienie bez przemocy to nie tylko szacunek do innych, to też szacunek do siebie. To docenianie każdej próby zmiany komunikacji i chęci poprawy relacji. Łagodność to słowo, które bardzo oddaje postawę, którą propaguje Porozumienie bez przemocy.

9.Odkryjesz jak wielką moc ma odpowiednia komunikacja

Po kilku tygodniach stosowania tej metody zobaczysz, jak wiele zmieniło się w Twoim życiu, nie tylko w relacjach z innymi, a także z sobą. Bycie lepszym dla siebie i innych powoduje, że spokojniej reagujemy w obliczu trudnych sytuacji, wierzymy we własne siły i chętniej próbujemy znaleźć takie rozwiązanie, które zadowoli wiele osób.

Bibliografia:

Rosenberg M. Porozumienie bez przemocy. O języku życia. Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa, 2016

Znasz Porozumienie bez przemocy? Co zmieniło w Twoim życiu?

——————————————————————————————————-

Teraz trwają warsztaty ,,WIEM I ROZUMIEM WIEC WSPIERAM” dla rodziców nastolatków, gdzie jedną z metod jest Porozumienie bez przemocy.