Top 4 Dobre książki dla rodziców – zrozum swoje dzieci
dobre książki dla rodziców

Top 4 Dobre książki dla rodziców – zrozum swoje dzieci

Książki to nie tylko wspaniała rozrywka, to też możliwość zdobycia wiedzy, która nie tylko przyda się do pracy, ale również do pracy nad sobą, czy komunikacją z bliskimi. Dziś polecam Wam 4 książek, które nie tylko pomogą lepiej się rozumieć, ale wprowadzić zdrowsze nawyki czy zadbać o siebie nawzajem. Dobre książki dla rodziców, które chcą lepiej rozumieć swoje dzieci i cieszyć się z relacji z partnerem lub partnerką.

Dobre książki dla rodziców – zrozum swoje dzieci

1.Porozumienie bez przemocy. O języku życia

Marshall B. Rosenberg stworzył niezwykłą książkę, z której czerpać mogą kolejne pokolenia. Porozumienie bez przemocy jest metodą komunikacji, której podstawą jest szacunek do drugiej osoby, empatia i chęć wzajemnego porozumienia.

Dzięki książce dowiesz się jak zamiast języka szakala (języka ocen, krytyki, nakazów, manipulacji) używać języka żyrafy, który dąży do zrozumienia drugiej osoby, wyrażenie własnych emocji i uczuć. Dzięki książce dowiesz się jak rozmawiać o trudnych sprawach bez krzyków, wybuchów agresji czy wpędzania innych w poczucie winy. Dodatkowo porozumienie bez przemocy można wykorzystać wszędzie – w pracy, w trakcie rozmów z przyjaciółmi czy sklepie.

dobre książki dla rodziców

Tytuł: Porozumienie bez przemocy. O języku życia

Autor: Marshall B. Rosenberg

2.Pozytywna dyscyplina

Dobre książki dla rodziców, to książki, z których można dowiedzieć się o metodach, które mogą zadziałać od razu po wdrożeniu. Taka jest pozytywna dyscyplina, która opiera się na miłości i szacunku do dziecka. W książce Jane Nelsen znajdziesz opisy sytuacji, przypadki, sposoby zachowania zgodne z metodą pozytywnej dyscypliny. Jej podstawy są oparte o psychologię indywidualną Alfreda Adlera.

Budowanie więzi na wzajemnym rozumieniu, a nie rozpieszczaniu, czy wskazówki jak pomóc dogadać się rodzeństwu to zagadnienia poruszane w książce. Metoda opisana w książce pomaga wychowywać dzieci w oparciu o nawiązanie głębokiej relacji, która wspiera rozwój potencjału dziecka i pomaga poradzić sobie z codziennymi trudnościami.

dobre książki dla rodziców

Tytuł: Pozytywna dyscyplina. Oparta na szacunku i empatii skuteczna metoda wychowawcza wspierająca rozwój samodyscypliny, odpowiedzialności i samodzielności u dzieci w każdym wieku.

Autor: Jane Nelsen

3.Twoje kompetentne dziecko

Jasper Jull pokazuje w książce Twoje kompetentne dziecko, że uczenie dziecka, aby brało odpowiedzialność za siebie, jest ważniejsze niż, żeby było grzeczne. Autorytet w dziedzinie wychowania opisuje jakie działania sprzyjają pozytywnej samoocenie i zdrowemu poczuci własnej wartości u dzieci. Mierzy się z problemem innego postrzegania pewnych zachowań, które dla dorosłych są metodami wychowawczymi, a dla dzieci wielką krzywdą.

Znajdziesz w tej książce wiele wskazówek jak współpracować z dzieckiem, jak odkrywać mocne strony swojej córki lub syna. Bardzo wartościowa lektura dla wszystkich rodziców, które chcą wspierać swoje dzieci.

książka twoje kompetentne dziecko

Tytuł: Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?

Autor: Jasper Jull

4.Dobre książki dla rodziców – Wychowanie bez porażek

Klasyk, który doczekał się rozwinięcia w innych tomach poświęconych m.in. wychowania bez porażek w szkole. Gordon pokazuje w swojej książce, że rodzice zamiast być autentycznymi i szczerymi ludźmi, którzy chcą wychować swoje dziecko, przyjmują określone maski, związane ze stereotypowo pojmowaną rolą rodzica. Taka postawa wpływa na dzieci krzywdząco, po przez strategie na jakie decydują się rodzice np. moralizowanie, oskarżanie, krytykowanie.

Zamiast tego proponuje on rodzicom inne podejście do wychowania – metodę czynnego słuchania, gdzie podstawą są komunikaty zwrotne dla dziecka wyrażające autentyczne zainteresowanie rodzica. W książce znajdziemy też wskazówki jak uniknąć pułapek związanych z metodą oraz pokazuje jak ważne jest przyjęcie perspektywy dziecka i postawienie się na jego miejscu.

dobre książki dla rodziców

Tytuł: Wychowanie bez porażek

Autor: Thomas Gordon

A Ty jakie polecisz dobre książki dla rodziców, które pomogą polepszyć relacje w rodzinie?

Zapisz się już dziś na newsletter – co miesiąc wysyłam ciekawostki, przydatne materiały i polecam wszystko, co sprzyja Twojemu rozwojowi 🙂

Poruszająca książka dla każdej kobiety – zobacz recenzję i przeczytaj!