5 sposobów na odzyskanie równowagi psychicznej
Niespokojne czasy powodują, że pojawia się w nas lęk, obawa, niepokój. Trudno nam się cieszyć z tego, co doświadczamy i co mamy. Dlatego dziś chciałam Ci pokazać 5 sposobów na odzyskanie równowagi psychicznej w niespokojnych czasach. To działania, które obniżają lęk, pomagają znaleźć obszary wpływu i wzmacniają naszą odporność psychiczną.
Czym jest równowaga psychiczna?
Równowaga psychiczna to taki stan, kiedy potrafimy i wiemy jak radzić sobie z wydarzeniami i rzeczami, które dzieją się w naszym życiu. To również wiara/przekonanie w to, że jesteśmy wstanie poradzić sobie z tym, co nam się zdarza (komponent poznawczy).
Znajomość własnych zasobów – umiejętności, wspierających relacji, pracy, możliwości odpoczynku i regeneracji oraz wielu innych rzeczy, cech, doświadczeń, osób – pomaga radzić sobie z codziennym stresem. Dodatkowo nasz styl radzenia sobie z napięciem ma bardzo duże znaczenie.
Zadaniowe podchodzenie do wyzwań sprzyja mniejszemu napięciu i łatwiejszemu radzeniu sobie ze stresem. Styl emocjonalny – to dążenie do obniżenia napięcia po przez kontakty towarzyskie, czy szukanie wsparcia u bliskich osób. Styl unikający – czyli unikanie konfrontacji z wyznaniem, a angażowanie się w różne aktywności zastępcze, w krótkiej perspektywie obniża napięcie, jednak w długim terminie powoduje, że stres znacznie wzrasta, ponieważ problem pozostaje nierozwiązany.
Jeśli jesteś ciekawa jaki styl dominuje u Ciebie, istnieje kwestionariusz do mierzenia stylów radzenia sobie ze stresem CISS – Kwestionariusz Radzenia Sobie w Sytuacjach Stresowych (polska adaptacja Szczepaniak P., Strelau J., Wrześniewski K.) jest to 48 pytań, które diagnozują 3 style radzenia sobie. Test może być wykorzystywany np. w trakcie rozmów kwalifikacyjnych na różne stanowiska.
Kryzys a równowaga psychiczna – co się z nami dzieje w trudnych momentach?
Kryzys jest wydarzeniem niecodziennym, niespodziewanym, często nagłym. Jego cechą charakterystyczną jest to, że dotychczasowe sposoby radzenia sobie nie wystarczają. Sytuacja jest przeciążająca, nadmiarowa, nie wiemy często na początku jak się zachować, ani co zrobić. Pierwsza faza kryzysu to szok.
W sytuacji kryzysu równowag psychiczna zostaje zachwiana, pojawia się lęk, niepokój, często bezradność. Co możemy robić, aby odzyskać choć odrobinę spokoju, aby dać sobie szansę na powrót do równowagi?
Przede wszystkim, jednym z najważniejszych pytań, jakie powinniśmy sobie wtedy zadać to, NA CO MAM WPŁYW? To pytanie pozwala się rozejrzeć, zobaczyć możliwości, sprawdzić, co ja mogę, a czego nie w tak trudnej i przeciążającej sytuacji (np. rozwód, choroba bliskiej osoby lub własna, wojna, wypadek samochodowy, katastrofa naturalna, napaść i wiele innych). I tu chodzi o zobaczenie małych rzeczy, drobiazgów, które mogę zrobić, na które mam wpływ. Szukanie nawet drobnych rzeczy powoduje, że krok po kroku odzyskujemy sprawczość nad naszym życiem.
Ważne, aby pamiętać, że każdy z nas może inaczej przeżywać wydarzenie krytyczne. Człowiek ma ogromne zasoby, aby po chwilowym szoku w sytuacji kryzysu wracać powoli do równowagi i adaptować się do zmieniających się warunków.
Dlatego, jeśli kogoś chcemy wspierać, to pytajmy:
- CO BĘDZIE DLA NIEGO/NIEJ DOBRE?
- CZEGO POTRZEBUJE?
- NA CZYM MU/JEJ ZALEŻY?
Nie dawajmy rad, ani nie mówmy, że w takiej sytuacji robi się tylko określone rzeczy, bo druga osoba może reagować i przeżywać całkiem inaczej niż my.
5 sposobów na odzyskanie równowagi psychicznej
1.Sprawdzanie, na co mam wpływ
Kiedy przychodzi do nas lęk mamy poczucie, że nic nie możemy zrobić, zmienić, że trudno zmierzyć się z czymkolwiek. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z bardzo poważnymi sytuacjami, działaniami innych osób. W takiej sytuacji najważniejsze to poszukać wpływu – zapytać siebie, co ja mogę teraz zrobić? Choćby to miało być coś najdrobniejszego i najmniejszego. Dzięki temu dajemy sobie sprawczość, wyrywamy się z marazmu i przywracamy choć minimalne poczucie kontroli nad sytuacją.
2.Powrót do natury (uruchomienie zmysłów, uziemianie)
Spacer, pobycie w lesie, parku, na łące, w ogrodzie działa kojąco na zmysły. Pomaga się dotlenić i uspokoić rozszalałe myśli, szczególnie wtedy, kiedy do tego dodamy ruch oraz uruchomimy zmysły. Skupienie się na tym, co widzę, słyszę, czuję, jakie otaczają mnie zapachy, smaki, faktury powoduje, że umysł nie błądzi w hipotetycznych, czarnych scenariuszach, a jest tu i teraz.
3.Koncentrowanie się na momentach dobra (przyjemności, małe radości)
Nasz mózg ma tendencję do tego, że skupiamy się i widzimy to, co złe, negatywne. Takie zaprogramowanie mózgu umożliwiło nam przetrwanie tysiące lat temu, jednak dziś to czułe oprogramowanie jest dla nas czasami szkodliwe. Dlatego świadome wyłapywanie i koncentrowanie się na dobrych doznaniach, doświadczeniach, przyjemnościach na nowo programuje nasz mózg. Więcej przeczytasz o tym w książce „Szczęśliwy mózg. Wykorzystaj odkrycia neuropsychologii, by zmienić swoje życie” Rick Hanson.
4.Postaw na offline (przeżywanie, doświadczanie, świadome bycie)
Wyłączenie telefonu i napływu bodźców może nas uspokoić. Pozwalamy na zmniejszenie szumu informacyjnego, stymulacji, emocjonalnych obrazów i zyskujemy trochę przestrzeni na doświadczanie i odczuwanie chwili obecnej. Jeśli zauważasz, że korzystanie z social mediów, stron informacyjnych Cię przygniata, przeciąża, to pamiętaj, że możesz ograniczyć korzystanie. Wybrać konkretne godziny i sprawdzone strony, które serwują fakty, a nie emocjonalnie nacechowane komentarze, które potęgują Twój strach.
5.Bądź w zgodzie ze swoimi potrzebami – decyduj, kiedy chcesz je przełożyć nad dobro innych
Kiedy znajdujesz choć odrobinę przestrzeni na odpowiedzenie sobie, co jest teraz dla mnie ważne i zareagowanie na to, odzyskujesz trochę więcej równowagi psychicznej. Dajesz sobie możliwość zadbania o siebie, potraktowania swojej osoby jako ważnej, bez względu na to, co przeżywasz, co robisz i myślisz. Dlatego jak nie masz pomysłu jak zacząć dbać o swoje potrzeby polecam Ci tekst o samowspółczuciu.
Zapraszam Cię na wyzwanie rozwojowe MASZ TĘ MOC!
Jeśli chcesz więcej zapisz się na bezpłatne wyzwanie MASZ TĘ MOC! Gdzie na 3 webinarach poznasz tajniki odkrywania mocnych stron, samoakceptacji i wzmacniania pewności siebie.
Dużo ćwiczeń, materiałów oraz świetny bonus do zastosowania od razu.
Wyzwanie trwa od 6 do 8 kwietnia – webinary na żywo o 11.00 (do obejrzenia do tygodnia po ostatnim webinarze ) w zamkniętej grupie na FB.
Co zyskasz?
- wzmocnisz pewność siebie, którą możesz wykorzystać w nawiązywaniu nowych relacji, budowaniu własnego biznesu, czy radzenia sobie w pracy,
- poczujesz większą samoakceptację siebie i uwolnisz wewnętrzny spokój,
- poznasz lepiej swoje mocne strony, co pomoże Ci wybierać bardziej dopasowane zadania i styl pracy do siebie, co przełoży się na większą efektywność i zadowolenie z codzienności,
Zapisz się i spotkaj się ze mną na żywo już 6 kwietnia – LINK.