Budowanie samooceny – jak uwierzyć w siebie?
Masz przed sobą zorganizowanie spotkania z ważnymi dla Ciebie osobami, albo musisz dokonać w firmie prezentacji efektów wdrożonych projektów, a może chcesz poderwać dziewczynę w barze lub pójść sama na zajęcia zumby? Każde z tych wydarzeń może generować różne emocje i myśli, a wiele z nich zależy od SAMOOCENY. Jak widzieć w sobie wartość i uwierzyć siebie i jak budować samoocenę? To pytania, na które poszukamy odpowiedzi.
Budowanie samooceny – a cóż to takiego?
Samoocena jest naszym wewnętrznym konstruktem. To jaki obraz siebie mamy w swoim umyśle, czy siebie cenimy, czy krytykujemy, czy widzimy swoje mocne strony. Składa się na nią system przekonań na temat własnych możliwości, tego co uda nam się osiągnąć w różnych dziedzinach życia.
Samoocena wartościuje naszą osobę, może być pozytywna lub negatywna. Jej poziom mocno wpływa na nasze życie w wielu obszarach, ponieważ to jak widzimy siebie rzutuje na nasze wybory, działania oraz postawę jaką prezentujemy wobec innych i świata.
Niska a wysoka samoocena – jak to się ma do codziennego życia?
Poziom samooceny ma ogromne znaczenie, niska samoocena, czyli negatywna bywa dużym balastem i ograniczeniem. To często przez nią nie podejmujemy wielu ciekawych aktywności, w które byśmy chcieli się zaangażować, ponieważ oceniamy swoje umiejętności negatywnie, a samego siebie, jako osobę, której nic się nie udaje.
Pozytywna samoocen, czyli wysoka bardzo dobrze koreluje z lepszym przystosowaniem do zmieniającego się środowiska. Przekonanie o własnej skuteczności pomaga podjąć określone działania, a wiara w siebie popycha do testowania nowych rozwiązań.
Warto zdać sobie sprawę, że nasza samoocena często nijak się ma do tego co myślą o nas inni. Szczególnie w przypadku zaniżonej samooceny możemy się nieźle zdziwić jak odbierają nas inne osoby.
Nie zauważanie własnych sukcesów, pozbawianie się szansy na nowe doświadczenia, rezygnowanie z wyzwań i przekonanie na temat siebie, że nie mamy mocnych stron – świadczy o niskiej samoocenie. A więc, co można zrobić, aby budowanie samooceny było prostsze, a ona stawała się bardziej adekwatna do rzeczywistości?
Budowanie samooceny, czyli stawianie fundamentów własnego życia
Budowanie samooceny można zacząć na wiele sposobów. Przede wszystkim warto sobie uświadomić, jak sami siebie oceniamy. Nie potrzebujemy do tego testu (choć istnieją skale badające poziom samooceny np. SES – Skala Samooceny Rosensberga), swoje przekonania na temat siebie samego możemy określić po chwili refleksji, zweryfikowaniu jak oceniamy swoje możliwości w różnych sytuacjach, co o sobie myślimy, jak widzimy własną skuteczność.
1.JA i moje sukcesy
Budowanie samooceny to dostrzeganie swoich umiejętności w racjonalnym świetle. Przypomnij sobie swoje ostatnie sukcesy, zwycięstwa z przed lat, wyzwania, które pokonałeś/aś. Spisz je, albo pomyśl o nich przez chwile. Teraz zastanów się jakie cechy pomogły Ci je osiągnąć. Odpowiedz sobie na pytanie: Co takiego masz w sobie, że to osiągnąłeś?
2.Moje cechy w różnej perspektywie
Realistyczne i świadome spojrzenie na własną osobę to z jednej strony wyzwanie, z drugiej element nieodzowny. Zastanów się nad swoimi 5 cechami, które przejawiają się w różnych aspektach Twojego życia. Zadaj sobie pytanie: Jak ta cecha może mi pomóc w osiągnięciu tego czego pragnę w życiu? Oraz Jak ta cecha może mi przeszkodzić w osiągnięciu tego czego pragnę w życiu?
3.Obraz siebie
Jeśli masz ochotę weź kartkę, mazaki, kredki i puść wodzę fantazji – rysuj, pisz, wyklejaj. Pytania jakie powinny Ci towarzyszyć w trakcie tego ćwiczenia to: Jaki jestem? Co jest dla mnie ważne? Jakie są moje marzenia? Jakie mam oczekiwania wobec siebie i wobec innych?
Kolaż, rysunek, czy opis, który powstanie będzie metaforą Ciebie. Dzięki zabawie z arteterapią będziesz mieć okazję przyjrzeć się swojemu wnętrzu.
A Ty jak budujesz swoją samoocenę na co dzień?