Kłótnia w związku - jak dobrze się kłócić? – Paulina Gaworska-Gawryś
kłótnia w związku

Kłótnia w związku – jak dobrze się kłócić?

Jak się kłócić? Co robić, kiedy napięcie sięga zenitu? I czy kłótnia w związku to koniec bycia razem? Takie pytania pojawiają się w głowach niejednej pary. Zarówno kobiety jak i mężczyźni boją się kłótni i nie zawsze wiedzą jak sobie z nią poradzić.

Kłótnia w związku – co z nią robić?

Istnieje wiele obiegowych opinii o tym, że kłótnia to coś złego, to kryzys w związku i że nigdy nie powinniśmy dopuszczać do tego, aby kłótnie się pojawiały. Nic bardziej mylnego, w związku dwojga osób kłótnia to normalna sytuacja, w przypadku niezgadzania się w stosunku do jakiejś kwestii, innych poglądów, wzajemnego niezrozumienia lub trudności z przyjęciem perspektywy drugiej osoby.

kłótnia w związku

Do kłótni w związku może dochodzić z całkiem błahych powodów, jak i tych całkiem poważnych. Zazwyczaj wiąże się z dużymi emocjami, które czasem mogą przerażać.  Gwałtowne kłótnie, pełne złości, gniewu i cierpkich słów bolą przez długi czas. To najbliższa osoba potrafi zranić najmocniej, ponieważ najlepiej nas zna.

Po co kłótnia w związku?

Może się nam wydawać, że kłótnie są niepotrzebne, jednak to dzięki nim czasem dowiadujemy się od partnera, czy partnerki co im nie odpowiada w związku, mamy szansę powiedzieć o swoich uczuciach i zweryfikować własne obawy. Kłótnie oczyszczają panujące napięcie w parze, czasami dają pole do dalszej konstruktywnej dyskusji. Są lepsze niż ,,ciche dni”i małe ,,wojny podjazdowe” na przykre słowa, które mogą odebrać chęć do jakiejkolwiek rozmowy z drugą osobą.

kłótnia w związku

Jak się kłócić?

W przypadku, kiedy kłótnia w związku wisi w powietrzu, albo nosisz w sobie strach, że wybuchniesz, ponieważ bardzo coś Ci nie odpowiada i nie wiesz czy zdołasz powściągnąć złość i irytację, pamiętaj o kilku zasadach tego jak się kłócić, aby potem się pogodzić.

  1. Wzajemny szacunek. To Twoja najbliższa osoba, ktoś kto robi Ci herbatę, zostawia ostatni kawałek ciasta i dzieli się kocem na werandzie. Powstrzymaj się przed słowami, które są przykre, przekleństwami, które nic nie wnoszą i popatrz na tą osobę tak, jakbyś ją widział pierwszy raz. Czy do obcego też byś się tak odezwał?
  2. Perspektywa drugiej osoby. Czasami nie zawsze mamy rację, a druga strona ma prawo do swoich uczuć, żeby zrozumieć wystarczy postawić się na miejscu drugiej osoby i przyznać, że czasem tez możemy się mylić.
  3. Spokojny czas i miejsce. Nie zaczynaj trudnej dla ciebie rozmowy, w trakcie porannego rozgardiaszu lub na 5 minut przed przyjściem znajomych. Trudne rozmowy lepiej prowadzić w spokojnej atmosferze, kiedy nigdzie się nie spieszycie.
  4. Pamiętaj o tym, że kochasz!
  5. Pogódź się przed zachodem słońca. Pogodzenie się przed pójściem spać, daje świadomość, że to była jedynie kłótnia, niewielki epizod na drodze waszego życia, które jest warte tego, aby czasami jeszcze raz spojrzeć na wasze racje i wyjść z podaniem ręki na zgodę.

Grafika- ściąga – JAK DOBRZE KŁÓCIĆ SIĘ Z PARTNEREM do POBRANIA