Niezwykłe kobiety w psychologii – 6 świetnych postaci
Czy kobiety zmieniły świat? Myślę, że bardzo, tylko dość mało się o tym mówi, dlatego dziś chce Ci opowiedzieć o niezwykłych kobietach w psychologii, które zmieniły jej oblicze. To postaci fascynujące, kochające swoją pracę i mające wpływ na wiele współczesnych psycholożek i psychologów. Na przekór trudnościom, dyskryminacji ze względu na płeć, czy życiowym ograniczeniom, te kobiety zasłużyły się w psychologii.
Niezwykłe kobiety w psychologii
1. Karen Horney (1885-1952)
Jedna z najbardziej popularnych przedstawicielek koncepcji psychodynamicznych, współtwórczyni neopsychoanalizy. Była psychiatrą i psychoanalityczką. Jej poglądy polemizowały z Zygmuntem Frudem. Upatrywała źródło nerwicy, w niezaspokojeniu potrzeby bezpieczeństwa, która była skutkiem niesprzyjających warunków w domu rodzinnym.
Wskazywała, że brak konsekwencji rodziców, faworyzowanie jednego z dzieci, nadopiekuńczość lub jej brak, nie wyrażanie szczerych, ciepłych uczuć do dziecka prowadzi do ukształtowania się neurotycznej osobowości. U dziecka pojawia się lęk i wrogość, jednak zostają one wyparte, aby dziecko mogło przetrwać i funkcjonować z rodzicami. Uważała, że w sytuacji frustracji potrzeby bezpieczeństwa pojawia się lęk podstawowy, który człowiek chce załagodzić i może wybrać do tego 4 postawy – uległość, miłość, władzę lub izolację.
Karen Horney wniosła też duży wkład w psychologię kobiet i stanowczo odrzucała idee Freuda, że kobiety przezywają „zazdrość o penisa” i sprzeciwiała się uprzedmiotawianiu kobiet. Uważała także, że pacjent potrafi przyjąć osobistą rolę we własnym procesie zdrowienia i radzenia sobie z trudnościami, co było przełomowe dla jej czasów.
Jej znana książka „Neurotyczna osobowość naszych czasów”
2. Virginia Satir (1916-1988)
Amerykańska psychoterapeutka, terapeutka rodzin, szerzyła idee pracy z całą rodziną, z pacjentem w kontekście rodzinnym i społecznym. W swojej pracy hołdowała poglądom, że człowiek jest zdolny do ciągłego rozwoju, zmiany, że może samodzielnie bardzo dużo osiągnąć. Uważała, że niektóre choroby i zaburzenia psychiczne są często efektem trudnych doświadczeń z dzieciństwa, dysfunkcyjnego systemu funkcjonowania rodziny, dlatego oddziaływaniami terapeutycznymi obejmowała całą rodzinę.
W swojej pracy pomagała pacjentom patrzeć na życie w sposób realistyczny, akceptować to, co się w nim dzieje i znajdować spokój w różnych codziennych działaniach. Nie obce były jej: medytacja, wizualizacja, praca z oddechem.
Przyczyniła się do spopularyzowania terapii rodzinnej, pracy z członkami rodziny jako systemem, a także przysłużyła się nowemu patrzeniu na człowieka jako jednostkę pełną potencjału, własnej wartości i ogromnych możliwości.
Mój ulubiony cytat Virginii Sartir
3. Anna Freud (1895-1982)
Psychoanalityczka, terapeutka dziecięca, najmłodsza córka Zygmunta Freuda. Rozwijała koncepcję psychoanalityczną ojca wnosząc do niej nowe zagadnienia – jak np. teorię relacji z obiektem, czyli rozwój wzorca rozwijania ufności, przywiązania do siebie i świata, na podstawie pierwszej, pierwotnej relacji dziecka z matką. Stosowała w swojej pracy z dziećmi podejście pedagogiczne opierając się na wytycznych psychoanalizy. W pracy z dziećmi kierowała się ciepłem, przyjezdną postawą, w spokojnym, bezpiecznym otoczeniu, często w swojej pracy wykorzystywała gry i zabawy.
Wprowadziła w świat psychoanalizy pojęcie mechanizmów obronnych (np. projekcja – umiejętność i nawyk widzenia własnych wad, niedoskonałości u drugiej osoby; regresja – cofanie się do wcześniejszego stadium rozwojowego i „zapominanie” lepiej przystosowawczych wzorców zachowań) i rozwinęła psychologię ego, skupiła się na tym, jak odczuwamy siebie i jak funkcjonujemy w relacji z innymi.
4.Leta Stetter Hollingworth (1886-1939)
Amerykańska psycholożka, pedagożka i feministka. Wniosła bardzo duży wkład w badania nad uzdolnionymi dziećmi, przeprowadzała testy inteligencji i edukowała, o tym jak zadbać o zdolne dzieci, aby mogły rozwinąć swój potencjał.
Zajmowała się również psychologią kobiet. W jednym ze swoich pierwszych eksperymentów zakwestionowała panujący w tamtym czasie pogląd, że mężczyźni są intelektualnie lepsi niż kobiety. W analizie swoich badań pokazała, że nie ma istotnych różnic między kobietami a mężczyznami w obszarze inteligencji. Dzięki niej upadł również pogląd, że kobiety w czasie menstruacji słabiej lub wcale nie mogą wykonywać swojej pracy (przez co nie były zatrudniane przez pracodawców), w swoich daniach udowodniła, że nie ma różnic między efektywnością pracy mężczyzn i kobiet bez względu na to w jakiej są fazie cyklu.
5. Maria Grzegorzewska (1887-1967)
Polska psycholożka, pedagożka, profesorka i twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce. W swojej pracy zajmowała się głównie pedagogiką specjalną – tyflopedagogiką, czyli edukacją osób niewidomych i niedowidzących oraz sposobami kształcenia nauczycieli. Prowadziła badania nad zjawiskiem kompensacji. Zauważyła, że w przypadku utraty wzroku, wyostrzają się inne zmysły, które pomagają lepiej dostosować się do świata. Propagowała nauczanie i pracę z osobami niewidzącymi i niedowidzącymi z wykorzystaniem tych narządów, które pomagają lepiej dostosować się do wymagań codziennego życia.
Była autorką metody dydaktyczno-wychowawczej nazwanej metodą ośrodków pracy. Ośrodki propagowały czynną postawę dziecka, zachęcano go do eksperymentowania i działania, aby w trakcie rozwoju mogły się ujawnić umiejętności i predyspozycje, które są potencjałem dziecka. Zachęcała nauczycieli do postawy życzliwości, troski i miłości wobec dzieci, aby dzięki takiej przyjezdnej atmosferze mogły się jak najlepiej rozwijać.
6. Insoo Kim Berg (1934-2007)
Psychoterapeutka, superwizorka, trenerka, wykładowczyni, konsultantka w zakresie coachingu i doradztwa. Była jedną z twórczyń nowego kierunku w psychoterapii Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu i całego Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniu. Pochodziła z Koreii, a praktykowała w USA.
Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniu pokazuje, że w relacji terapeutycznej ekspertem jest klient, to on zna rozwiązania, a terapeuta pomaga mu je zbudować/odnaleźć. Podejście, które opracowała razem z innymi specjalistami Insoo Kim Berg jest innowacyjne, ponieważ w pracy z klientem zamiast skupiania się na problemie, trudnościach, jest zmiana perspektywy i położenie dużego nacisku na potencjał jednostki i na rozmowie i konstruowaniu rozwiązań. Insoo Kim Berg opowiada o Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniu.
Filozofia centralna TSR:
- jeśli coś działa, rób tego więcej
- jeśli coś nie działa, nie rób tego więcej. Rób coś innego. porzuć zachowania, które nie przynoszą pozytywnych zmian; szukaj innych sposobów na rozwiązanie trudności)
- jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj tego(nie komplikuj problemów, zacznij od prostych rozwiązań).
Jest mi to bardzo bliska postać, ponieważ sama pracuję w podejściu TSR i widzę jak bardzo działa i jest skuteczne w pomocy klientom. Postawa niewiedzy, dużej pokory, a jednocześnie towarzyszenie w procesie i duża uważność na klienta skutkuje osiąganiem celów i odzyskiwaniem sprawczości. Jestem wdzięczna za odwagę i otwartość tej psychoterapeutki, że razem z innymi specjalistami stworzyli tak użyteczne podejście.
Bardzo się cieszę, że w przeszłości były tak odważne, kreatywne i zdeterminowane kobiety w psychologii, które otworzyły drzwi do wielu zagadnień związanych z funkcjonowaniem człowieka w relacjach i różnych momentach życia.
Mam nadzieję, że pokazałam Ci, że kobiety w psychologii były niezwykłe. To tylko wycinek historii pisanej przez kobiety, warto patrzeć na przeszłość szerzej i szukać znaczących postaci, które zmieniły nasze życie, a my często o nich nic nie wiemy.
A tobie jakie kobiety w psychologii imponują?
Bezpłatna wstępna konsultacja online dla Ciebie
Zapraszam Cię na konsultacje online dla osób dorosłych. Już dziś możesz umówić się na bezpłatną 30 minutową konsultację wstępną, aby zadać mi wszystkie pytania jakie przyjdą Ci do głowy, oswoić się z rozmową z psychologiem i dać sobie szansę na lepsze samopoczucie, odważniejsze życie i poradzenie sobie z kryzysami.
Wybierz dogodny dla Ciebie termin i porozmawiaj ze mną na żywo. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY i zobacz czy to coś dla Ciebie.