Przestań się porównywać: budowanie pewności siebie w erze mediów społecznościowych – Paulina Gaworska-Gawryś

Przestań się porównywać: budowanie pewności siebie w erze mediów społecznościowych

Porównywanie do innych towarzyszy nam każdego dnia. Jednak, kiedy ciągle porównujemy się na niekorzyść, dostrzegamy same wady, kiedy skupiamy się na mankamentach i brakach z naszym nastrojem, postrzeganiem siebie i swojego życia może być kiepsko. Dlatego dziś o tym, jak przestać się porównywać z innymi i zacząć budować pewność siebie w erze mediów społecznościowych.

Możesz też posłuchać odcinka podcastu „Przestań się porównywać: budowanie pewności siebie w erze mediów społecznościowych

Dlaczego media społecznościowe mogą obniżać pewność siebie?

Media społecznościowe są pełne idealnych obrazów – perfekcyjnie wyglądających ciał, wspaniałych wakacji, nieskazitelnych wnętrz. Widzimy tylko wybrane momenty z życia innych ludzi, które niekoniecznie odzwierciedlają rzeczywistość.”

W pewnym momencie, kiedy zostałam mamą złapałam się na tym, jak mocno porównuję się do innych mam w różnych aplikacjach, jak bardzo czuję się niekomfortowo, bo nie mam określonych rzeczy, nie robię wymyślnych, kreatywnych zabaw, a mój dom pozostawia wiele do życzenia w kwestii porządku.

Nie czułam się dobrze ze sobą, swoimi działaniami, ani moim podejściem do macierzyństwa. Widziałam to, co robię źle i to czego nie mam.

Nie doceniałam swoich wysiłków, zawsze było za mało.

Aż w pewnym momencie rozmowa z przyjaciółką uświadomiła mi, że mój nastrój oraz zmiana stosunku do siebie i surowa ocena mojego macierzyństwa główne bierze się z oglądania życia innych mam w aplikacjach społecznościowych. Z kreowanych pięknych i cukierkowych obrazów, do których moje macierzyństwo totalnie nie pasowało.

I wiedziałam, że tu zadziało się coś niepokojącego. Karmienie się obrazami idealnych dzieci, mam i domów zaczęło bardzo rzutować na moje postrzeganie mojej rzeczywistości i wiedziałam, że tak nie chce. Że przecież wcale nie jest źle, a ja to tak widzę, bo nie dorastam standardom z mediów społecznościowych, a co najlepsze w niektórych sprawach wcale nie chciałam być jak te oglądane mamy. Jednak do czasu, kiedy konsumowałam kolejne treści taka refleksja się nie pojawiała.

Wtedy bardzo mocno ograniczyłam niektóre aplikacje, obserwowałam konta, które mi nie służyły i stwierdziłam, że będę pisać o swoich obserwacjach w notatniku. Będę pisać czy korzystałam z social mediów, jak na mnie to wpływało oraz czy coś wniosło do mojego życia.

Taka refleksja przez kilka tygodni pokazała mi, że chcę inaczej spędzać czas, ze ograniczenie bycia w social mediach na zasadzie oglądania i czytania treści jest bardzo dobrym krokiem, że zamiast tego wolę posłuchać podcastu, poczytać książkę czy przeczytać artykuł.

Bo z każdym dniem monitoringu widziałam, jak wiele negatywnych zmian wywołuje we mnie oglądanie określonych treści.

I myślę, że ważne jest też to, żeby powiedzieć, że w mediach społecznościowych jest wiele dobrych, wartościowych i inspirujących kont i osób, jednak czasami nawet one mogą na nas działać negatywnie, bo możemy mieć gorszy okres w życiu i tu jest nasza rola, aby wybrać, czy chcemy się karmić określonymi treściami. Bo zawsze możemy powiedzieć, że nie i wybrać jak będziemy spędzać czas.

Wpływ na samoocenę i pewność siebie

Ciągłe porównywanie się z tymi obrazami może obniżać naszą samoocenę i pewność siebie. Możemy zacząć wierzyć, że nasze życie jest mniej wartościowe, a my sami jesteśmy gorsi.”

Wpływa też negatywnie na umiejętności skupienia, krótkie, kilkusekundowe rolki i karmienie się błyskawicznie zmieniającymi się treściami może negatywnie oddziaływać na naszą koncentrację uwagi, a wtedy przeczytanie dłuższego tekstu, książki lub skupienie się na wykładzie będzie wyczynem.

Co możemy robić, aby porównywać się mniej z ludźmi z internetów?

Rozwijaj Krytyczne myślenie

Naucz się patrzeć krytycznie na to, co widzisz. Pamiętaj, że zdjęcia i filmy często są retuszowane i ukazują tylko wybrane fragmenty życia.

Zarządzanie czasem online i offline

Ogranicz czas spędzany w mediach społecznościowych. Wyznacz konkretne godziny w ciągu dnia, kiedy przeglądasz swoje ulubione aplikacje, aby uniknąć bezmyślnego scrollowania.

Świadome wybory

Obserwuj konta, które inspirują i motywują, a nie te, które powodują, że czujesz się gorzej. Usuń lub wycisz profile, które wpływają negatywnie na twoje samopoczucie.”

Zalety diety informacyjnej – co pomaga mniej się porównywać?

Dieta informacyjna polega na ograniczeniu ilości informacji, które przyswajamy każdego dnia. Pomaga to w zmniejszeniu stresu i zwiększeniu koncentracji na tym, co naprawdę ważne.”

Mniejsza ilość negatywnych bodźców, więcej czasu na realne, budujące relacje, i lepsze samopoczucie psychiczne.

Jak wprowadzić dietę informacyjną?

Ustal dzienny limit czasu spędzanego na przeglądaniu mediów społecznościowych, wybierz źródła informacji, którym ufasz, i skup się na jakości, a nie ilości treści.

  • Ogranicz czas spędzany w mediach społecznościowych.
  • Obserwuj inspirujące i pozytywne konta.
  • Praktykuj dietę informacyjną.
  • Skup się na swoim własnym postępie.
  • Bądź dla siebie wyrozumiała i celebruj swoje sukcesy.