Wewnętrzna odwaga – jak ją znaleźć? Wypróbuj ćwiczenie
Powiedzieć, że życie jest pełne wyzwań to jak nic nie powiedzieć, ono jest wręcz jednym wielkim wyzwaniem. A my często patrzymy na te wyzwania jak na problemy nie do pokonania lub przeszkody, z którymi nie mamy siły się zmierzyć. Jednocześnie wiem, że możesz znaleźć w sobie wewnętrzną odwagę, kiedy wzmocnisz swoje poczucie własnej wartości. Dodatkowo każdy mały sukces powoduje, że możesz zacząć patrzeć na trudności, jak na sprawy do rozwiązania. Nie zawsze i nie ze wszystkim się uporasz, ale pielęgnowanie wewnętrznej odwagi, to też gotowość do powiedzenia „stop” i odpuszczenia, kiedy to potrzebne lub zdecydowania się na poszukania pomocy.
Czym jest wewnętrzna odwaga?
Wyobraź sobie, że robisz to, co jest Ci najbliższe, mimo komentarzy bliskich i dalekich znajomych, że pieniędzy z tego nie będzie. Zobacz, oczami wyobraźni, że kiedy ktoś podważa Twoje kompetencje, mówi Ci, że Twój pomysł jest słaby lub przywłaszcza sobie Twoje rozwiązania w pracy – Ty odważnie bronisz swojego zdania, wracasz uwagę lub argumentujesz na swoją korzyść.
A teraz zobacz, że bronisz swoje dziecko, kiedy jest niesłusznie oskarżane. Dostrzeż oczyma wyobraźni moment, kiedy „robisz po swojemu”, a nie według oczekiwań męża, mamy, teściowej, „tego co wypada kobiecie”.
Mam nadzieję, że te wewnętrzne obrazy poruszają Ciebie podobnie jak mnie. W każdym z nich Ty byłaś ODWAŻNA, gotowa żyć po swojemu i bronić tego, co dla Ciebie ważne.
Odrzucenie cudzych oczekiwań, zaufanie do siebie i tego jak myślimy, gotowość do zmagania się z konsekwencjami własnych wyborów, to przejawy wewnętrznej odwagi. Odwagi do bycia sobą, do życia tak jak jest to dla nas ważne, do obrony siebie i bliskich.
Wewnętrzna odwaga ma wiele przejawów, jednak zawsze wiąże się z wysokim poczuciem własnej wartości. Czyli przyjmujesz postawę wobec siebie, że jesteś wartościową osobą bez względu na to, co robisz i gdzie jesteś, czy popełniasz błędy czy właśnie świętujesz sukcesy.
To podejmowanie działania, nawet jeśli boimy się, nie wiemy co nas czeka czy wiemy, że nasza decyzja wiąże się z ryzykiem.
Poczucie własnej wartości, pewność siebie i odwaga
Według Martin’a Seligman’a i Christopher’a Peterson’a odwaga jest jedną z 24 sił charakteru podzielonych na 6 grup. Ustalili je na podstawie wieloletnich badań. W skład odwagi (jednej z 6 grup) wchodzą cztery następujące cechy:
1.Autentyczność – mówienie prawdy o sobie i pokazywanie siebie innym w sposób zgodny z tym, co czujemy i jak myślimy.
2.Męstwo/dzielność – branie udział w rzeczach, które są dla nas trudne, nie rezygnowanie z powodu przeszkód lub dyskomfortu. Mierzenie się z konsekwencjami własnych wyborów i podejmowanie decyzji w zgodzie z sobą.
3.Wytrwałość – umiejętność doprowadzania spraw do końca, nawet mimo trudności.
4.Entuzjazm, energia do działania, chęć osiągania więcej.
Dzięki odwadze rozwijasz się, idziesz na przód. To odwaga pomaga Ci pokonywać przeszkody i powoduje, że dowiadujesz się więcej o sobie.
Twoje przekonania, myśli i dotychczasowe doświadczenia chcą trzymać Cię w znanym miejscu, w schematach, które są dla Ciebie przewidywalne i nie generują napięcia.
Kiedy chcesz zrobić coś inaczej, zadziałać zgodnie ze swoimi potrzebami, a nie wdrukowanymi przekonaniami, może pojawić się opór i myśli „nie jesteś dość dobra, aby to zrobić”, „może się mylisz”, „nigdy Ci się to nie uda”, „po co próbować, chcesz doświadczyć porażki?”.
Każda z tych i podobnych myśli, ma wzbudzić w Tobie lęk i obawę przed działaniem. Doświadczenie ma Ci się jawić, jako niebezpieczne, jako coś trudnego i zagrażającego.
I tu właśnie wchodzi odwaga, może być to np. taki cichy głosik „A co jeśli mi się uda?”, „Zobacz, ile już zrobiłaś, w jakim miejscu jesteś”, „Poradziłaś sobie z X, to i z tym też dasz radę”.
Podważenie starych schematów myślenia i działania, pokazanie szerszej perspektywy, nastawienie się na działanie i realne ocenienie swoich szans na podstawie doświadczeń i faktów – tak działa odwaga. I Ty też masz ją w swoim sercu.
Wewnętrzna odwaga – co robić, aby ją mieć?
Najlepszą receptą na pielęgnowanie w sobie wewnętrznej odwagi jest zdiagnozowanie obszarów, które są dla nas bardzo ważne. Może w tym pomóc zastanowienie się nad naszymi wartościami (tu znajdziesz ćwiczenie do pobrania) i celami, które są dla nas istotne. Warto też odpowiedzieć na pytanie:
- Jakie życie chce wieść?
- Jaką osobą chce być?
- Co jest dla mnie najważniejsze?
Kiedy już wiesz, co jest dla Ciebie ważne, czego chcesz od życia, jaka chcesz być, gdzie i z kim, wtedy łatwiej zobaczyć swoje cele w odpowiedniej perspektywie. Kiedy Ci na czymś bardzo zależy, jest to fundament Twojej osoby i życia, to wtedy łatwiej znaleźć odwagę do tego, aby pokonywać przeszkody i mimo strachu działać.
Małe kroki, działania pomimo strachu to najlepsza metoda na odkrywanie coraz większych pokładów własnej wewnętrznej odwagi.
Popatrz na porażki jak na lekcje, wyciągaj z nich wnioski, modyfikuj działania, proś o pomoc, sprawdzaj. W przypadku zwycięstw i sukcesów – zobacz, jakie Twoje mocne strony przyczyniły się do osiągnięcia tego, co chcesz, sprawdź jakie cechy, umiejętności i działania pozwoliły Ci dotrzeć do upragnionego miejsca. Taka analiza pomoże Ci w przyszłości jeszcze lepiej i skuteczniej działać w zgodzie z sobą.
Ćwiczenie – Wewnętrzna odwaga na co dzień
Odwaga w byciu sobą
Znajdź krótką chwilę i spróbuj na chwilę zatrzymać się w pędzie swojego życia. Usiądź na krześle, kanapie lub w fotelu i sprawdź: Jak się czujesz?
Następnie odpowiedz sobie na pytanie: Czego teraz potrzebuję?
Kiedy już poszukasz odpowiedzi (mogą być bardzo różne, od prostych potrzeb fizjologicznych po skomplikowane i złożone sprawy, gdzie potrzeby się przenikają lub są sprzeczne) znajdź w sobie odwagę, aby sobie to ofiarować bez względu na to, czy „to wypada”.
Pomiń oczekiwania innych, wdrukowane przekonania np. o dobrej żonie, o dobrej matce czy tym, co wypada, a co nie – idź za tym, czego potrzebujesz i co dyktuje Ci serce.
Znajdź w sobie odwagę do bycia w autentycznym kontakcie z sobą i odpowiedzi na to, czego potrzebuje teraz Twoje ciało i umysł.
Taka mała, z pozoru błaha postawa choć raz na jakiś czas pomaga Ci pielęgnować odwagę do bycia sobą, do kierowania się własnym wewnętrznym głosem, a nie narzuconymi powinnościami i oczekiwaniami.
A jak ma się Twoja wewnętrzna odwaga? Zrób ćwiczenie i daj znać jak Ci poszło.
——————————————————————————————————————————————————-
Bezpłatne wyzwanie MASZ TĘ MOC! – wejdź na ścieżkę wewnętrznej odwagi
Chcesz popracować nad swoją wewnętrzną odwagą, chcesz czuć się bardziej pewna siebie w pracy, relacjach towarzyskich, w swojej rodzinie? Potrzebujesz wskazówek jak zobaczyć swoje mocne strony, jak odkryć to, co jest w Tobie wyjątkowe? Zapisz się na bezpłatne, 3 dniowe wyzwanie MASZ TĘ MOC! Gdzie na 3 lajwach w zamkniętej grupie na FB pokażę Ci jak odkryć swoje mocne strony, wzmocnić swoją samoakceptację i budować swoją pewność siebie, aby:
- Z odwagą realizować swoje pomysły zawodowe.
- Tworzyć silne i wspierające relacje ze swoją rodziną.
- Umieć bronić swojego zdania, kiedy to potrzebne.
- Z zaufaniem do siebie podejmować decyzje osobiste i zawodowe.
- Cieszyć się sukcesami i czuć, że „jestem wystarczająca” bez względu na to, co robisz i gdzie jesteś.
Zapisz się na wyzwanie MASZ TE MOC! I spotkaj się ze mną na żywo już 6-8.04.22 o 11.00.