Wzmocnij swoją pewność siebie – 5 wskazówek
Pewność siebie wpływa na to, co osiągamy w życiu prywatnym i zawodowym. Zależy ona od tego, jak sami siebie spostrzegamy – jak widzimy nasze wady i zalety, jakie są nasze wartości, cele, w jakim środowisku przebywamy oraz to, jak nas to środowisko odbiera. (Marsh, 1990; za: Horsley, 1998). Na pewność siebie ma też wpływ nasz wygląd, stan zdrowia oraz ogólne samopoczucie. Budując pewność siebie przetwarzamy wiele danych wewnętrznych oraz docierających z zewnątrz takich jak np. przekonania, aspiracje, dotychczasowe doświadczenia, powodzenia i niepowodzenia. Warto wiedzieć, co wzmacnia pewność siebie, aby dać sobie możliwość lepszego funkcjonowania w życiu.
5 wskazówek, czyli co wzmacnia pewność siebie
Możesz praktykować podejście, które wzmacnia pewność siebie, tak, aby rzeczywiście Ci ona służyła na co dzień. Dodatkowo, to co najlepiej się sprawdza, to stawianie sobie małych wyzwań, które pomagają Ci nabierać pewności siebie w praktyce.
Pewność siebie determinuje większy sukces w miejscu pracy, wpływa na to jak odbierają nas inni, jakie zadnia wybieramy oraz jak sobie w nich radzimy, dlatego warto wspierać swoją pewność siebie na wiele sposobów.
1.Doświadczanie własnej sprawczości
Przypomnij sobie, kiedy uczyłaś się jeździć rowerem, autem lub pierwszy raz piekłaś ciasto lub montowałaś film – nie było łatwo. Pewnie zdarzyły Ci się pomyłki, różne problemy, nie wiedziałaś wielu rzeczy, ale próbowałaś. Raz za razem, od nowa, tak, że efekt był coraz lepszy. Jak się czułaś, kiedy po wysiłku i wyrzeczeniach zrobiłaś coś bardzo dobrze?
A teraz przypomnij sobie te wszystkie sytuacje, kiedy byłaś tylko obserwatorem, kiedy ktoś Cię wyręczał, wykonywał coś za Ciebie, choć tak naprawdę chciałaś spróbować? Masz to?
W sytuacji, kiedy podejmujemy wyzwanie, kiedy działamy i próbujemy – trenujemy swoje umiejętności, przezwyciężamy strach, ćwiczymy i wyciągamy wnioski. A każda próba, każdy pozytywny efekt dodaje nam pewności, że potrafimy coś zrobić, mimo stresu i strachu.
Pewność siebie zyskujemy w działaniu, to odwaga do podejmowania małych, a potem coraz większych wyzwań, pomaga nam wierzyć, że coś potrafimy, że możemy się nauczyć, choć często nie bez wysiłku, łez i wielu wyrzeczeń.
Dlatego – próbuj i działaj, nawet jeśli się boisz.
2.Pozytywny dialog wewnętrzny
Narracja jaką przyjmujemy o sobie, świecie i innych, rzutuje na to, jak się zachowujemy, co wybieramy, jak wygląda nasze życie i relacje. To, co się dzieje, ludzi, których spotykasz na swojej drodze, to jak sama się zachowujesz, interpretujesz używając swoich filtrów poznawczych.
Dialog wewnętrzny jakim się posługujesz, to sposób w jaki reagujesz na swoje decyzje i ich skutki.
Łatwo to zrozumieć na przykładzie – kiedy zdasz egzamin, ugotujesz pyszny obiad czy zdobędziesz nowego klienta – możesz się pochwalić, docenić, zauważyć, jakie Twoje cechy doprowadziły do tej sytuacji.
A możesz również uruchomić wewnętrznego krytyka – który wytknie Ci niedociągnięcia i błędy, który zamiast pochwały przekaże Ci surową ocenę.
Im bardziej krytyczny jest Twój głos wewnętrzny, tym bardziej rzutuje on negatywnie na Twoją pewność siebie.
- Praktyka uważnego monitorowania swoich myśli na temat siebie i zwracania uwagi, jak do siebie mówisz w myślach lub na głos, to pierwszy krok do tego, aby modyfikować swój dialog wewnętrzny na bardziej sprzyjający.
- Drugi krok, to zmiana słów, które kierujesz do siebie. Wyobraź sobie, że rozmawiasz z koleżanką, najlepszą przyjaciółką lub współpracowniczką i zastanów się jak byś się do nich zwróciła w sytuacji, w której jesteś? Co byś im powiedziała, a czego na pewno nie?
- Po trzecie, spróbuj wykorzystać słowa jakimi zwracała byś się do innych do rozmowy z samą sobą. Spróbuj wdrożyć więcej łagodności do siebie, tak, aby poczuć współczucie w sytuacji porażki i dumę w momencie zwycięstwa.
KURS „MASZ TĘ MOC! Fundamenty pewności siebie” – sięgnij po to, co dla Ciebie ważne! Odważ się na działanie i docenienie swojej osoby – sprawdź szczegóły.
3.Wspierające otoczenie a pewność siebie
Mówi się, że z kim przestajesz, takim się stajesz i coś w tym jest. Otoczenie w jakim się obracasz ma na Ciebie ogromny wpływ. Może motywować do pracy, zachęcać do działania, nauki, odpoczynku, doceniania siebie. A może również krytykować, osądzać, zachęcać do narzekania i wytykania innym błędów.
Sprawdź, jakimi ludźmi się otaczasz? Czy Twoje otoczenie Cię wspiera we wdrażaniu odważnych zmian? Masz z kim porozmawiać na biznesowe tematy? Ma kto Cię podnieść na duchu, kiedy rodzicielstwo staje się niedoniesienia?
Jeśli w Twoim najbliższym otoczeniu nie ma ludzi, którzy Cię rozumieją i wspierają – nie zniechęcaj się, oni istnieją, tylko prawdopodobnie jeszcze na nich nie trafiłaś.
Możesz ich poszukać w miejscach, które są Ci bliskie, wiążą się z Twoim hobby lub miejscami gdzie chodzisz. Dobrym miejscem do szukania ludzi podobnych do siebie jest też Internet.
- Mastermind – online lub stacjonarnie. Grupa wspierających się osób, zbierająca się w konkretnym celu, z uzgodnionymi zasadami i pomagająca realizować projekty i zadania. Więcej o mastermind dowiesz się z podcastu Moniki „Między wskazówkami”.
- Partnerzy produktywności – osoby, które umawiają się na wspólną pracę – online lub stacjonarnie. Pomocne szczególnie, kiedy wykonujesz wolny zawód, prowadzisz firmę lub działasz samodzielnie – dzięki pracy obok drugiej osoby możesz bardziej się skupić na pracy i inspirować się determinacją drugiej osoby. Działa tu reguła zobowiązania, kiedy umawiasz się z kimś na pracę i obie/oboje się obserwujecie trudniej odwlekać zadania lub prokrastynować w social mediach.
- Grupy wsparcia – można je znaleźć w internecie prowadzone przez indywidualne osoby, na Facebooku, prowadzone przez różne instytucje. Skupiają się na wzajemnej pomocy w określonym obszarze.
- Warsztaty, szkolenia, spotkania stacjonarne.
4.Pewność siebie – nastawienie proaktywne
Narzekanie niszczy mózg, powoduje, że zatapiasz się w problemach, a Twoja sprawczość, odporność na stres oraz umiejętność rozwiązywania problemów maleją. Skupianie się na negatywach oraz ciągłe rozpamiętywanie trudnych sytuacji bez refleksji, co można z tym zrobić, powoduje, że czujesz się gorzej, mniej pewnie oraz zaczynać podważać swoje kompetencje.
Zamiast tego spróbuj przenieść nastawienie z problemu na rozwiązanie, czyli wypracuj sobie podejście proaktywne.
Szukanie możliwości do działania, naprawienia sytuacji, wsparcia czy uzyskania pomocy, powoduje, że działamy i stajemy się sprawczy, co prowadzi do punktu pierwszego, z tego artykułu.
Pomocne pytania:
- Co mogę zrobić, aby polepszyć swoją sytuację?
- Co/kto może mi pomóc w tym momencie?
- Co wiem o sobie, co mogę teraz wykorzystać?
Zachęcają Cię do szukania rozwiązania.
5.Zrozumienie własnych potrzeb, mocnych stron i możliwości
Kiedy dobrze siebie znasz, wiesz co będzie dla Ciebie wyzwaniem, do którego musisz się mocniej przygotować.
Będziesz wiedzieć, jakie zadanie oddelegować, na czym się skupić, w czym możesz potrzebować pomocy. Znajomość siebie to, też rozwijanie tego, co w nas najlepsze, pielęgnowanie swoich zalet, tak, aby jeszcze bardziej nam służyły.
Swoje mocne strony możesz poznawać i rozwijać w toku zbieranych doświadczeń, może Ci pomóc również mój kurs „MASZ TĘ MOC! Fundamenty pewności siebie” do samodzielnej pracy, który w pigułce pokazuje Ci sposoby jak odkrywać swoje mocne strony, wejść na drogę samoakceptacji oraz wzmocnić swoją pewność siebie!
Sprawdź premierową cenę i daj sobie szansę na znalezienie w sobie od wagi do tego czego pragniesz!
Bibliografia:
Hanson R. Szczęśliwy mózg. Wykorzystaj odkrycia neuropsychologii, by zmienić swoje życie, GWP, 2016
Zborowski Z. Koncepcja pewności siebie, Studia Psychologiczne nr 3, 2002 s. 119-131