Jak dobrze zacząć nowy rok?

Początek roku zawsze wzbudza duże nadzieje, planujemy, wyznaczamy sobie cele, nasze oczekiwania względem nas samych są bardzo wysokie. Często, jednak nasza wizja zderza się z rzeczywistością. Długa lista celów zostaje porzucona już w połowie lub pod koniec stycznia, a z każdym miesiącem dostarczamy sobie, jedynie wyrzutów sumienia.

Postanowienia noworoczne robić czy nie?

Wiele osób zastanawia się, czy postanowienia noworoczne mają sens, czy warto poświęcać swój czas na spisywanie szczegółowych planów zmiany swoich zachowań, tworzenie listy celów na każdy miesiąc?

Niestety, nieracjonalne podejście do planowania skutkuje tym, że połowy postanowień nie spełniamy, a te, które zaczniemy wprowadzać porzucamy po kilku tygodniach. Zbyt słaba motywacja, duża ilość wprowadzanych zmian w jednym momencie, nierealistyczne oczekiwania, zbyt mała ilość czasu – to najczęstsze powody porzucanie postanowień noworocznych.

Jednak czasami postanowienia noworoczne mogą być motorem trwałej zmiany, impulsem do wprowadzenia pozytywnych nawyków. Tylko jak to zrobić, aby planowanie celów na nowy rok miało rzeczywiście sens?

jak dobrze zacząć nowy rok

Korzystne nawyki – jak je wprowadzić?

Po pierwsze, wybierz kilka, maksymalnie 10 celów na nowy rok, niech zostaną dokładnie opisane, co chcesz osiągnąć, w jakim czasie, co jesteś wstanie poświecić, aby je wprowadzić w życie i przede wszystkim po co chcesz je wprowadzić w swoje życie? Może pomóc metoda SMART.

Po drugie, podziel cele na kategorie – zdrowie, rozwój, kariera, życie prywatne itp. Dzięki temu będziesz mieć jasność na jaką sferę dane postanowienie może wpłynąć.

Po trzecie, zapisz datę, kiedy chcesz zacząć wprowadzać w życie dane postanowienie i na kiedy planujesz weryfikację, czy Ci się udało je zrealizować. Nadanie konkretnych ram czasowych pozwala na zebranie większej motywacji.

jak dobrze zacząć nowy rok

Jak dobrze zacząć nowy rok?

Nie musisz spisywać listy tysiąca postanowień, aby dobrze zacząć nowy rok. Możesz po prostu nastawić się na pozytywne zdarzenia, przemyśleć swoje priorytety, zastanowić się, co jest dla Ciebie ważne. Dzięki, takim pytaniom zdasz sobie sprawę, jak chcesz poprowadzić swoje życie w nowym roku.

Najistotniejsze w początku jest danie sobie szansy, wykorzystanie możliwości i odnalezienie tego, co jest najistotniejsze. Jeśli planujesz, a już w połowie stycznia będziesz widzieć, że połowa postanowień nie została wprowadzona, nawet w małym stopniu, zdecyduj z czego zrezygnujesz, odpuść sobie, powiedz, że nie będziesz danej rzeczy robić. Taki sposób postępowania uwolni Cię od poczucia winy i karania siebie za nie wykonanie wcześniejszych zamierzeń.

A Wy robicie postanowienia noworoczne?

Lista pytań na początek nowego roku: Jak dobrze zacząć lista pytań kliknijjak dobrze zacząć nowy rok:

 

Zapisz

Zapisz

 • Marta Kluczna

  Spiszę pytania i zacznę planowanie. Pomocny artykuł 🙂

 • Izabela Kornet

  Bardzo lubię czytać, co piszesz 🙂 Wiesz, co ja jeszcze dodałabym do spełniania noworocznych postanowień? Żeby zacząć je tydzień, a może nawet miesiąc wcześniej. I tak już wszyscy w grudniu o tym mówią i piszą, a większość z nas ma już je w głowie. Ja w tym roku zaczęłam wprowadzać je w połowie grudnia i bardzo mi to odpowiada. Co roku miałam spinę, żeby zacząć od 1 stycznia (jakim cudem, jak jesteś niedożycia po nieprzespanej nocy i dojadasz resztki z Sylwestra? ;)), a jak mi się coś nie udało to byłam zła. Teraz oszczędzanie zaczęłam wcześniej, odłożyłam już sporą sumkę… i kilka innych rzeczy też zaczęłam wcześniej 🙂

  • Dziękuję Iza, to takie motywujące jak czyta się takie miłe słowa:)
   Masz stu procentową rację z tym zaczynaniem wcześniej:) Sama też to praktykuję, moim celem jest zadbanie o zdrowie i już w tym tygodniu znalazłam czas na badania, wybranie się do lekarza, więc zaczynanie realizacji postanowień noworocznych w grudniu na prawdę działa:)
   Gratuluję sumiennego odkładania pieniędzy, oby Ci szło jak najlepiej:)

   • Izabela Kornet

    Dziękuję <3 Do lekarza kontrolnie czy jakieś problemy?

    • A trochę tak kontrolnie, a trochę z konkretnymi problemami. Mam nadzieję, że wyleczę w tym roku:)

 • Agnieszka

  Ja właśnie w ostatnim tygodniu grudnia zrobilam podsumowanie roku, odpowiedziałam sobie na kilka pytań i wyznaczyłam cele, które chcę osiągnąć! 🙂

  • Super!:) Czyli energia do działania jest? 😉

   • Agnieszka

    Jest, jest! 🙂 Dużo energii, dużo pozytywnego nastawienia 🙂

    • To teraz najważniejsze, aby się utrzymała jak najdłużej:)

 • Magda Dudek

  Fajne pytania 🙂 jak je czytam mam wrażenie, że powinnam od nich zaczynać każdy dzień 😉

  • Myślę, że pomagają zrobić taki mały przegląd najistotniejszych rzeczy, jeśli to wiemy, łatwiej podejmować wybory, te duże, od święta i te małe, na co dzień:)

 • Adam Gawryś

  Siadam do pisania „realistycznych” celi !

 • Na swoim blogu również planuje zrobić podobny wpis. Tak wiele osób chce coś zmienić a nowy rok jest początkiem czegoś nowego. Stąd tak wielu ludziom przychodzi na myśl by wraz z nowym rokiem zmienić coś w swoim życiu. Niestety jeśli są to tylko życzenia, marzenia to one pozostaną cały czas w tej sferze i nic się nie zmieni. Wydaje mi się, że ważna jest tutaj determinacja i duża motywacja do zmian. Wtedy takie postanowienia mają mocne podstawy do realizacji. Ja np. jakiś czas temu postanowiłem stworzyć blog. Udało mi się wystartować we wrześniu, stworzyłem kilka artykułów i udało mi się zebrać jakieś małe grono czytelników 🙂

  • Gratuluję zapału i determinacji:) Miło wiedzieć jak ludzie realizują to, co zamierzają:) Takie dzielenie się własnymi sukcesami może działać jak zastrzyk motywacji, o której piszesz. Dlatego moim zdaniem warto wspominać sukcesy, to daje satysfakcję i ochotę na więcej:)

 • Postanowień nie robię. Staram się pielęgnować nawyki. I regularnie robię przegląd znajomych i kontaktów – tu bywa smutno czasem.

  • Niestety, relacje często dla nas ważne okazują się dla innych zbędne i to boli.

 • Justyna Szmuc

  Bardzo fajny artykuł 🙂

 • Ama Ndra

  świetne porady ! :)))

  • Cieszę się, że Ci się podobają, mam nadzieję, że będą użyteczne 🙂

 • Bardzo cenne rady. Ja w tym roku postawiłam na nawyki, mam kilka, które chciałabym w sobie wyrobić. Jednak u mnie to nie jest kwestia rozpoczęcia nowego roku, tylko intensywnych zmian, jakie ostatnio miały miejsce w moim życiu. Jak dla mnie każdy moment jest dobry na zmiany i postanowienia, niekoniecznie musi to być początek nowego roku. W tym roku akurat wszystko się zbiegło, ale w zeszłym roku nie miałam kompletnie żadnych planów i postanowień na nowy rok. Pomysły pojawiały się raczej na bieżąco w trakcie jego trwania.