Jak dobrze zacząć nowy rok?
Początek roku zawsze wzbudza duże nadzieje, planujemy, wyznaczamy sobie cele, nasze oczekiwania względem nas samych są bardzo wysokie. Często, jednak nasza wizja zderza się z rzeczywistością. Długa lista celów zostaje porzucona już w połowie lub pod koniec stycznia, a z każdym miesiącem dostarczamy sobie, jedynie wyrzutów sumienia.
Postanowienia noworoczne robić czy nie?
Wiele osób zastanawia się, czy postanowienia noworoczne mają sens, czy warto poświęcać swój czas na spisywanie szczegółowych planów zmiany swoich zachowań, tworzenie listy celów na każdy miesiąc?
Niestety, nieracjonalne podejście do planowania skutkuje tym, że połowy postanowień nie spełniamy, a te, które zaczniemy wprowadzać porzucamy po kilku tygodniach. Zbyt słaba motywacja, duża ilość wprowadzanych zmian w jednym momencie, nierealistyczne oczekiwania, zbyt mała ilość czasu – to najczęstsze powody porzucanie postanowień noworocznych.
Jednak czasami postanowienia noworoczne mogą być motorem trwałej zmiany, impulsem do wprowadzenia pozytywnych nawyków. Tylko jak to zrobić, aby planowanie celów na nowy rok miało rzeczywiście sens?
Korzystne nawyki – jak je wprowadzić?
Po pierwsze, wybierz kilka, maksymalnie 10 celów na nowy rok, niech zostaną dokładnie opisane, co chcesz osiągnąć, w jakim czasie, co jesteś wstanie poświecić, aby je wprowadzić w życie i przede wszystkim po co chcesz je wprowadzić w swoje życie? Może pomóc metoda SMART.
Po drugie, podziel cele na kategorie – zdrowie, rozwój, kariera, życie prywatne itp. Dzięki temu będziesz mieć jasność na jaką sferę dane postanowienie może wpłynąć.
Po trzecie, zapisz datę, kiedy chcesz zacząć wprowadzać w życie dane postanowienie i na kiedy planujesz weryfikację, czy Ci się udało je zrealizować. Nadanie konkretnych ram czasowych pozwala na zebranie większej motywacji.
Jak dobrze zacząć nowy rok?
Nie musisz spisywać listy tysiąca postanowień, aby dobrze zacząć nowy rok. Możesz po prostu nastawić się na pozytywne zdarzenia, przemyśleć swoje priorytety, zastanowić się, co jest dla Ciebie ważne. Dzięki, takim pytaniom zdasz sobie sprawę, jak chcesz poprowadzić swoje życie w nowym roku.
Najistotniejsze w początku jest danie sobie szansy, wykorzystanie możliwości i odnalezienie tego, co jest najistotniejsze. Jeśli planujesz, a już w połowie stycznia będziesz widzieć, że połowa postanowień nie została wprowadzona, nawet w małym stopniu, zdecyduj z czego zrezygnujesz, odpuść sobie, powiedz, że nie będziesz danej rzeczy robić. Taki sposób postępowania uwolni Cię od poczucia winy i karania siebie za nie wykonanie wcześniejszych zamierzeń.
A Wy robicie postanowienia noworoczne?
Lista pytań na początek nowego roku: Jak dobrze zacząć lista pytań kliknij: