Na trudne chwile w życiu - 5 książek dla dorosłych

5 książek dla dorosłych na trudne chwile w życiu

Książki mają wielką moc – mogą inspirować, bawić, uczyć, pomagać w różnych kwestiach. Czytane historie przenoszą nas w fantastyczne światy, rozwijają wyobraźnie i wzbogacają, uczą także, co jest dobre, a co złe. Są też, takie książki, które pomagają w trudnych chwilach, a ja przedstawię dzisiaj mój subiektywny ranking.

Książki na trudne chwile w życiu

Niektóre z nich to poradniki, znajdziesz tam gotowe ćwiczenia, inspirujące cytaty, inne to zbiory opowieści, które niosą ze sobą ogromne przesłanie zarówno dotyczące prawd moralnych, postępowania w życiu, jak i radzenia sobie z trudnymi wydarzeniami życiowymi, jedna z nich to zbiór opowiadań jednego z moich ulubionych psychoterapeutów.

1.Bajki chińskie, czyli 108 opowieści dziwnej treści

Krótkie i długie bajki dla dorosłych o niezwykłej mocy. Tłumaczą ludzkie zachowania, inspirują do podejmowania wyzwań i starania się być najlepszą wersją siebie. Zazwyczaj ich bohaterami są zwierzęta lub ludzie w odległych krainach, jednak prawdy zawarte w tych opowieściach są aktualne współcześnie.

na trudne chwile

Znajdziemy tu:

Bajki i legendy wschodu, Bajki o władcach mądrych, złych i takich sobie, Bajki o regułach, zasadach i metodach, Bajki o mistrzach i uczniach, Bajki o pieniądzach, bogactwie i władzy, Bajki o dzieciach i wychowaniu, Bajki z życia wzięte oraz Bajki współczesne. Jak mówi tytuł jest ich 108 i wciągają na długo, ja często do nich wracam, szczególnie wtedy kiedy potrzebuję podjąć ważną decyzję, przeżywam kryzys lub potrzebuję inspiracji.

Tytuł: Bajki chińskie, czyli 108 opowieści dziwnej treści

Autor: Zbigniew Królicki

Wydawca: JK

Ilość stron: 312

2.Kukła i inne opowieści terapeutyczne

Krótka, ale jakże treściwa książka, która zebrała w sobie 10 opowieści terapeutycznych dotyczących problemów zarówno dzieci jak i dorosłych. Porusza takie tematy jak przemoc, gwałt, brak akceptacji samego siebie, zaburzenia lękowe, nadmierną kontrolę rodzicielską i kilka innych.

na trudne chwile

 

Każda z historii porusza, daje do myślenia i prowokuje do tego, aby bardziej zastanowić się nad swoim życiem. Dla osób, które doświadczyły różnych dramatów w sowim życiu może być impulsem do szukania profesjonalnej pomocy (recenzja TUTAJ).

Tytuł: Kukła i inne opowieści terapeutyczne

Autor: Lucyna Mijas

Wydawnictwo: NOVAE RES

Ilość stron: 61

3.Istoty ulotne

Książka, która porusza jeden z najtrudniejszych tematów – śmierć. Autor – psychoterapeuta przedstawia temat śmierci za pomocą opowieści o ludzkich losach, z którymi się zetknął na przestrzeni lat w swoim gabinecie (recenzja TUTAJ).

Różne sposoby przezywania lęku przed śmiercią, sposoby zaradcze, aby poradzić sobie z odchodzeniem najbliższych, tajemnice i zawiłości ludzkiej psychiki to wszystko porusza Yalom na kartach tej książki. Autor pokazuje też psychoterapię od innej strony, nie demonizowaną, ale również nie gloryfikowaną, odsłania ludzki strach, ale też ludzką chęć niesienia pomocy i wspierania bliźnich.

na trudne chwile

Mimo tematu, książka ma przesłanie optymistyczne, autor zachęca nas, aby żyć pełnią życia, nie czekać na później, nie martwić się zbyt dużo i próbować być taką osobą, jaką zawsze chcieliśmy być bez względu na ograniczenia.

Tytuł: Istoty ulotne

Autor: Irvin D. Yalom

Wydawnictwo: Czarna owca

Ilość stron: 180

4.Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim?

Depresja choroba przez wielu bagatelizowana lub wyśmiewana, jednak to realny problem wielu osób. Dla jednych smutek i przygnębienie dla innych rozpacz dnia codziennego, brak energii na działanie, niemożność zrobienia czegokolwiek, brak radości i marazm.

na trudne chwile

 

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z tym problem, chcesz się dowiedzieć czym jest depresja, jak można rozmawiać z bliską osobą, która się z nią boryka, z tego poradnika dowiesz się tego w przystępnej formie. Dzięki ćwiczeniom będziesz mógł zrobić sobie analizę własnego samopoczucia, konkretne przykłady rozmów, historie osób, które doświadczyły depresji i z niej wyszły pomagają lepiej zrozumieć osobę chorą oraz jej patrzenie na świat, kiedy choroba nie daje jej szansy na radość z życia.

Konkretna, pomocą i o poważnym problemie, nie tylko ogólniki w postaci podstawowych objawów, ale również propozycje pracy na sposobem rozmowy z osobą dotkniętą depresją jak i możliwości leczenia tej choroby.

Tytuł: Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim?

Autor: Dorota Gromnicka

Wydawnictwo: Samo sedno

Ilość stron: 213

5.Work-life balance. Jak osiągnąć równowagę w pracy i w życiu?

Życie, które łączy w sobie czas na pracę i odpoczynek – czy to w dzisiejszym zaganianym świecie jest jeszcze możliwe? Autorka książki Work –life balance pokazuje, że tak, wystarczy uświadomić sobie priorytety, potrzeby i tak ułożyć swój dzień jak i życie, aby były one spełnione. Wtedy zniknie frustracja, przeciążenie i nadmierny stres.

na trudne chwile

Beata Rzepka oferuje nam alternatywę dla rzeczywistości, w której jest tylko praca. Możesz mieć czas na hobby, doszkalanie i słodkie leniuchowanie ważne, abyś sobie uświadomił czego i w jakiej ilości potrzebujesz w danym momencie swojego życia.

W książce znajdziesz konkretne sytuacje, ćwiczenia, które pomogą Ci odnaleźć się wśród kryzysu związanego z pracą i zżyciem osobistym. Dowiesz się, że nie powinieneś opierać się tylko na pracy lub miłości do bliskich, a kilka filarów w życiu daje lepszą stabilizację. Znajdzie się tu również kilka informacji dla pracodawców, o tym dlaczego wypoczęty i zrelaksowany pracownik z pasjami to bardziej efektywny pracownik niż ten, który jest w pracy od rana do wieczora. Jeśli chcesz w swoim życiu trochę równowagi to sprawdź tę pozycję.

Tytuł: Work-life balance. Jak osiągnąć równowagę w pracy i w życiu?

Autor: Beata Rzepka

Wydawnictwo: One press

Ilość stron: 143

Znacie ciekawe, rozwojowe książki, które mogą pomóc w trudnych chwilach? Jeśli tak, proszę polecicie je w komentarzach, wtedy Wszyscy będziemy wiedzieć więcej;)

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz