Prokrastynacja – dlaczego odkładamy na później? [PODCAST]
Czym jest prokrastynacja i jakie mechanizmy za nią stoją?
Prokrastynacja jest poważnym problemem, powoduje, że odwlekamy w czasie rzeczy, które są bardzo istotne dla naszego życia, zdrowia, relacji, pracy. Odsuwamy od siebie zadania do czasu, aż jesteśmy przyparci do muru, aby je zrobić. Napięcie, które przeżywamy i dyskomfort bywają mniejsze, niż emocje, których doświadczamy na myśl o czekającym nas zadaniu.
Tym, co wpływa na wystąpienie prokrastynacji jest często lęk – lęk przed oceną swoją i innych, lęk w wyniku przekonania, że może nie jestem tak dobry, jak mi się wydaje i się zbłaźnię, rozczaruje sama siebie, sprawię, że inni lub ja sama zobaczę, że nie jestem w czymś wybitna, najlepsza, dość dobra.
Lęk przed zderzeniem z takimi wnioskami jest ogromny, ponieważ może uderzyć w nasze myślenie o sobie, w naszą samoocenę. Wtedy odwlekamy, tak długo jak się da nie sprawdzamy jak wypadniemy, nie sprawdzamy czy mamy wystarczająco wiedzy, umiejętności czy talentu. A kiedy już dłużej nie możemy czekać i nadchodzi ostateczny termin – zawsze możemy powiedzieć, że mieliśmy zbyt mało czasu na lepsze przygotowanie, że w ostatnie chwili nie da się zrobić zadania dobrze.
To chroni naszą samoocenę, nawet jeśli naraża nas na kłopoty z otoczenia, niemiłe słowa o naszym odwlekaniu. A jeśli nam się uda dobrze wypaść, oddać zadanie na czas, wykonać dobrą prezentację, utwierdzamy się w przekonaniu, że robienie na ostatnią chwilę różnych rzeczy nam służy, pomaga i w sumie nic złego się nie dzieje. Takie błędne koło redukcji lęku, wzmacnia odwlekanie.
Perfekcjonizm również przyczynia się do tego, że odwlekamy, odkładamy to, co mamy zrobić. Jak to się dzieje? Kiedy chcemy zrobić coś idealnie, nie pozwalamy sobie na błędy, to pojawia się w nas lęk. Możliwe, że nie sprostamy swoim wyśrubowanym standardom i nie będziemy w stanie wykonać tak dobrze jakbyśmy chcieli, wtedy często nie próbujemy. Odkładamy zadanie, aby nie zawieść własnych oczekiwań oraz nie wystawić się na samokrytyczne myśli.
Inną przyczyną prokrastynacji może być ZMĘCZENIE.
Kiedy brakuje nam zasobów, w ciągu dnia cały czas byliśmy w działaniu, nie było chwili na zatrzymanie się nie mamy sił, aby zająć się tym, co dla nas ważne – rozwijaniem hobby, ćwiczeniami fizycznymi, spotkaniami z bliskimi ludźmi czy uczeniem się języków.
Odkładamy na kiedyś. Kiedy będziemy mieć czas i siłę. Kiedy dzieci podrosną, kiedy nie będziemy mieć tak dużo pracy. Niestety to jest błędne koło. W sytuacji, kiedy nie pozwalamy sobie na zwolnienie, zaopiekowanie swoich potrzeb takich jak np. odpoczynek, rozwój, kontaktu z ludźmi, piękna, harmonii – nasze siły słabną. Mamy ich coraz mniej i coraz trudniej nam sprostać wymaganiom codzienności bez stresu, złości, krzyku i znużenia. Wtedy nie chce nam się jeszcze bardziej.
Posłuchaj podcastu i dowiedz się, jak można sobie radzić z PROKRATYNACJĄ.