Samoograniczające przekonania i jak z nimi pracować? – Paulina Gaworska-Gawryś
samoograniczające przekonania

Samoograniczające przekonania i jak z nimi pracować?

Samoograniczające przekonania, czyli myśli, które są w nas głęboko zakorzenione, bardzo mocno wpływają na to, co robimy w naszym życiu, a czego nie. To one nas powstrzymują przed realizacją marzeń, dążenia do celów. Dowiedz się jakie masz samoograniczające przekonania i jak zmienić je na wspierające oraz co dzięki temu może zmienić się w Twoim życiu.

Przekonania – (nie)prawdy, które nosimy w sobie

Kiedy byłaś dzieckiem – Twoi rodzice mówili Ci różne rzeczy – czasami bezpośrednio, czasami mimochodem. Mogły być to słowa, że jesteś zdolna w jakimś kierunku, że łatwo się denerwujesz lub, że dziewczynkom nie wolno się złościć.

Nauczyciele, inni bliscy, potem grupa rówieśnicza dołożyła kolejne słowa, co wypada, a co nie – jak zachowuje się ktoś w Twoim wieku, Twojej płci i pochodzenia. Te słowa zamieszkały w Tobie.

Następnie Ty, zbierając doświadczenia, ucząc się o świecie, doświadczając różnych sytuacji, poznając siebie – zaczęłaś Tworzyć własne sądy o sobie samej, innych osobach, życiu.

Ta cała mieszanka powoli zamieniała się w mocno ugruntowane przekonania, czyli sądy na temat siebie samej, świata i ludzi.

Przekonania samoograniczające – co to takiego?

Przekonania samoograniczające to takie myśli na temat siebie, które nie pozwalają nam realizować naszych celów. Często są podświadome i już wydobycie ich na światło dzienne pomaga zimniejszych ich moc.

Załóżmy, że chcesz się przebranżowić z osoby, która pracuje w urzędzie, chcesz zostać programistką. Wiesz jak zrealizować swój cel, przeanalizowałaś ile zajmie Ci czasu, co będziesz musiała poświęcić, a co zyskasz dzięki temu. Wierzysz, że to jest dla Ciebie szansa i masz nawet osoby, które mogą Ci w tym pomóc.

 Jednak za każdym razem, kiedy masz otworzyć kurs, przeczytać książkę dotyczącą programowania czy obejrzeć webinar lub wykonać zadanie – coś Cię blokuje. Myślisz, że może dziś nie masz wystarczającej ilości czasu, może jutro, za tydzień lub miesiąc. Kiedy spojrzysz prawdzie w oczy przypomnisz sobie jak tata mówił Ci niby w żartach, że ,,Ty przecież nie masz zdolności do ścisłych przedmiotów”, ,,jak nauczyciel w szkole wyśmiewał się z Twoich trudności z opanowaniem matematyki”, Przypominasz sobie i wiesz, że ,,przecież nie dasz rady, nie umiesz, nie masz zdolności.”.

Utrwalenie schematów z dzieciństwa od rodziców, nauczycieli, innych ważnych dla Ciebie osób:

– za młody na…

– za stary…

– za mało doświadczony….

– ,,Ty nie nadajesz się do uprawiania sportu”

– ,,W Twoim wieku nie wypada się wypowiadać na ten temat przy stole”

Co możesz zrobić, aby zmienić samoograniczające przekonania?

  • Zastanów się, jakie przekonania samoograniczające nosisz w sobie, co myślisz o sobie, ludziach, świecie. Zidentyfikuj je i spisz. Sprawdź, które przekonania mogą Ci przeszkadzać,
  • Poszukaj osób, które są do Ciebie podobne, a którym się udało. Zobacz, co musiały zrobić, aby osiągnąć pożądany przez nich cel. Co im pomogło?
  • Przypomnij sobie sytuację, w których wierzyłaś w coś, bałaś się zmiany, nie wiedziałaś co się stanie, a jednak podjęłaś ryzyko wbrew swoim dotychczasowym przekonaniom i osiągnęłaś to, co chciałaś. Jak się czułaś? Co Ci pomogło? Jak wyglądała ta sytuacja?