Top 7 książki o złości dla dorosłych, które pomogą Ci ją oswoić
Złość – emocja, z która trudno. Jak ją oswoić, jak zrozumieć, dlaczego się złościmy i jak sobie z nią radzić, aby nie krzywdzić innych? Na te pytania pomogą odpowiedzieć książki o złości, które zebrałam, w tym wpisie. Książki o złości dedykowane dorosłym, aby zrozumieli, w czym złość może pomóc oraz co robić, aby wyrażać ją w bezpieczny sposób.
Książki o złości dla dorosłych – czego się z nich dowiesz?
1. „Uwaga! Złość” Ewa Tyralik-Kulpa
Książka, która w przystępny sposób pokazuje, co się z nami dzieje pod wpływem złości, jak można wpaść w błędne koło złości, a także co możemy zrobić, aby ze złością lepiej sobie radzić.
Bardzo pomocna lektura, napisana prostym językiem, tłumaczy, co dzieje się w organizmie, jak można złość lepiej kontrolować i co nam może pomóc, kiedy mamy dość wszystkiego. Dzięki zawartym w książce ćwiczeniom mamy okazję od razu do praktykowania nowego podejścia do złości opartego na zrozumieniu siebie i swoich potrzeb, zamiast tłumieniu i impulsywnych wybuchach.
2.„Oswoić złość. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACT” Manuela O’Connell, Robyn D. Walser
Książka, która oswaja złość, pokazuje ją w wielu kontaktach i normalizuje je odczuwanie. Dodatkowo daje konkretne sposoby w nurcie ACT jak radzić sobie z nagromadzonym napięciem. Wspiera w nauce zauważania sygnałów złości, uwalniania przeżywanych emocji i podaje techniki, które pomagają wyrażać złość w akceptowalny sposób.
3. „Uzdrawianie gniewnego mózgu. Jak zrozumienie sposobu funkcjonowania mózgu pomaga w sprawowaniu kontroli nad gniewem i agresją” Roland Potter-Efron
Książka przede wszystkim do specjalistów, którzy chcą zgłębić neurobiologiczne i psychologiczne mechanizmy powstawania złości oraz poznać sposoby wspierania klientów w zrozumieniu funkcji złości, oraz radzeniu sobie z nią, aby korzystać z niej konstruktywnie bez krzywdzenia swoimi wybuchami osób postronnych. W książce więcej specjalistycznych informacji bardziej naukowy język niż w innych pozycjach w zestawieniu.
4. „Kiedy złość rani” McKay Matthew, Rogers Peter D., McKay Judith
Książka o złości, która tłumaczy, dlaczego stres i frustracja napędzają złość, co się dzieje, kiedy wyrzucamy ją bez kontroli oraz dlaczego na dłuższą metę brak zastanowienia i zmiany swojego postępowa negatywnie wpływa na rodzinę, zaufanie do siebie i więzi między rodzicami a dziećmi.
Autorzy pokazują, jak można zmniejszyć złość, minimalizować napięcie i lepiej radzić sobie ze stresem, który powoduje często niekontrolowane rozładowanie.
5. „Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko” Matthew McKay, Kim Paleg, Patrick Fanning, Dana Landis
Książka skierowana do rodziców w celu uświadomienia jak dużą krzywdę może wyrządzić wyładowanie złości na dziecku w postaci krzyków, przykrych słów czy negatywnych reakcji. W książce autorzy zachęcają do zastanowienia się, co chcemy przekazać dzieciom, jak możemy im lepiej wskazywać granice i pomagać radzić sobie z emocjami. W książce autorzy pokazują, jak lepiej rozumieć dziecięce zachowania, jakie potrzeby mogą za nimi stać, aby zamiast impulsywnej złości, starać się zrozumieć i pomóc dziecku w komunikowaniu tego, co dla niego ważne.
6. „Trudne emocje u dzieci. Jak wspólnie rozwiązywać problemy w domu i w szkole” Ross W. Greene
Książka pokazująca moc współpracy na linii rodzic-dziecko. Autor pokazuje sposoby, które pomogą rodzicom lepiej dogadywać się z ich dziećmi, lepiej je rozumieć. W książce dostajemy formularz analizy trudności i nierozwiązanych problemów, który pomaga znaleźć, to, co w relacjach rodzinnych najtrudniejsze. Znajdziemy też pomocne inspiracje na temat planowania działania, które wzmacnia komunikację i pomaga rozwiązać problemy oraz wiele przykładów rodzinnych i szkolnych zmagań i trudności, oraz propozycje rozwiązań.
7. „Czując. Rozmowy o emocjach” Agnieszka Jucewicz
Lektura nie tylko o złości, a wywiady z różnymi specjalistami o różnych emocjach, które przeżywamy na co dzień. Autorka zaprosiła do rozmowy różnych wybitnych psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów, z którymi porusza tematy związane z emocjami, które sprawiają nam wiele trudności jak lęk, czy złość, ale również zagłębia się w temat namiętności, miłości czy przyjemności. Piękne i wartościowe rozmowy na ważne tematy.
Jeśli wolisz słuchać, chcesz szybkich i konkretnych metod radzenia sobie ze złością sprawdź mój webinar „Ogarnij swoje emocje – złość”, gdzie pokazuje proces lepszego zrozumienia i radzenia sobie ze złością w sposób konstruktywny. Do nagrania webinaru dostajesz też karty pracy, aby dostosować wiedzę do swojej sytuacji i w praktyczny sposób sprawdzić podane sposoby na złość.
Webinar dla rodziców i osób, które chcą lepiej radzić sobie z emocjami.
Pakiet webinarów „Ogarnij swoje emocje – lęk, smutek, złość” w specjalnej, promocyjnej cenie.