4 blokady mentalne, które zabierają Ci pewność siebie
Pewność siebie możemy budować przez całe życie, jednak nie zawsze łatwo ją wzmacniać. To, co utrudnia kształtowanie stabilnej i trwałej pewności siebie to blokady mentalne. Kształtują się one w wyniku wychowania, kontaktu z rówieśnikami, relacji w życiu dorosłym, różnych trudnych doświadczeń życiowych np. mobbing, porażki w życiu zawodowym i prywatnym. Poznaj blokady mentalne, które zabierają Ci pewność siebie i dowiedz się, co możesz z nimi zrobić.
1.Brak znajomości siebie (swoich talentów, mocnych stron, predyspozycji)
Może zdarza Ci się czasem taka myśl „właściwie to nie wiem, w czym jestem dobra?”, „nie wiem, co lubię, co jest dla mnie dobre?”, „ciekawe jak widzą mnie inni?”. Myślę, że każdy z nas się nad tym zastanawiał choć raz. W trakcie dojrzewania poznajemy siebie, swoje preferencje, predyspozycje. Każde doświadczenie coś nam o nas samych mówi. Jednak my nie zawsze wiemy co lubimy, co nam się podoba, nie zatrzymujemy się przy tym, właściwie to nawet do końca nie wiemy, jacy jesteśmy.
Taka postawa może mocno utrudniać budowanie pewności siebie.
Jeśli nie wiem, w czym jestem dobra, co jest moim atutem, co robię lepiej od innych, kiedy ufam sobie najbardziej, to wtedy mamy nie lada wyzwanie, aby czuć się pewnie w relacjach, pracy, rodzicielstwie czy biznesie.
Im bardziej znasz swoje talenty (czyli naturalne predyspozycje, powtarzalne wzory działania) i rozwijasz je do mocnych stron za pomocą świadomej pracy, wyzwań, tym bardziej czujesz, że wiesz, jak możesz je wykorzystać. Gdzie i jak sprawdzić siebie w działaniu i praktyce. Świadomość siebie bardzo mocno pomaga w budowaniu pewności siebie.
Dzięki temu, że wiesz w czym jesteś dobra, podejmujesz określone wyzwania i z sukcesem je pokonujesz, co działa jak sprzężenie zwrotne, które wzmacnia Twoją pewność siebie. Dzięki temu następnym razem jeszcze chętniej podejmiesz się zbliżonego zadania.
Jak poznać siebie?
- testy psychologiczne np. płatne: Test Gallupa, DISC 4D, FRIS, bezpłatne: 16Personalities; viacharakter.org
- samoobserwacja: Jakie zadania lubię wykonywać? Za co jestem chwalona? Co mówią o mnie bliskie mi osoby? Co sprawia mi przyjemność? W jakich sytuacjach czuję się komfortowo?,
- książki rozwojowe,
- rozmawianie o sobie z innymi,
- analiza dotychczasowych dobrych momentów w życiu, osiągnięć, sukcesów i cech oraz umiejętności jakie za nimi stały,
- konsultacje z psychologiem,
- konsultacje z coachem,
Przeczytaj też: Jak rozwijać swój potencjał?
2.Przekonania samoograniczające „to nie wypada”, „tak nie można”, „grzeczne dziewczynki tak się nie zachowują”
Mocno zinternalizowane przekonania odnośnie powinności oraz określonego działania w danej roli, bardzo mocno mogą utrudniać budowanie pewności siebie.
Widać to w biznesie, kiedy ktoś zaczyna borykać się z mocnym przekonaniem, że prawdziwa praca to taka od 8 do 16.00, w biurze, kiedy wraca się mocno zmęczonym.
A jeśli Ty wykonujesz wolny zawód, pracujesz w elastycznych godzinach i bardzo lubisz swoją pracę, to możesz mieć dysonans i poczucie, że „coś jest nie tak”. Tak, jakby Twoja praca była mniej ważna czy znacząca, ponieważ nie wpisujesz się we wpojony Ci schemat.
Przekonania kształtują się od dzieciństwa, w kontakcie z rówieśnikami, nauczycielami, ważnymi osobami. Te, które nas blokują można, nazywać przekonaniami samoograniczającymi. W tym artykule przeczytasz o nich więcej.
Zastanów się nad przekonaniami, które nosisz w sobie, są one sprzyjające, wspierające, czy może blokują Cię na drodze do realizacji Twoich celów?
Sprawdź, jakie emocje budzą w Tobie przekonania, które nosisz, co się pojawia, kiedy myślisz np. „to nie wypada”, „tak nie można”?
3.Blokady mentalne: lęk przed porażką
Blokady mentalne to też zalewające nas emocje, z którymi nie wiemy jak sobie radzić. Lęk przed porażką, czyli obawa, że nam się nie powiedzie, że nie zrealizujemy danego zadania, często paraliżuje nas do tego stopnia, że nie podejmujemy działania, odwlekamy je w nieskończoność (prokrastynacja). Obawa może być tak silna, że będzie nas pozbawiała siły i chęci do przekonania się, jak jest w rzeczywistości.
Dodatkowo boimy się oceny innych, kiedy nam się nie powiedzie, a to jeszcze bardziej blokuje przed aktywnością.
Lęk przed porażką może odczuwać każdy z nas, jednak jego nasilenie, częstotliwość oraz to jak sobie z nim radzimy, różnicuje to, czy wpływa on trwale na naszą pewność siebie. Kiedy pojawia się sporadycznie, przed zadaniami, które są dla nas nowe, jest uzasadniony, związany z nowością, brakiem doświadczenia w jakiejś dziedzinie.
Jednak, kiedy pojawia się za każdym razem, kiedy podejmujemy już znany temat, aktywność bardzo mocno rzutuje na pewność siebie, utrudnia nam czerpanie z doświadczenia.
Jak oswajać lęk przed porażką?
- Sprawdź najgorsze scenariusze, co właściwie najtrudniejszego może się stać? Jak możesz sobie z tym poradzić, kiedy to wystąpi?
- Dziel cele na mniejsze etapy, możliwe, że dzięki temu lęk będzie mniejszy.
- Zmniejsz oczekiwania i stwórz plan minimum, czyli minimalną wersję, z której będziesz zadowolona.
- Próbuj działać pomimo lęku, stawiaj sobie drobne wyzwania i na nich buduj swoją sprawczość.
- Jeśli lęk mocno utrudnia Ci życie, paraliżuje i odbiera szanse – rozważ terapię psychologiczną, aby sobie pomóc.
4.Syndrom Oszusta
Syndrom oszusta to bezzasadna niepewność siebie, która nie jest poparta żadnymi dowodami.
Wzór zachowania i myślenia o sobie, że inni mają o nas zbyt dobre zdanie, niż jest w rzeczywistości, że odnosimy sukcesy nie dlatego, że jesteśmy wystarczająco dobrzy, ale dzięki szczęściu. Myślenie, że nawet jeśli mamy osiągnięcia, podejmujemy wyzwania, to tylko chwila dzieli nas od zdemaskowania przez innych.
Poczucie niewystarczalności „Nie jestem tak zdolna/odważna/kompetentna, jak wszyscy myślą”
Lęk przed zdemaskowaniem „Przecież tylko udaję, że potrafię/umiem/wiem, zaraz ktoś to odkryje”
„Nie będę zabierać głosu, przecież to, co powiem, nie jest ważne…”
Termin pierwszy raz użyty w 1978 r. przez badaczki Paulina R. Clance i Suzanne A. Imes – zaobserwowały u kobiet bardzo częste obawy dotyczące własnych umiejętności, sukcesu czy zdolności. Wątpliwości pojawiały się u różnych kobiet bez względu na pochodzenie, stopie naukowy czy rozpoznawalność w środowisku zawodowym.
Blokady mentalne, które stają nam na drodze do naszych celów da się pokonać i oswoić. Czasami trzeba własnej, intensywnej pracy, czasami przydaje się wsparcie drugiej osoby.
Wiem jak Syndrom Oszusta mocno utrudnia życie, dlatego zapraszam Cię na webinar, w trakcie którego rozprawimy się z oszustem, pokażę Ci jak sobie z nim radzić, co robić, aby wzmacniać swoje poczucie własnej wartości oraz podchodzić do siebie z łagodnością.
Webinar Syndrom Oszusta – jak sobie z nim radzić? już 30.05.22 w poniedziałek o 20.00.
Do webinaru przygotowałam karty pracy, a także będziesz mieć dostęp do powtórki nagrania.
Do zobaczenia na żywo!