5 sposobów jak odnaleźć swój potencjał – Paulina Gaworska-Gawryś

5 sposobów jak odnaleźć swój potencjał

Lubisz coś robić, potrafisz zatracić się, w tym całym sobą? Kochasz swoją pracę lub hobby tak bardzo, że nawet jak Ci jest trudno, to potrafisz przezwyciężyć kryzys. A co, z działaniami, zadaniami lub wyzwaniami, których się obawiasz, które są dla Ciebie nowe, niezwykłe? Powiem Ci w sekrecie, że z tymi też możesz sobie poradzić, ponieważ masz w sobie niezwykły potencjał, czyli siłę do uczenia się nowych rzeczy, doskonalenia tego czego się podejmujesz i robienia o wiele więcej, niż Ci się wydaje. A zaraz poznasz kilka sposobów jak odnaleźć swój potencjał.

Odkryć potencjał

Potencjał to nasza siła do realizowania codziennych zadań i głęboko ukrytych marzeń. Wielu ludzi nawet nie wie, że go ma. Karceni, strofowani, często negatywnie oceniani zatracili wiarę w siebie, w swoje umiejętności, zdolności do tego, aby kreować, tworzyć i działać. Jednak w każdym drzemie siła, która pomaga realizować soje plany. Nierozerwalnie związana jest z mocnymi stronami i zaletami, jednak potencjał to pojęcie szersze. To również możliwości do wykorzystania mocnych stron, to okazje do wykorzystania i spróbowania mimo początkowych obaw i ograniczeń. Jak odnaleźć swój potencjał, gdzie go szukać?

odnaleźć swój potencjał

Kilka sposobów: Jak odnaleźć swój potencjał?

  1. Zrób autoanalizę – zastanów się w czym jesteś dobry, co sprawia Ci przyjemność, jakie czynności, aktywności przychodzą Ci z łatwością, do czego nie trzeba Cię zachęcać, do czego masz predyspozycje, co chciałbyś robić, czego chciałbyś się nauczyć? Arkusz do pobrania.
  1. Porozmawiaj z bliskimi – zapytaj jak Cię widzą, co w tobie podziwiają i lubią? W jakim zawodzie by Cię widzieli, gdybyś nie był tym kim jesteś? Spisz odpowiedzi od kilku osób, skonfrontuj z tym co sam o sobie myślisz.
  1. Czytaj rozwojowe książki – na temat mocnych stron, rozwoju potencjału. Tych cech i umiejętności, które już posiadasz. Sięgnij też po takie pozycje, które na pierwszy rzut oka na pewno nie znalazły by się w obszarze Twoich zainteresowań, dzięki temu poszerzysz horyzonty.Podziel czynności na obszary np. praca, rozrywka, zdrowie, zainteresowania, a następnie spróbuj określić swoje mocne strony jakie wyłaniają się z konkretnych przykładów.
  1. Możesz zrobić testy psychologiczne określające Twoje mocne strony i obszary w których jesteś dobry. Np. MBTI ® (Wskaźnik Typów Myers-Briggs); Test talentów Gallupa (tu szczegółowo opisany) – płatne. Jeśli jesteś studentem lub licealistą szkolne lub uniwersyteckie Biura Karier oferują przeprowadzanie testów pozwalających określić Twoje mocne strony i predyspozycje do różnych zawodów.
  1. Idź na warsztaty – wybierz się na warsztaty rozwoju osobistego, coaching lub trening intrapersonalny. Dzięki grupie i specjalistom będziesz mógł odkryć swoją siłę, zobaczyć się w nowych sytuacjach, popracować nad celami oraz własnym poczuciem wartości.

Pomocny artykuł jak odkryć mocne strony dziecka.

Zapisz

Zapisz