Psychoterapia a coaching różnice, które musisz znać – Paulina Gaworska-Gawryś
psychoterapia a coaching różnice

Psychoterapia a coaching różnice, które musisz znać

Szukając pomocy specjalisty, kiedy jest nam trudno z powodu niecodziennej sytuacji, szykującej się zmiany w życiu czy ogólnego obniżenia nastroju, możemy się natknąć na wiele różnych profesji. Psychoterapeuta, psycholog, coach, doradca zawodowy – nie wiadomo do kogo się wybrać i gdzie szukać pomocy w określonej sprawie. Pisałam Wam już o tym, kiedy iść do psychologa. Dziś psychoterapia a coaching różnice, które warto znać!

Jak wygląda psychoterapia?

Psychoterapia to forma pomocy osobom borykającym się z różnego rodzaju trudnościami psychicznymi, chorobami, zaburzeniami, ale również z obniżonym nastrojem czy kłopotami wynikającymi z lęków, przekonań czy też utrudniających życie zachowań. Psychoterapia leczy zaburzenia, jej celem jest przepracowanie trudności. Większości nurtów, to psychoterapeuta jest ekspertem, a osoba, która przychodzi do gabinetu jest pacjentem (choć są nurty m.in. Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach, gdzie to klient jest ekspertem od swojego życia).

Psychoterapia jest nastawiona na korygowanie zachowań oraz myśli, które powodują dysfunkcyjne funkcjonowanie w różnych sferach. Eksploruje emocje, myśli, przekonania. Często jest długoterminowa, choć nie zawsze ( patrz. TSR).

psychoterapia a coaching różnice

W psychoterapii praca jest mocno osadzona w kontekście osobistym danej osoby, praca odbywa się na głębokich warstwach osobowości, często zdarza się powrót do przeszłości, do przepracowania dawnych urazów, traum oraz wydarzeń.

Dla kogo psychoterapia?

  • Dla osób czujących, że dzieje się z nimi coś nie tak, że czują, że w ich życiu dzieje się coś, co ich przerasta np. zmiana pracy, strata bliskiej osoby, trudna lub nieuleczalna choroba.
  • Dla osób ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi takimi jak np. depresja, schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa.
  • Dla osób z trudnościami i zaburzeniami np. autyzmem, lękami, napadami paniki, fobiami.
  • Dla osób, które czują, że potrzebują zadbać o siebie i poradzić sobie z takimi problemami jak poczucie niskiej wartości, perfekcjonizm, nieśmiałość itp.

Spotkania coachingowe – czego się spodziewać?

Coaching to odmienna forma pomocy, przede wszystkim pomaga osobom zdrowym. Nie leczy chorób ani zaburzeń, za to pomaga rozwinąć się w różnych sferach. Spotkania coachingowe mają konkretny cel i skupiają się na jego realizacji. Przez umiejętne pytania coach prowadzi swojego klienta do odkrywania potencjału w różnych sferach. W coachingu mamy partnerstwo między osobą prowadzącą a klientem, to klient decyduje co jest dla niego dobre i to on jest ekspertem od swojego życia. Głównym celem coachingu jest pokazanie możliwości danej osobie, towarzyszenie jej w rozwoju i odkrywaniu potencjału.

psychoterapia a coaching różnice

Dla kogo coaching?

  • Dla osób zdrowych, chcących zmienić coś swoim życiu.
  • Dla osób planujących osiągnięcie konkretnych celów, spełnienie marzeń.
  • Dla osób stojących przed poważną zmianą życiową – w życiu osobistym lub zawodowym.
  • Dla osób, które chcą sobie poradzić m.in. z prokrastynacją, brakiem umiejętności zarządzania sobą w czasie, brakiem asertywności czy rozwinąć swoje kompetencje wychowawcze.

Psychoterapia a coaching różnice, które Ci pomogą zrozumieć czego potrzebujesz

Aby wiedzieć czego potrzebujemy w danym momencie życia, jakiej formy pomocy warto uświadomić sobie, że psychoterapia a coaching różnice są w nich dość spore.

Psychoterapia Coaching
Osoba szukająca pomocy – pacjent Partnerstwo – osoba szukająca pomocy to klient
Często długoterminowa Często krótkoterminowy
Zajmowanie się chorobą, zaburzeniem, trudnościami Cele, marzenia, potencjał, jednostka zdrowa
Relacje, przeszłość i teraźniejszość, korekcja dysfunkcji Jednostka, teraźniejszość i przyszłość, rozwój potencjału

 

Psychoterapia a coaching różnice, które warto znać pomagają wybrać to co dla siebie najlepsze. Odpowiednio prowadzenia – jedna i druga forma może dać niezwykłe efekty. Coaching często jest banalizowany i wyśmiewany, jednak konkretny i profesjonalnie prowadzony może bardzo szybko pozwolić osiągnąć wyznaczone cele.

Jeśli mimo wszystko dalej będziesz mieć trudność z wybraniem dla siebie odpowiedniej formy pomocy – napisz na kontakt@paulinagaworoska.pl, chętnie Ci pomogę zastanowić się, który specjalista może być najbardziej pomocy w danej sytuacji.

Zapraszam też do newslettera, gdzie przesyłam ciekawe karty pracy, ciekawostki ze świata psychologii i wskazówki jak być lepszym dla siebie i swoich bliskich 🙂