Konsultacja psychologiczna - co powienieneś wiedzieć zanim pójdziesz?
jak wygląda konsultacja psychologiczna

Jak wygląda konsultacja psychologiczna? W czym pomaga psycholog?

Zastawiasz się jak wygląda konsultacja psychologiczna, co robi psycholog i jak może Ci pomóc? Możesz spotkać się z różnymi stereotypami i mitami na temat konsultacji psychologicznej, więc ja chce Ci rzetelnie opowiedzieć, jak to jest w psychologicznym gabinecie stacjonarnym lub wirtualnym. Konsultacja psychologiczna może uratować zdrowie, rodzinę, pomóc poradzić sobie szybciej z trudną sytuacją, czy nawet uratować życie. Dlatego, warto mieć konkretną wiedzę i korzystać z pomocy, kiedy tego potrzebujemy.

Jak wygląda konsultacja psychologiczna?

Konsultacja psychologiczna to spotkanie, kilkadziesiąt minut wyłącznie poświęcone jednej, konkretnej osobie (lub parze, ewentualnie rodzinie), która przychodzi i potrzebuje wsparcia/rozmowy/wskazówek. W zależności od tego czego potrzebuje Klient (czasami nazywany pacjentem) konsultacja może potoczyć się bardzo różnie. Bywa, że jest to jedno spotkanie, czasami psycholog i klient umawiają się na kolejne lub zawierają kontrakt na konkretną liczbę spotkań w określonym czasie.

Na początku konsultacji psycholog informuje (część organizacyjna) – ile będzie trwało spotkanie, jaki będzie mieć przebieg, zawiera kontrakt – ilości spotkań, informuje o tajemnicy zawodowej. Uprzedza, że jeśli uzna, że nie ma wystarczających kompetencji lub osoba potrzebuje specjalistycznego wsparcia – pokieruje do innej osoby np. prawnika, pracownika socjalnego czy psychiatry.

W trakcie konsultacji psychologicznej psycholog zadaje pytania odnośnie potrzeb klienta, jego celu, oczekiwań, co do spotkania i pożądanej zmiany.

jak wygląda konsultacja psychologiczna

Obawa, o to jak wygląda konsultacja psychologiczna może wynikać z różnych powodów: strachu, niepewności, braku wiedzy na temat pracy psychologa, wcześniejsze negatywne doświadczenia, dlatego tak, ważne jest propagowanie odpowiednich informacji.

Czym konsultacja psychologiczna różni się od zwykłej rozmowy?

Rozmowa z psychologiem, to nie zwykłe pogaduszki, to czasami ciężka praca nad okrywaniem powodów i potrzeb, to dostarczanie klientowi wsparcia emocjonalnego czy informacyjnego w trudnych momentach, które obecnie przeżywa. Psycholog używa różnego rodzaju technik, procedur odpowiednich, aby pomóc konkretnemu pacjentowi.

To, co odróżnia konsultację psychologiczną od zwykłej rozmowy, to przede wszystkim nastawienie na budowanie relacji terapeutycznej, skierowanie uwagi na jedną stronę komunikacji oraz konkretny cel, który ma w założeniu być zgodny z potrzebami klienta.

Zazwyczaj konsultacja psychologiczna trwa od ok. 50 do 60 minut, bywają dłuższe, szczególnie gdy na spotkanie przychodzi para lub rodzina.

jak wygląda konsultacja psychologiczna

Konsultacja płatna i bezpłatna

Pomoc psychologiczna może być bezpłatna, świadczą ją np. poradnie zdrowia psychicznego na kontraktach z NFZ, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, punkty informacyjno-konsultacyjne przy urzędach dzielnicy czy ośrodkach pomocy społecznej lub centrach interwencji kryzysowej.

Może być również pomoc psychologiczna odpłatna, realizowana przez psychologów, poradnie, gabinety czy inne firmy i instytucje zatrudniające psychologów. Konsultacje psychologiczne mogą odbywać w trakcie spotkania w twarzą w twarz, ale także jako konsultacje psychologiczne online czy poradnictwo za pomocą telefonu czy maila.

Konsultacja psychologiczna – różnice

Odpowiedź na pytanie, jak wygląda konsultacja psychologiczna może być trudna o tyle, że dochodzi czynnik ludzki – czyli psycholog i klient. To jak pracują poszczególni psycholodzy może się odrobinę różnić, jednak ramy takiego spotkania są podobne. Zawsze na początku konsultacji możesz zapytać, jak będzie wyglądało dane spotkanie, jeśli psycholog cię, o tym nie poinformuje.

Kłopoty w jakich pomaga psycholog?

Na konsultacje psychologiczną może przyjść każdy, kto czuje taką potrzebę, jednak nie każdy problem może pomóc rozwiązać psycholog. Z jakimi sprawami warto udać się do psychologa?

  • Kryzysy rodzinne, małżeńskie, zagrożenie rozwodem
  • Trudności wychowawcze, wsparcie w rozwoju dziecka
  • Poszukiwanie własnej drogi zawodowej,
  • Rozwój osobisty – budowanie poczucia własnej wartości, wzmacnianie mocnych stron, budowanie samoakceptacji
  • Kryzysy sytuacyjne – utrata bliskiej osoby, udział w wypadkach komunikacyjnych, doświadczenie choroby, urazu,
  • Kryzysy rozwojowe
  • Stany depresyjne

To tylko część różnych sytuacji, w których warto udać się na konsultację psychologiczną i porozmawiać, o tym czego się potrzebuje. Poszukiwanie wsparcia i pomocy w trudnych chwilach to nie powód do wstydu. Każdy z nas ma prawo być szczęśliwym, jeśli dzieje się coś złego lub trudnego i nie mamy siły nieść tego sami warto poszukać kogoś, kto może nam pokazać nową perspektywę, dać nadzieję i siłę.

To co najważniejsze

W trakcie konsultacji psychologicznej najważniejsza jest relacja, która się rodzi miedzy klientem a psychologiem. Ze strony specjalisty empatia, aktywne słuchanie i nastawienie na drugiego człowieka pomaga mu dostrzec problem klienta z całkiem innej strony. Za pomocą odpowiednich pytań, technik i wskazówek pomaga mu zrealizować cele, których potrzebuje oraz udzielić psychologicznego wsparcia.

konsultacja psychologiczna

Warto pamiętać, że są różni psycholodzy, czasami dość mocno wyspecjalizowani, jednak każdy z nas potrafi ocenić, czy może pomóc klientowi, czy jednak warto pokierować go do kogoś innego. Psycholog to nie psychoterapeuta – nie zajmuje się psychoterapią i głęboka pracą z osobami doświadczającymi chorób psychicznych. Co znaczy, że może im udzielać poradnictwa psychologicznego, wsparcia oferować pomoc psychologiczną, jednak w sytuacji ciężkiej choroby psychicznej to może być za mało. Dodatkowo zazwyczaj osoby z chorobami psychicznymi wymagają konsultacji psychiatrycznej – często farmakoterapii i psychoterapii.

Jeśli wiesz, że ktoś z Twoich bliskich potrzebuje psychologa – namów go na wizytę. Nie czekaj, czasami problem się tylko nawarstwia i niestety bez pomocy nie przejdzie sam.

Mam nadzieję, że ta wiedza pokazuje Wam jak wygląda konsultacja psychologiczna i będzie przydatna 🙂

Dowiedz się więcej, o tym jak wygląda KONSULTACJA PSYCHOLOGICZNA DLA DOROSŁYCH ONLINE