Top 5 książki rozwojowe, które koniecznie trzeba przeczytać
książki rozwojowe

Top 5 książki rozwojowe, które koniecznie trzeba przeczytać

Książki rozwojowe zalewają rynek, jedne są lepsze, inne gorsze. Ale można wśród nich znaleźć perełki, które zostaną z nami na dłużej. Niektóre z moich propozycji, to książki wydane wiele lat temu. Znajdziemy w nich wiele badań, ciekawych historii i konkretnych wskazówek jak można ułatwić, czy uprościć sobie pracę, wprowadzić w życie lepsze nawyki czy zrozumieć mechanizmy jakimi kierujemy się w trakcie podejmowania różnych decyzji. Moje top 5 książki rozwojowe, które dają do myślenia i czasami mogą zmienić bardzo wiele.

Książki rozwojowe, do których będziesz wracał

1.Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym Daniel Kahneman

Daniel Kahneman to laureat Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii, psycholog, który w książce Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym wyjaśnia mechanizmy podejmowanych przez nas wyborów. Czy rzeczywiście kierujemy się logiką i rzetelną analizą faktów? Czy może jednak wpadamy w pułapki myślenia i uproszczenia, emocje i intuicja to najchętniej wybierani doradcy?

Autor objaśnia nam działanie umysłu, zdradza różne informacje, które mogą być dla nas szokujące i na zawsze zmienią nasze opinie o własnych sądach.  W tej książce rozwojowej nie brakuje konkretnych badań naukowych, analiz i wyjaśnień, jednak całość jest pisana w sposób przystępny i ciekawy. To, co może być przytłaczające, to liczba stron, ponieważ jest ich aż 667! Jednak polecam wszystkim, którzy mają ochotę poznać tajniki umysłu.

2.Siła nawyku. Dlaczego robimy to co robimy i jak można ro zmienić w życiu i biznesie Charles Duhigg

Jak powstają nawyki? Dlaczego rano myjemy zęby lub odruchowo ścielimy łóżko? Co z wyborem trasy do szkoły lub pracy? Charles Duhigg w ciekawych historiach pokazuje nam, co wpływa na tworzenie nawyku, jak go zmienić, a raczej zmodyfikować, aby z destruktywnych zachowań zrezygnować na rzecz nawyków, które nas budują.

W książce Siła nawyku znajdziemy konkretne wskazówki, przypadki znanych i mniej znanych osób i marek, które bardzo mocno zmieniły swoje życie w kontekście osobistym i zawodowym. Autor także pokazuje jak stopniowo zmienić codzienne zachowania i być bardziej zadowolony z tego jak funkcjonujemy. Tu znajdziesz recenzję książki Siła nawyku Charles Duhigg.

3.Po pierwsze złam wszystkie zasady. Co najwięksi menadżerowie robią inaczej Marcus Buckingham, Curt Coffman

O tej książce już pisałam na blogu jest to bardzo wartościowa lektura, szczególnie dla tych, którzy pracują z zespołami, zarządzają ludźmi, szukają utalentowanych pracowników lub chcą poznać zasoby tych, których już mają. Marcus Buckingham i Curt Coffman podają, w przyjemnej i bardzo zrozumiałej formie, wyniki dwudziestu lat badań Instytutu Gallupa, który zajmuje się między innymi badaniami nad talentami i cechami ludzi.

W książce znajdziemy informacje, co wyjątkowi menadżerowi robią inaczej, dlaczego są niezwykli, jak zarządzają ludźmi i czego możemy się od nich nauczyć. Konkretne wskazówki, przykłady rzeczywistych ludzi oraz dane firm, które postawiły na ludzi, którzy widzieli w innych niepowtarzalne talenty i potrafili nimi zarządzać.

książki rozwojowe

4.Jak przestać się martwić i zacząć żyć Daniel Carnagie

Najstarsza książka rozwojowa w tym zestawieniu. Jej pierwsze wydanie miało miejsce już w 1944 roku, a pierwsze wydanie polskie w 1993 – czyli 26 lat temu. Co najlepsze, zawarte w niej informacje wcale się nie postarzały, cały czas są aktualne. Autor skupia się na analizie zjawiska – zmartwienia, które często odbiera nam radość życia. Pokazuje, że martwienie się rzeczami od nas niezależnymi, na które nie mamy wpływu przyprawia nas jedynie o przykre emocje, stres, co może powodować bezsenność, napady leku, a nawet choroby somatyczne.

Daniel Carnegie pisze w swojej książce – jak radzić sobie z nieprzyjemnymi myślami oraz trudnymi sytuacjami. Dowiemy się z niej jak przyjąć krytykę i wyciągnąć z niej wnioski, jak wyglądać młodo czy tak zorganizować dzień, aby mieć godzinę więcej na ulubione aktywności. Przeczytaj nawet z ciekawości.

5.Getting things done, czyli sztuka bezstresowej efektywności David Allen

Książki rozwojowe poruszające temat efektywności pracy oraz organizacji zadań i priorytetów, często wydają się powierzchowne. Getting things done, czyli sztuka bezstresowej efektywności David’a Allen’a jest tego zupełnym przeciwieństwem. Ta książka jest opisem konkretnej metody, która można zastosować od zaraz. GTD pozwala skupić się na priorytetach, odpuścić zajęcia mniej ważne, a realizować te które chcemy w określonym czasie. Autor skupia się na dwóch kluczowych elementach zarządzania sobą w czasie – kontroli i perspektywie i podaje konkretne kroki, które należy wprowadzić, aby efektywnie realizować zadania.

A Wy jakie książki rozwojowe dodalibyście do tej listy?