Po pierwsze złam wszelkie zasady – książka jak lepiej zarządzać ludźmi?
po pierwsze złam wszelkie zasady

Po pierwsze złam wszelkie zasady – książka jak lepiej zarządzać ludźmi?

Wiele osób, które pracują z ludźmi jako menadżerowie, szefowie firm czy koordynatorzy projektów – zastanawiają się jak znajdować najlepszych ludzi i jak z nimi pracować, aby firma czy organizacja osiągała największe przychody. W książce Po pierwsze złam wszelkie zasady. Co najwięksi menedżerowie na świecie robią inaczej Marcus Buckingham i Curt Coffman opowiadają na wiele intrygujących pytań i zdradzają, jak wykorzystać badania przeprowadzone w Instytucie Gallupa w codziennej pracy.

Mądrości wielkich managerów

Konwencjonalne mądrości zarządzania skupiają się na tym, aby wyszukiwać ludzi do pracy na odpowiednich stanowiskach patrząc na ich doświadczenie, umiejętności i kwalifikacje. Badania przeprowadzone na wielkich menadżerach na całym świecie, zorganizowane przez naukowców z Instytutu Gallupa, przekonują, że taki tok rozumowania jest nieprawidłowy.

Powinniśmy szukać ludzi utalentowanych, dodatkowo talent nie oznacza wyjątkowej zdolności do określonych czynności. A definicja talentu to:

,,Talent to powtarzające się sekwencje myśli, uczuć lub zachowań, które mogą znaleźć praktyczne zastosowanie”.

Tak postawione zagadnienie talentu, skłania do refleksji, że każdy z nas ma talenty i to każdy różne. Kluczem jest znalezienie odpowiedniej osoby do odpowiedniej roli.

W książce Po pierwsze złam wszelkie zasady dowiadujemy się o trzech kategoriach, na jakie można je podzielić: dążenia do celu; myślenia; układania stosunków z innymi. W każdą kategorie może wchodzić bardzo dużo różnych talentów. A każdy z nas ma inne w określonych kategoriach.

Patrzenie na ludzi przez pryzmat unikatowych, powtarzających się wzorców myślenia czy zachowania powoduje, że mamy świadomość, że niektórych rzeczy da się nauczyć innych, a pozostałych nie. Ktoś kto lubi przewidywalność, ma talent do analizy danych, a nie koniecznie do szybkiego nawiązywania kontaktów czy dążenia do celu i negocjacji, niekoniecznie będzie dobrym handlowcem, nawet jeśli wyślemy go na specjalistyczne szkolenia.

po pierwsze złam wszelkie zasady

Po pierwsze złam wszelkie zasady

W książce Po pierwsze złam wszelkie zasady dowiadujemy się wiele praktycznych i konkretnych wskazówek, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się paradoksalne, jednak przynoszą bardzo pozytywny efekt. W sytuacji, kiedy jakiś obszar firmy przynosi straty, a inny generuje największy zysk, utalentowanego menadżera poślijmy nie tam, gdzie mamy pożar, a tam, gdzie jest najlepszy rozkwit, ponieważ inwestowanie w potencjał, opłaci nam się dwa razy bardziej.

To, co może pomóc osobom zarządzającym ludźmi to cztery klucze:

1.Wybrać właściwą osobę, kierując się jego talentem.

2.Sprecyzować oczekiwania – określając wyniki, jakie ma osiągnąć dana osoba.

3.Motywować pracowników, koncentrując się na jego mocnych stronach.

4.Inwestować w rozwój  – pomóż pracownikowi znaleźć jego własne, najlepsze miejsce.

W książce Po pierwsze złam wszelkie zasady jest dużo, dużo więcej konkretnych przykładów i mądrości, które na co dzień można wykorzystać w swojej pracy. Nie da się w jednym tekście streścić ponad 300 stron książki, dlatego zachęcam Was do lektury.

Myślę, że kto pracuje z ludźmi, ten powinien przeczytać tę książkę, ponieważ może pomóc nie tylko rozwiązać problemy organizacji z niedopasowanymi pracownikami, ale też lepie poznać siebie, pokazać, że nie ma ludzi bez talentów, a że rozwój to nie praca nad słabymi stronami, a inwestowanie w to, co mamy najlepszego.

Jak Wam się podoba podejście z książki Po pierwsze złam wszelkie zasady?  Stosujecie je?

Tytuł: Po pierwsze złam wszelkie zasady. Co najwięksi menadżerowie robią inaczej

Autorzy: Marcus Buckingham i Curt Coffman

Liczba stron: 352

Wydawnictwo: MT Biznes