TOP 7 - mity o psychologach – Paulina Gaworska-Gawryś
mity o psychologach

TOP 7 – mity o psychologach

Z wizytami u psychologa i korzystaniem z pomocy psychologicznej oraz z sama pracą w obszarze zdrowia psychicznego jest związanych sporo mitów. Mimo coraz większej świadomości społecznej, one dalej mogą powodować, że niektóre osoby będą się bać korzystać z pomocy, kiedy tego potrzebują. Dodatkowo wizyta u psychologa, terapeuty wymaga odwagi, świadomej decyzji, co może generować lęk i stres. Dlatego dziś pokażę Ci top 7, mity o psychologach, które nie mają nic wspólnego z prawdą.

Mity o psychologach

1.Do psychologa chodzą tylko „nienormlane osoby”

Niestety, jednym z bardzo krzywdzących mitów jest opinia, że do psychologa chodzą tylko osoby, które są określane potocznie jako „wariaci”, w domyśle ma to oznaczać osoby o zdiagnozowanych zaburzeniach osobowości lub ciężkich chorobach psychicznych np. schizofrenii.

Z pomocy psychologicznej może skorzystać każdy, kto tego potrzebuje. Umówienie się na wizytę do psychologa jest oznaką siły i odwagi oraz dużej samoświadomości. Na wizytę do psychologa przychodzą osoby szukające wsparcia w kryzysie, borykające się z trudnościami dotyczącymi zdrowia psychicznego, ale też takie, które chcą nauczyć się lepiej radzić sobie z emocjami, stresem czy relacjami z innymi osobami.

Dbanie o swoje zdrowie psychiczne powoduje, że rośnie komfort i jakość życia, a przepracowane tematy z psychologiem procentują w przyszłości.

2.Psycholog powie mi jak mam żyć i co zrobić

Psycholog jest osobą, która udziela wsparcia psychologicznego, pomocy psychologicznej, kiedy jest terapeutą powadzi również psychoterapię (krótko lub długoterminową). W trakcie konsultacji skupia się na tym, jak najlepiej pomóc Ci znaleźć rozwiązanie Twoich trudności. Za pomocą pytań oraz różnych technik zbiera wywiad psychologiczny, poznaje Twoją historie.

W trakcie rozmowy może pomóc Ci zobaczyć różne scenariusze danej sytuacji, jednak nigdy nie powie Ci jak masz żyć, ani jaką opcję wybrać. Może Ci udzielić wskazówek jeśli jest to poradnictwo psychologiczne np. w kierunku wychowania czy poradzenia sobie z trudnością. Psycholog udziela również wsparcia informacyjnego lub w sytuacji kryzysowej może prowadzić interwencję kryzysową, która jest dyrektywnym sposobem wsparcia danej osoby w przeciążającej dla niej sytuacji. Mity o psychologach nie mają wiele wspólnego z tym jak wygląda w rzeczywistości nasza praca.

3.Trudności i problemy znikną jak za pomocą magicznej różdżki

Wiele osób zastanawia się ile wizyt u psychologa wystarczy, czy może to być jedno spotkanie. Klienci są bardzo różni, to z czym przychodzą do psychologa jest bardzo indywidualne. Czasami może wystarczyć jedno spotkanie, czasami jest to spowodowane tym, że dana osoba chce spojrzeć na sytuację, wydarzenie, zagadnienie z innej perspektywy, potrzebuje wsparcia lub konkretnych informacji. Czasami klient szuka innego specjalisty.

W przypadku terapii jedno spotkanie zazwyczaj nie wystarczy, ponieważ jest to proces zmiany. W terapii krótkoterminowej zazwyczaj klient z terapeutą spotyka się od 4 do 12 spotkań. W psychoterapii może to być kilka miesięcy lub lat (w zależności od trudności z jaką zmaga się dana osoba, celów terapeutycznych, nurtu i ustaleń klient-terapeuta).

mity o psycholoogach

4.Do psychologa tylko „z poważnymi problemami”

Myśląc o wizycie u psychologa możesz się zastanawiać, czy Twój problem jest „wystarczająco poważny”, aby zwrócić się o wsparcie do specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego. Jako praktyk powiem Ci, że nie ma „zbyt błahych spraw”, wszystkie są ważne, jeśli Ty czujesz, że chcesz o nich porozmawiać z psychologiem. Specjalista nie ocenia, nie krytykuje, jest dla Ciebie w trakcie wizyty i stara Ci się pomóc znaleźć takie rozwiązanie, które będzie dla Ciebie najlepsze w danym momencie.

5.Nie można zmienić psychologa

Kiedy czujesz, że coś Ci się nie podoba – styl pracy psychologa, atmosfera, ton głosu, kolor ścian w gabinecie, że konsultacje stacjonarnie, a nie online –  zawsze masz prawo zmienić psychologa lub innego specjalistę od zdrowia psychicznego. To Ty decydujesz i sprawdzasz, czy spotkania Ci służą i pomagają realizować Twoje cele.

6.Korzystanie z pomocy psychologicznej jest gwarancją szczęścia

Wizyty u psychologa mogą pomóc poprawić relacje z innymi osobami, polepszyć samopoczucie, podnieść poczucie własnej wartości – ogólnie mogą pomóc być bardziej szczęśliwym, choć takiej gwarancji nie dają.

Warto pamiętać też o tym, że w sytuacji terapii i otwierania trudnych, skomplikowanych tematów ważnych dla danej osoby mogą pojawić się trudne emocje, gorsze samopoczucie czy poczucie niemocy lub kryzysu. Jednak one po kilku- kilkunastu spotkaniach mijają, dodatkowo warto sprawdzać, czy mamy poczucie, że zbliżamy się do realizacji naszego celu.

7.Psycholog nie ma problemów, nie potrzebuje pomocy

Psycholog mimo dużej samoświadomości, znajomości technik, sposobów radzenia sobie czy umiejętności pomocy innym, jest tylko człowiekiem i tak jak Ty może mieć problemy, z którymi sobie nie radzi. Dodatkowo zostając psychoterapeutą w wielu szkołach jest wymóg odbycia psychoterapii własnej, a dodatkowo psycholodzy, terapeuci, którzy dbają o swoje kompetencje i świadczą wysokiej jakości pomoc psychologiczną korzystają z superwizji, czyli takiej pomocy psychologicznej od starszego, bardziej doświadczonego specjalisty, który pomaga spojrzeć na wiele kwestii w inny sposób i wspiera psychologa w procesach prowadzonych z klientami. Mity o psychologach często mówią, że są oni pozbawieni problemów i trudności, gorszych chwil – nic bardziej mylnego i krzywdzącego.

Psycholog jest takim samym człowiekiem jak Ty, a z racji wykonywanego zawodu może sobie lepiej radzić z różnymi sytuacjami, co nie znaczy, że nie ma chwil trudności, kryzysu czy zwątpienia.

Mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości co do pomocy psychologicznej i dziś już wiesz trochę więcej, czego możesz się spodziewać na pierwszej konsultacji z psychologiem i każdej kolejnej.


Jeśli masz pytania, chcesz wiedzieć więcej jak pracuję jako psycholog i terapeuta napisz do mnie na psycholog@paulinagaworska.pl

Zapisz się na bezpłatną, wstępną konsultację psychologiczną – tu znajdziesz dostępne terminy na spotkanie, sprawdź na żywo jak wygląda pomoc psychologiczna i jak mogę Ci pomóc.