6 sekretów świadomej kobiety

Kobieta – istota skomplikowana i niepowtarzalna, każda inna, a wszystkie jakie znam piękne i z ogromnym potencjałem. Często jednak nie widzą swojej wartości, kryją się za fasadą ograniczeń jakie same sobie narzuciły – wiedzą, co im wypada, a co nie, jednak nie mają świadomości – czego pragną, ani czego potrzebują.

Kobiety a pewność siebie

Wiedza o sobie daje wiele. Przede wszystkim skuteczność w działaniu, pewność w życiu i mniej zmartwień. Bo dlaczego masz się martwić spotkaniem z klientem, jeśli wiesz, że jesteś otwarta, potrafisz szczegółowo i w prostych słowach wytłumaczyć swoją ofertę? Znajomość swoich mocnych i słabych stron (odkryj swój potencjał) pomaga w codzienności. Lepiej wykonujemy swoje zadania – mierząc siły na zamiary, potrafimy dostosować własne oczekiwania do rzeczywistości, a problemy traktujemy jako wyzwania (o zmartwieniach TUTAJ).

Jednak kobiety często zapominają o ważnych praktykach względem siebie, a tego świadoma kobieta nigdy nie zaniecha. Ona ma dobre słowo za równo dla innych. jak i dla siebie, widzą i doceniają pracę swoich podwładnych czy dzieci, ale także potrafią opisać swoje sukcesy.

Życie świadomej kobiety jest pełne możliwości i działań. Stawia na siebie, a jednocześnie potrafi być dla innych. Ciągle dąży do takiej równowagi, aby mieć czas zarówno na własne przyjemności, jak i uwagę dla bliski i dalekich osób.

świadomej kobiety

6 sekretów świadomej kobiety

1.Nie musisz czekać

Twoje życie, to Twoje wybory, nie musisz czekać na księcia z bajki – sama możesz go poszukać. Jeśli jesteś niezadowolona z pracy – zmień ją lub stwórz swoje miejsce, które przyniesie Ci dochód. Nie czekaj, aż inni się zmienią, sama stwórz sobie możliwości. Ciągle oglądając się na innych, możesz się nie doczekać, kiedy jednak weźmiesz sprawy w swoje ręce, bardziej świadomie pokierujesz swoim życiem.

2.Dbaj o siebie i swój komfort

Nie musisz czekać, aż ktoś się domyśli i zamknie okno w sali wykładowej, bo Tobie jest zimno – zrób to sama. Ludzie się nie domyślają, oni nie wiedzą jakie masz potrzeby, pragnienia i oczekiwania, kiedy im o nich nie powiesz. W takiej sytuacji będziesz jedynie hodować złość i urazę, a to czego chcesz, pozostanie i tak nie osiągnięte.

Zadbaj o siebie, swój komfort, zastanów się na jakich warunkach chcesz pracować i z kim, czego na pewno nie zrobisz, co Ci przeszkadza. Taka wiedza o sobie, pozwala na bardziej satysfakcjonujące życie.

3.Jesteś wystarczająca

Dążenie do perfekcjonizmu, do bycia naj, idealną ,,Kobietą Roku” jest u nas bardzo częste. Zaharowujemy się, aby sprostać własnym wygórowanym oczekiwaniom, nie potrafimy rezygnować, ani mówić, że czegoś nie zrobimy lub nie potrafimy, to godzi w nasze pragnienie doskonałości.

Nie trzeba być doskonałym, nikt nie jest. WYSTARCZAJĄCA – to słowo, które zostało u mnie po treningu interpersonalnym i niosę je ze sobą przez życie.

Wystarczająca w pracy, czyli robię tyle ile potrafię, tak dobrze jak umiem. Godzę się z możliwością, że dla kogoś to będzie za mało.

Wystarczająca w życiu, czyli z dobrym słowem i zaangażowaniem w sprawy innych, ale nie kosztem siebie.

świadomej kobiety

4.Bądź partnerem w życiu i pracy

Nie musisz wypełniać jedynie nakazów i poleceń, zawsze się zgadzać z drugą stroną, spełniać czyjeś oczekiwania. Sekretem świadomej kobiety jest to, ze ona umie być partnerem, potrafi postawić swoje warunki, wie jak chce żyć, jak pracować i odpoczywać, chętnie wysłucha drugą stronę, umie pójść na kompromis, jednak wie z czego nie zrezygnuje.

5.Doceniaj siebie

Potrafi widzieć swoje sukcesy, doceniać małe drobiazgi, które robi dla siebie i innych. Duma nie jest dla niej obcym uczuciem, a częstą towarzyszką. Nie czeka na pochwały innych, a sama daje sobie nagrody za dobrze wykonaną pracę lub postawę.

6.Bądź egoistką

Czyli pamiętaj o sobie. Świadomej kobiecie nie trzeba przypominać o przerwie, ona wie, kiedy chce odpoczywać. Ma świadomość, że jeśli zgodzi się na pomoc koleżance, dodatkowe zadanie czy spędzanie czasu ze znajomymi, to zrobi to z pełną odpowiedzialnością i chęcią.

Nie będzie to konieczność, a jej wybór. Kobieta świadoma zawsze znajdzie czas dla siebie, umie się nim cieszyć, nie poświęca się, nie daje sobą manipulować, jednak kiedy trzeba, potrafi odpuścić i podjąć działanie na rzecz innych.

A Ty jesteś kobietą świadomą? Panowie znacie takie kobiety?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 • ja na pewno jestem świadomą kobietą, bo podpisuję się pod każdym punktem, który wymieniłaś

 • Niestety dążenie do perfekcjonizmu sprawia, że gdzieś gubimy siebie. Chcemy być lepsze, zdolniejsze, nasze projekty mają zachwycać, praca idealna, dom idealny, ale nie zawsze tak jest. Nasze wyobrażenie o tym sprawia, że zaniedbujemy najważniejsze wartości takie jak rodzina, relacje.

 • Niestety dążenie do perfekcjonizmu sprawia, że gdzieś gubimy siebie. Chcemy być lepsze, zdolniejsze, nasze projekty mają zachwycać, praca idealna, dom idealny, ale nie zawsze tak jest. Nasze wyobrażenie o tym sprawia, że zaniedbujemy najważniejsze wartości takie jak rodzina, relacje.

  • Dokładnie tak! Im więcej dążeń i wyznaczników wartości tym mniej miejsca na radość z samego bycia sobą.

 • Jestem świadoma i to nawet chyba bardzo. Jednak czuję, że niestety nie jest to aż tak proste i przejrzyste jakby się chciało. Mój egoizm i dbałość o własny komfort czasami rozbija się o moje wartości. I wtedy cierpie moralnie 😀 no ale taka już jest kobieta, prawda? Stworzona do cierpienia od czasu do czasu 🙂 Nawet ta świadoma. Ściskam! Basia.

  • Wydaję mi się, że wszystko zależy od proporcji, jeśli tego cierpienia nie ma za dużo, to czasem może dać motywacyjnego kopa do zmiany zachowania:)

 • Pingback: Jaki był ten rok? Podsumowanie 2016 - Czytaj na walizkach()

 • I wyszło na to, że jestem świadoma… 🙂 Ale muszę przyznać, że to wcale nie jest takie proste. Tym bardziej, że często obserwuję to, jak otoczenie próbuje zgasić takie kobiety. Niestety mam wrażenie, że wciąż musimy walczyć z pewnymi stereotypami. I niby z jednej strony słyszy się, że tak, jasne, kobieta może być przedsiębiorcza, może być świetnym kierowcą itp., a z drugiej jest zdziwienie, kiedy nie wpisuje się w ten utarty schemat i wychodzi poza ramy.

  • Masz dużo racji, niestety. Mimo, że z jednej strony jest promowana przedsiębiorczość kobiet, w wielu kręgach mimo wszystko można natknąć się na nieprzychylne głosy. Dodatkowo, kobieta, która nie ma czasu na rodzinę czy nie chce go mieć również jest bojkotowana. Myślę, że jeszcze wiele czasu musi upłynąć, aby rzeczywiście pewne stereotypy upadły.

 • Dziś mogę powiedzieć, że jestem świadomą kobietą, jednak kiedyś tak nie było. Nad praktycznie każdym z podanych przez Ciebie punktów musiałam popracować. Najtrudniej było mi poradzić sobie z dążeniem do ideału i poczuciem, że nie jestem „wystarczająca”. Do dziś zdarzają się momenty, kiedy to poczucie pojawia się w mojej głowie. Jednak najważniejsze, że teraz mam świadomość tego, że to tylko mój perfekcjonizm i wygórowane ambicje, a niekoniecznie rzeczywistość.

  • I chyba to co napisałaś, że właśnie uświadomienie sobie swoich niezbyt zdrowych nawyków już nam pomaga się zatrzymać w zapętlaniu porównań i perfekcjonizmu.

  • Ja nie iwem co kobiety mają z tym dążeniem do ideału. kiedyś myślałem, że jak kobieta znajdzie swoją drugą połówkę to wtedy trochę odpuszcza, bo przecież ma już osobę, która ją kocha i akceptuje. No, ale nie może być tak pięknie, bo to się tylko dzieje w mojej głowie; głowie mężczyzny. Dopóki każdy z nas nie uświadomi sobie tego, że nie warto dążyć do ideału za wszelką cenę, to żadne wybijanie młotkiem z głowy nie pomoże 😉

   • Dokładnie, każdy z nas musi sam to sobie uświadomić. Nie ma innej rady 🙂

 • Dorota Mazurkiewicz

  Ciekawy wpis, choć zapewne łatwiej z tą świadomością kobiecą na papierze niż w życiu codziennym. Takie jest moje wrażenie:)

  • I na pewno masz dużo racji, na co dzień trudno jest praktykować same dobre nawyki.

 • Izabela Kornet

  Właśnie. Wystarczająca. To coś, co zrozumiałam dopiero niedawno. Naprawdę niedawno i wciąż się tego uczę. To cudowne uczucie, nie powiem… 🙂 Super, że piszesz!

 • W tej dziedzinie myślałam, że już wiem tak wiele, że nic mnie nie zaskoczy. Jak to mówią, człowiek uczy się całe życie. Z tego miejsca dziękuję Ci za ten tekst i za stwierdzenie „jesteś wystarczająca”. Będzie ze mną, tak jak z Tobą, każdego dnia. 🙂

  • Cieszę się, że znalazłaś coś dla siebie:) A ,,bycie wystarczającą” bardzo pomaga, szczególnie, kiedy dopada nas perfekcjonizm.

 • Przyjazne Życie

  Doceniaj siebie, dbaj o siebie i pamietaj o sobie i swoich potrzebach:) Świetny tekst i bardzo prawdziwy. Jak bedziemy z siebie zadowolone to się nagle okaże że wszystko inne się układa.

  • Wtedy łatwiej jest dostrzec te plusy, nawet nieoczywistych sytuacji 🙂

 • Justyna

  Podpisuje się pod każdym z tych punktów. Przez długie lata czułam się gorsza, czekałam ze wszystkim na TEN odpowiedni moment, który nigdy nie nadchodził, przedkładałam dobro innych ponad swoje. Przebudzenie przyszło późno, ale już widać pozytywne zmiany w życiu.

 • Pingback: Kobieto, doceń się na Dzień Kobiet! – Paulina Gaworska()

 • Pingback: Najpierw Ja, a potem wszyscy inni – priorytety – Paulina Gaworska()