10 błędów, które obniżają Twoją pewność siebie – Paulina Gaworska-Gawryś
odzyskanie równowagi psychicznej

10 błędów, które obniżają Twoją pewność siebie

Odważnie dzielisz się swoim zdaniem, w sytuacji, kiedy ktoś zarzuca Ci błąd – analizujesz i sprawdzasz, zamiast szybko przyjąć czyjś punkt widzenia, realizujesz swoje zamierzenia, nawet jeśli napawają Cię obawą? Jeśli tak masz, to Twoja pewność siebie ma się świetnie. Wymieniłam tylko kilka przejawów pewności siebie, jednak ona może przejawiać się bardzo różnie. A co może sprawiać, że jesteśmy mniej pewni siebie? Sprawdź 10 błędów, które obniżają Twoją pewność siebie.

Tego nie rób! Działania, które obniżają Twoją pewność siebie

1.Porównywanie się z innymi

Patrzenie na innych i porównywanie swojej sytuacji, kompetencji, działań ze znajomymi lub nieznajomymi osobami jest sporą pułapką.

W social mediach, opowieściach lubimy przedstawiać się jako osoby kompetentne, odważne, spełnione, rzadko mówimy o trudzie, bólu, wysiłku czy nieudanych inwestycjach czy porażkach. Kreujemy piękny obraz. I zazwyczaj z tym obrazem, a nie z rzeczywistością porównujemy swój świat. 

Kiedy nie mamy całego obrazu bardzo łatwo złapać się na tym, że spostrzegamy siebie gorzej niż innych „Jej to zawsze wychodzi”, „Ona tak świetnie prowadzi szkolenia”, „Zawsze ma czysty dom i potrafi wymyślać dzieciom kreatywne zabawy, nie to, co ja”.

Porównywanie się jest okrutne, bo mocno podcina skrzydła, osłabia chęć do działania i wzmaga poczucie bycia gorszym.

Zamiast porównywać się z innymi, zobacz siebie z przed kilku lat. Jaki postęp zrobiłaś? Co się zmieniło w Twoim życiu?

Jeśli przychodzą Ci myśli o innych – zastanów się – Czego nie widzisz? Co musiała poświęcić ta osoba, aby robić/być tam gdzie widzisz?

2.Odmawianie sobie prawa do błędów

Perfekcjonizm, dążenie do zrobienia wszystkiego i zawsze potrafi bardzo mocno spalać i obciążać. Wysokie standardy są dobre, jednak te nierealistyczne powodują ogromny lęk, poczucie porażki, poczucie bycia niewystarczającą, przegraną.  

Dawaj sobie prawo do błędu – zobacz drogę, którą masz do przebycia, nie tylko efekt. Różne sytuacje, nawet te trudne mogą nas czegoś nauczyć, to od naszego nastawienia, opracowania mentalnego zależy to, jak odbierzemy daną sytuację.

3.Skupianie się na problemach zamiast na rozwiązaniach

Myślenie o problemach, myślenie „co by było gdyby”, zastanawianie się, co można było zrobić inaczej – jest dobre przez chwilę.

Możliwe, że doprowadzi Cię do wniosków i stwierdzisz, co masz zrobić, aby tego problemu nie było. Jednak jeśli systematycznie pogrążasz się w problemach, narzekaniu, krytykowaniu i skupianiu na negatywach nic z tego dobrego nie wyjdzie.

Kiedy skupiasz się na tym, co negatywne, to co negatywne rzuca Ci się w oczy. Zamiast tego, zachęcam Cię do zadawania sobie pytań, które skłaniają do szukania rozwiązań:

  •  Co mogę zrobić w tej sytuacji, aby było mi łatwiej?
  • Kto lub co może mi pomóc sobie z tym porazić?
  • Jak mogę zaakceptować obecną sytuację?
  • Jak mogę ruszyć z miejsca?

4.Brak poznania własnych mocnych stron

Im bardziej siebie znasz, wiesz jak możesz wykorzystywać swój potencjał, tym jesteś bardziej skuteczna, zadowolona z siebie i odważniej delegujesz zadania, w których nie jesteś bardzo dobra, a skupiasz się na tym, co Ci najlepiej wychodzi. Dzięki temu wzmacniasz swoje poczucie wpływu, sprawczości, szlifujesz kompetencje, a to daje ogromne poczucie pewności siebie.

Jak poznawać siebie bardziej i wykorzystywać to w biznesie dowiesz się z bezpłatnego wideo 5 kroków do pewności siebie w biznesie, które możesz pobrać właśnie teraz i zrobić ćwiczenia, które pomogą Ci odkryć swój potencjał i jeszcze lepiej poznać samą siebie.

5.Tkwienie w toksycznych relacjach

Otaczanie się ludźmi, którzy krytykują, oceniają, narzekają bardzo negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie. Powoduje to, że też zaczynać myśleć o sobie i świecie negatywnie. Niestety, takie relacje nie pomagają poczuć się pewniejszą siebie.

Dlatego sprawdź, jak wyglądają Twoje relacje, zobacz czy w najbliższym kręgu nie ma osób, które obniżają Twoją pewność siebie?

Pomyśl, gdzie możesz spotkać ludzi, którzy myślą podobnie do Ciebie, chcą działać, rozwijać się i realizować ważne dla nich cele? (Np. grupy na FB, biznesowe programy grupowe, spotkania przedsiębiorców, spotkania networkingowe, konferencje, warsztaty, szkolenia).

6.Ciągłe mówienie o zmianach zamiast ich wdrażania

Nawet najlepiej opracowana koncepcja zmiany bez jej wdrożenie w życie nic nie zmieni. Kluczem do zdobywania pewności siebie jest praktyka, sprawdzanie i uczenie się siebie oraz tego, co sprawia, że czujesz się lepiej w swojej dziedzinie.

Dlatego zamiast mówić, co możesz zrobić, postaw na jedną małą rzecz, którą możesz zacząć już dzisiaj i utrzymać w perspektywie czasu. Zamiast mówić, zrób to, co postanowisz.

7.Nie dawanie sobie prawa do eksperymentów/próbowania

Ten błąd łączy się z tendencją do perfekcjonizmu, obawą o ocenę innych osób, a także na skupianiu się na problemach zamiast na rozwiązaniach. Brak sprawdzenia, brak informacji zwrotnej powoduje, że nie możesz wdrażać zmian.

Zachęcam Cię do zmiany myślenia o tym, co masz zrobić, zamiast myśleć o danym zadaniu w kategorii 0-1, pomyśl jak o procesie, jak o sytuacji eksperymentu, gdzie każda informacja zwrotna będzie dobra, ponieważ przybliży Cię do ulepszenia procesu, produktu, usługi, swojego stylu działania.

8.Słuchanie opinii innych osób, które nie znają się na Twojej dziedzinie

Szukaj takich doradców, którzy rzeczywiście znają się na tym, co robisz. Osoby, które radzą Ci nie znając specyfiki Twojej branży czy sytuacji, nie mający Twojego zaplecza mogą błędnie oceniać sytuację. Praktykuj zaufanie do siebie i czerpanie od ludzi, który rzeczywiście znają się na tym, co robią.

Świadomość, że wiesz czego chcesz, zawsze daje siłę i wolność.

Richard Yates, „Miasteczko Cold Spring Harbor”

Richard Yates, Miasteczko Cold Spring Harbor9.Przewidywanie najgorszych scenariuszy

Przezorność, przygotowanie, zakładanie różnych opcji jest potrzebne zarówno w życiu, jak i biznesie. Jednak skupianie się tylko na negatywnych możliwościach rozwoju sytuacji wywołuje w Tobie lęk, stres oraz utrudnia skuteczne działanie.

Rozważ różne opcje, przygotuj różne plany działania, jednak zobacz też pozytywne możliwości sytuacji, spójrz na całość i daj sobie przestrzeń na racjonalną ocenę sytuacji nie podyktowaną jedynie obawą o efekt.

10.Brak stawiania i wykonywania małych kroków do celu

Pewność siebie budujesz w działaniu, w odważaniu się na to, czego się obawiasz. Im częściej to robisz, im częściej dostajesz pozytywne informacje zwrotne, tym czujesz się pewniej w tym, co robisz. Zamiast obawiać się zrealizować wielki projekt, podziel go na małe etapy, a potem na jeszcze mniejsze zadania, tak, aby opór przed ich wykonaniem był mniejszy.

Małe zadanie stresuje mniej, dodatkowo jest możliwe do wykonania szybciej, co przekłada się na widzialny efekt, a to motywuje do dalszego działania. Pomyśl o swoich zadaniach i podziel je na małe kroki, które jesteś w stanie zrobić.

A jeśli chcesz wzmocnić swoją pewność siebie jako przedsiębiorczyni czy freelancerka – zobacz to bezpłatne wideo 5 kroków do pewności siebie w biznesie i wykonaj dedykowane ćwiczenia, dzięki temu poznasz kolejne wskazówki, które pomogą Ci odważniej sięgać po to, co dla Ciebie ważne.