Jak dobrze zaplanować rok? Wizja i strategie panowania
jak dobrze zaplanować rok

Jak dobrze zaplanować rok? Wizja i strategie panowania

Planowane roku jednych pozytywnie nakręca. A dla niektórych jest pustym frazesem kojarzonym z postanowieniami noworocznymi, które rozmywają się w okolicach końca stycznia. Jednak dla wielu to jest czas, który zaprocentuje im w przyszłych 12- stu miesiącach. Pokażę Ci, jak zaplanować dobrze rok, mając wizję i konkretne cele.

Po co mi to całe planowanie?

Kiedy wiesz, CO chcesz osiągnąć i wiesz GDZIE zmierzasz, zawsze znajdziesz sposób, aby to zrealizować. Kiedy nie planujesz, bo chcesz być spontaniczna i niczym nieskrępowana, może się okazać, że zamiast własnego pomysłu na życie, realizujesz cudzy.

A w dłuższej perspektywie poczujesz, że z Twoim życiem jest coś nie tak, bo nie wiesz CZEGO CHCESZ, CO JEST DLA CIEBIE WAŻNE i PO CZYM POZNASZ, ŻE JESTEŚ W ODPOWIEDNIM MIEJSCU?

Planowanie roku i określanie wizji dwunastu miesięcy, nie musi wykluczać spontanicznych działań- takich jak wyjazdy, dodatkowe produkty w firmie, nowe hobby czy dodaj tu, co Ci przyjdzie do głowy. Planowanie często pozwala, znaleźć dodatkowy czas na to, co dla Ciebie ważne, bo wiesz, gdzie zmierzasz i co da Ci szczęście.

Dlatego chce Ci pokazać, jak zaplanować dobrze rok z wizją nowego roku, czyli całościowym pomysłem zgodnym z Twoimi wartościami.

Popatrzenie na rok z lotu ptaka, gdzie możesz zobaczyć całe 12 miesięcy, swoje potrzeby oraz dostrzec to, co jest dla Ciebie najważniejsze, pomaga uwierzyć, że masz wpływ na to, co zrobisz ze swoim życiem i to jak ono będzie wyglądało.

Jak dobrze zaplanować rok – wartości

Planując nowy rok warto, odrobinę się cofnąć i tworzyć swoją wizję wychodząc od swoich WARTOŚCI. To one są DROGOWSKAZEM w naszym życiu. Pomagają określić, co jest dla nas najważniejsze, w co chcemy się angażować i na co przeznaczać ograniczony czas i uwagę.

Aby określić swoje wartości zastanów się, czym kierujesz się w życiu, w co inwestujesz, co jest dla Ciebie najważniejsze? Popatrz z czego rezygnujesz, a co robisz mimo zniechęcenia, trudności czy braku sił? Taki wewnętrzny audyt przeszłych zachowań pomoże Ci określić, jakie są Twoje wartości.

Przykładowe wartości: pieniądze, rodzina, sprawiedliwość, rozwój, zdrowie, wolność, bezpieczeństwo, mądrość, zaangażowanie, uczciwość, poświęcenie, honor.

Jeśli dalej masz trudność, jak określić, co jest Twoimi najważniejszymi wartościami – przygotowałam dla Ciebie ćwiczenie do pobrania i samodzielnego wykonania, które pomoże Ci określić Twoje 8 najważniejszych wartości.

jak dobrze zaplanować rok

Priorytety – czyli to, co najważniejsze

Kiedy już poznasz swoje najważniejsze wartości, zastanów się, w co chcesz najbardziej zainwestować w tym roku? Zadaj sobie pytania:

  • Co na koniec roku powie Ci, że to był dobry rok?
  • Po czym poznasz, że zrealizowałeś swoje cele?
  • Co da Ci największą satysfakcję, jeśli to zrealizujesz w tym roku?
  • Na jaki obszar swojego życia chcesz poświęcić teraz najwięcej uwagi/czasu/pieniędzy?

Przejście od wartości, do obecnych priorytetów pomoże wytyczyć szlak, którym chcesz iść. Dzięki temu cele, które zaplanujesz sobie na dany rok, będą zgodne z Tobą, a to przełoży się na większą samodyscyplinę w ich realizacji.

Im bardziej nasz CEL wypływa z naszych wartości, jest zgodny z obecnymi potrzebami oraz ma związek z silnymi pragnieniami, tym bardziej prawdopodobne, że go zrealizujemy.

Jak dobrze zaplanować rok – strategie

Do planowania swojego roku możesz wykorzystać różne pomocne techniki i strategie, które pomogą Ci zebrać wszystko, co masz w swojej głowie. Wyobraźnia, kreatywność, techniki wizualne będą bardzo pomocne w trakcie skutecznego planowania.

Wizja roku w wersji opowieści

Wypisanie na kartce wizji roku (co zrealizuję, kim jestem, co i kto jest w moim życiu – piszemy w wersji teraźniejszej, tak jakbyśmy wszystko to, o czym marzmy i co planowali już zrealizowali).

Szczegółowy plan od wartości do zadań

Spisanie szczegółowego planu w myśl schematu:

wartości –> priorytety na ten rok ->cele->projekty-> kroki do realizacji projektów-> zadania

Przykład:

Wartość – rodzina-> priorytet: jakościowy czas z bliskimi-> projekt: 2 razy w tygodniu bardzo jakościowy czas na wspólnych aktywnościach->cele: spotkanie z członkami rodziny omówienie pomysłów, burza mózgów dotycząca wspólnych aktywności->wybranie i zaplanowanie aktywności->zadania: organizacja poszczególnych wieczorów, wyjść np. wspólne wyjście do kina (zadania: wybranie filmu, ustalenie terminu wyjścia, kupienie biletów, wyjście ).

One Little Word

Ciekawa koncepcja, która zachęca do poszukania jednego słowa przewodniego na dany rok (może być w formie polskiej lub angielskiej). Ważne, aby odnosiło się do Twojego życia, było związane, z tym czego chcesz więcej w danym roku, na czym chcesz się skupić, co ma Cię zainspirować. Słowo ma Cię uruchamiać na różne sposoby i pod nie możesz dobierać swoje cele i tworzyć plany.

Ma być dla Ciebie inspiracją i motorem do działania. Warto wybrane słowo wpleść w otaczającą Cię przestrzeń – zapisać je i zawiesić na lodówce czy korkowej tablicy, zapisać na kubku z którego lubisz pić kawę, czy dodać na bransoletce, którą codziennie nosisz. Dzięki temu częściej będziesz o nim myśleć, a słowo będzie Cię inspirowało do realizacji tego, co zaplanowałaś na początku roku.

Moim słowem na rok 2022 jest GROW – czyli rosnąć, wzrastać. Chce się skupić na rozwoju, tworzeniu i budowaniu w wielu obszarach mojego życia.

Mapa marzeń i celów

Jest to technika, która wykorzystuje formę kolażu do opracowania wizji nowego roku, mocno aktywizuje prawą półkulę mózgu i pobudza kreatywność. Można ją też wykonać z intencją na dłuższą perspektywę. Do jej wykonania przydają się różnego rodzaju stare gazety, klej, nożyczki i kartka, na której będziemy wycinać symbole, rzeczy i napisy, które mają związek z marzeniami i celami, które chcemy zrealizować w danym roku.

Więcej o mapie marzeń i jej działaniu przeczytasz w moim e-booku „Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie”. Mapa marzeń nie raz bardzo mocno zadziałała w moim życiu, a patrzenie na nią dodawało mi sił do realizacji tego, co się na niej znajdowało. Warto mapę marzeń powiesić w takim miejscu, gdzie będziesz mieć z nią duży kontakt.

jak dobrze zaplanować rok

Wizualizacja*

Kiedy już stworzysz swój plan, spiszesz cele, przeanalizujesz możliwe przeszkody oraz zyski z zrealizowania celu, możesz uruchomić wyobraźnię i wykorzystać technikę wizualizacji, która pomaga zabrać się do działania i postawić pierwszy krok do realizacji celu.

Przykład:

Wyobraź sobie, że chcesz napisać książkę. Jest to Twoje marzenie od dawna. Masz pomysł, wiesz jak się zabrać do pisania, ale ciągle odkładasz to na później. W tym roku decydujesz, że startujesz. Co drugi dzień będziesz pisać minimum jedną stronę A4. Mając konkretny cel, możesz codziennie wyobrażać sobie jak otwierasz laptop, przynosisz sobie ciepłą kawę lub wodę, przysuwasz fotel do biurka, a Twoje palce sprawnie zaczynają się poruszać po klawiaturze. Piszesz, popijać ulubiony napój, a na ekranie pojawiają się kolejne zdania. Po wyznaczonym czasie na pisanie masz kolejne strony A4. Czujesz dumę i satysfakcję, z radością zamykasz laptopa.

Taki obraz pracy nad książką, codziennego nawyku, który zbliża Cię do upragnionego celu pomaga Ci zobaczyć jak tworzysz, jak stawiasz kolejne kroki do realizacji tego, czego pragniesz.

*Tu mała uwaga, wyobrażanie sobie efektu, czyli ukończonej, wydanej książki nie działa pozytywnie na motywacje i samodyscyplinę. Niestety, Twój mózg czuje, jakbyś już osiągnął cel, więcej nie zachęca Cię do działania, a raczej do odpoczynku.

Weź przykład ze sportowców, którzy wizualizację wykorzystują w codziennych, ciężkich treningach – we własnej głowie precyzyjnie powtarzają ruchy ramion i nóg na pływalni, uderzenia piłką, czy perfekcyjne, krok po kroku wykonanie skoku w wzwyż. Skupiają się na drodze, procesie, kolejnych zadaniach, które czekają ich na drodze do upragnionego zwycięstwa, to je sobie wyobrażają, aby szlifować swoje umiejętności.

I Ty też tak możesz robić z kolejnymi zadaniami, które przybliżą Cię do realizacji celów związanych z wizją danego roku.

Jak zaplanować dobrze rok – co jeszcze jest ważne?

1.Wybierz cele i określ zyski oraz straty

Samo wyznaczenie konkretnych celów, niestety nie wystarczy do ich realizacji. Ważne, aby poznać, co zyskasz, jeśli na koniec roku zrealizujesz z ten cel oraz jakie straty mogą się wiązać z jego nie wykonaniem. Perspektywa nagrody lub kary może zwiększyć znacząco motywację do jego realizacji.

2.Nastaw się na przeszkody

Zbyt dużo obowiązków na raz, choroby, brak sił, zmęczenie, nieprzewidziane wypadki losowe, pandemia,  mniej pieniędzy niż planowaliśmy – to różne przeszkody, które mogą stanąć na drodze do realizacji wizji Twojego życia. Niektóre z przeszkód możesz przewidzieć, jak potencjalne zmęczenie i zniechęcenie w niektóre dni, brak czasu na gotowanie zdrowych posiłków, czy brak pieniędzy na karnet na siłownie. Wiedząc, że mogą się pojawić – zastanów się, co możesz zrobić, aby mimo wszystko nie rezygnować ze swojego celu?

3.Działania mimo przeszkód

Już wiesz, że na drodze do celu pojawiają się przeszkody, jednak już teraz możesz zastanowić się co zrobić, aby je ominąć lub wyeliminować, tak aby mimo wszystko iść do przodu. Opracowanie działań, które możesz wdrożyć teraz, kiedy masz dużo siły pomoże Ci zmniejszyć zmęczenie decyzyjne, kiedy nadejdzie już czas realizacji celów.

Przykład:

Wiesz, że czasami możesz nie mieć czasu na gotowanie zdrowych posiłków, a zależy Ci na tym, aby poprawić swoje badania cholesterolu i czuć się bardziej pełnym sił, zamiast zamawiania kebab lub chińczyka, możesz w wolny dzień zamrozić część przygotowanych zdrowych dań, a kiedy nadejdzie dzień zniechęcenia – sięgnąć po to, co masz w lodówce (inne: zamówić sałatkę, zrobić szybkie awaryjne danie z min. 1 warzywem, pójść na zdrowy obiad w restauracji).


Planowanie zabiera czas, wymaga skupienia i analizy, jednak kiedy określisz CZEGO CHCESZ od danego roku, może się on okazać wspaniałą przygodą, gdzie Ty jesteś jednocześnie jej reżyserem i bohaterem. Kiedy wiesz, co chcesz zrobić i to nie wychodzi, uczysz się wiele o sobie, życiu, zmieniasz swoje postawy.

Czasami, kiedy określisz swoje cele, w trakcie podróży łapiesz się na tym, że już tego nie chcesz, że zmieniły się Twoje potrzeby i to jest ok. To też nauka o sobie, o zmianach jakie w nas zachodzą, rozwijanie umiejętności bycia uważnym na siebie.

Wizja roku daję Ci mapę, z którą możesz łatwiej iść tam gdzie znajdziesz szczęście i spełnienie. Zachęca Cię też do rozważenia swoich umiejętności, mocnych stron, ale też skonfrontowania się z własnymi ograniczeniami. 

Trzymam kciuki za Twoją wizję nowego roku i realizację kolejnych celów, które przybliżą Cię do życia, którego pragniesz. Mam nadzieję, że teraz wiesz odrobinę więcej jak dobrze zaplanować rok.