Jak zadbać o siebie, kiedy nie masz czasu?
W życiu każdej z nas bardzo dużo się dzieje – praca, dom, dzieci, psy lub inne zwierzaki – wszystko wymaga naszej uwagi i działania. Gdzie, w tym codziennym chaosie jest miejsce na Ciebie? Jak zadbać o siebie, kiedy nie masz czasu i nie zanosi się na to, aby miała go dla siebie więcej? Zdradzam Ci kilka sposobów wzmacniających wewnętrzną siłę i wspierającą podejmowanie decyzji w zgodzie z sobą.
Zadbanie o siebie, czyli bądź zdrową egoistką
Bardzo dużo się mówi, o tym, że stres jest niszczący, powoduje wiele dolegliwości oraz negatywnie wpływa na nasze relację i samopoczucie. Oczywiście, warto zaznaczyć, że nie każdy stres i nie zawsze. Dodatkowo wiele zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby, jednak można przyznać, że stresu w naszym życiu nie brakuje.
To, co robimy z napięciem, które generują różne zadania do wykonania, sprawy do załatwienia, relacje w pracy i domu, jest ogromnie istotne, ponieważ wpływa na każdą sferę naszego życia. Jeśli zdenerwujesz się w pracy i nie znajdziesz swojego sposobu na relaks i zminimalizowania odczuwanego napięcia, bardzo prawdopodobne, że po powrocie do domu wybuchniesz złością o rozrzucone zabawki, czy niepozmywane naczynia.
Im dłużej odraczamy chwilę przerwy, resetu, tym łatwiej o kłótnie, niedociągnięcia w pracy, roztargnienie czy zwyczajną irytację, kiedy zada Ci zwykłe pytanie. Prawdopodobnie znasz ten stan i średnio go lubisz u siebie. Prawda?
Szczególnie my, kobiety potrafimy działać, działać i działać, aż do całkowitego wyczerpania baterii. Po powrocie do domu z pracy, gdzie działałyśmy na najwyższych obrotach, jeszcze wstawimy pranie, ugotujemy obiad, znajdziemy czas na zabawę z dzieckiem lub pocieszenie przyjaciółki.
W głowie mamy, że przydałyby się zakupy i jeszcze może trzeba odwiedzić urząd lub lekarza. Dopiero pod koniec dnia orientujemy się, że nie było w nim miejsca na nasze – potrzeby, emocje, zajęcia dla siebie.
Stawiamy innych i ich potrzeby ponad siebie. Jednak nie widzimy, tych drobnych złośliwości, którymi raczymy bliskich, tego narzekania w pracy, zmęczenia i bólu kręgosłupa. Nie chcemy przyjrzeć się temu, że spychając siebie na najdalszy plan, powodujemy, że stajemy się nieznośne dla otoczenia i dla samej siebie.
Dlatego mam dla Ciebie propozycję, aby zadbać o siebie, kiedy nie masz czasu. Co takiego trzeba robić?
Najważniejsze to zmiana nastawienia. Zobacz koszty, jakie ponosisz nie zaspokajając swoich potrzeb. Sprawdź, co oprócz ogarniętej listy zadań dostają od Ciebie Twoi bliscy.
Jest takie powiedzenie, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Myślę, że można to uogólnić na – szczęśliwa kobieta, to szczęśliwa rodzina/przyjaciele/współpracownicy.
Stawiając na siebie wybierasz zdrowy egoizm, dobre relację i większe zadowolenie z życia Twoje i Twoich bliskich.
Jak zadbać o siebie, kiedy nie masz czasu – postaw na małe zmiany
Każda duża zmiana zaczyna się od małych rzeczy i to one najbardziej się liczą. Nie musisz zmieniać całego swojego życia, aby poczuć różnicę.
I taką małą zmianę możesz wprowadzić z moją niewielką pomocą, bo właśnie z myślą o zabieganych kobietach stworzyłam bezpłatne wyzwanie [wyzwanie się zakończyło, kolejna edycja wkrótce].
Jest przeznaczone dla osób, które chcą zmienić swoje nastawienie do:
- siebie,
- do odpoczynku,
- pragną wsparcia na początku drogi do życia, w którym będą czuły się lepiej.
Kilka małych kroków, które pomogą Ci zrobić przestrzeń na swoje…
Działaj bardziej świadomie
Pierwsze, co możesz zrobić to WYŁĄCZYĆ AUTOPILOTA, czyli pytać siebie czy chcesz coś zrobić? Czy możesz to zrobić później? Co się zdarzy, kiedy coś zrobisz, i co się zdarzy, kiedy tego nie zrobisz? Sprawdzając opcję i kierując świadomą uwagę na swoją listę zadań, możesz zobaczyć, że wcale nie musisz robić WSZYSTKIEGO i to na już.
Taka zmiana perspektywy pozwala zrobić trochę miejsca na Ciebie, na Twoją przestrzeń, gdzie może paść pytanie – czego ja potrzebuję, aby czuć się lepiej?
Zobacz swoje emocje
Postaw na strategie zaopiekowania emocji – jeśli czujesz, że już nie możesz, że nadciąga wybuch złości lub jest Ci bardzo smutno – wybierz działania, które pomogą Ci zadbać o Twoje emocje.
W przypadku złości – może to być wyjście do innego pokoju lub odroczenie rozmowy. Kiedy jest to smutek – może potrzebujesz się przytulić do życzliwej osoby, a może chcesz zawinąć się w koc i pójść spać. Jeśli ZAUWAŻYSZ emocje, nazwiesz ją, łatwiej będzie Ci nią zarządzić i dać sobie to, co w Twoim kontekście życiowym jest możliwe, aby je zaopiekować.
Mów sobie częściej TAK
Za każdym razem, kiedy mówisz innym nie, sobie mówisz tak.
Swoją energię, czas, pieniądze przeznaczasz na siebie i na swoje potrzeby. Dzięki temu, że odzyskasz przestrzeń na siebie możesz zobaczyć, gdzie kumuluje się napięcie, przetestować sposoby, jak sobie z nim poradzić, a następnie zadbać o siebie w relacjach. Asertywność to klucz do tego, aby mieć więcej czasu dla siebie, dlatego warto ją praktykować, choćby małymi krokami.