Uważność w życiu sposób na lepsze życie – Paulina Gaworska-Gawryś
uważność-w-życiu

Uważność w życiu sposób na lepsze życie

E-maile, powiadomienia, obowiązki, rzeczy do załatwienia, własne cele i ambicje – codziennie coś wymaga Twojej uwagi. Próbujesz poradzić sobie na różnych polach. A Twój rozbiegany umysł wcale Ci tego nie ułatwia. Jak zatrzymać się w zabieganym świecie, aby doświadczyć spokoju? Uważność w życiu może być odpowiedzią na przytłoczenie, spadek nastroju, problemy i uczucie ciągłego niepokoju.

Czym jest uważność i gdzie jej szukać?

Uważność to bycie tu i teraz. Jednak co to naprawdę znaczy? Przecież każdy z nas jest obecny w danej chwili. Ale czy na pewno?

Czy całą mocą swojej uwagi skupiasz się nad tym, jak smakuje Ci pita właśnie kawa? Czy czujesz ciepło kubka? Dotyk gładkiej porcelany? A może planujesz obiad? Odpowiadasz na maila i mechanicznie popijasz łyk za łykiem? Prawdopodobnie Twój umysł dawno włączył autopilota przy piciu kawy. Nie ma Cię w chwili teraźniejszej. Biegniesz od przeszłości do przyszłości. Jak to zmienić?

Proces uważności to pogłębianie własnej świadomości, korygowanie automatycznych zachowań i wypracowanie pozytywnego stosunku do świata.

To przełączenie umysłu do chwili obecnej. Pełna świadomość tego, jak doświadczasz właśnie tej sekundy. Termin uważność spopularyzował w latach 70 – tych w Stanach Zjednoczonych Jon Kabat-Zinn oraz inni nauczyciele zainspirowani wschodnimi praktykami medytacji, jogi i uważnego życia.

Uważność jest wolna od ocen, to świadomość tego, co się dzieje, bez interpretacji naszego umysłu. Żeby doświadczyć takiego stanu mózg wykorzystuje proces delewtracji.

Proces delewtracji – umiejętność nieutożsamiania się, zdystansowania od negatywnych schematów myślenia, odczuć, przeżyżyć. W myśl zasady, że nie jesteśmy własnymi myślami. Pozwala akceptować swoje myśli z otwartością i ciekawością.

uważność w życiu

Tryb bycia i tryb działania – co wybierasz?

Współcześnie praktycznie cały czas jesteśmy w działaniu. Umiejętność odpoczynku dopiero wraca do łask, bo przez długi czas bycie wiecznie zajętym, zapracowanym – uchodziło za synonim człowieka produktywnego, człowieka sukcesu.

Teraz powoli się to zmienia. Nie chcemy tylko pędzić i działać. Ciągle coś robić czy to w pracy czy w domu. Często chcemy się zatrzymać. I mimo, że siądziemy na kanapie lub położymy się do łóżka, nasz mózg wcale nie chce się przestawić na ,,tryb bycia”.

Mimo, że ciało odpoczywa umysł, nie chce przestać bombardować nas myślami, które mogą męczyć podobnie, jak wysiłek fizyczny. Od własnego umysłu nie ma ucieczki, ale właśnie uważność w życiu jest sposobem, aby umysł wyciszyć.

Sednem jest przenoszenie uwagi na to, co dzieje się w TYM MOMENCIE, skupienie na chwili obecnej i odczuciach płynących z ciała.

Ciało jest naszym sprzymierzeńcem w drodze do okiełznania rozszalałych myśli. Oddech jest jednym z najbardziej zauważalnych i zmiennych objawów, że nasze ciało ma się dobrze lub coś dzieje się niedobrego.

Kiedy bierzemy długi, spokojny oddech – uspokajamy się. Kiedy jest przyśpieszony, urywany, niespokojny, prawdopodobnie boimy się czegoś lub właśnie goniliśmy uciekający autobus.

Zobacz też: Jak myśleć o sobie dobrze?

Jak praktykować uważność w życiu?

Zanim pokażę Ci jak zaprosić i praktykować uważność w życiu, poznaj kilka zalet, których możesz doświadczyć dzięki uspokojeniu umysłu.

Plusy praktyki uważności:

  • regulowanie własnych emocji,
  • kierowanie uwagi na to, co dla nas istotne,
  • wygaszanie procesów pamięciowych,
  • odrzucanie samoosądzajacej perspektywy wobec siebie,
  • redukcja stresu i uzyskanie większego odczucia spokoju,

Zalet wprowadzenia uważności do swojego życia jest dużo. Efekty praktykowania możemy zauważyć od razu np. jeśli praktykujemy przed snem – łatwiej nam zasnąć. Kiedy denerwujemy się jakąś sprawą, łatwiej nam się wyciszyć i skupić na rozwiązaniu. Tylko od czego zacząć uważność w życiu?

Możesz wybrać praktykę MEDYTACJIformalną lub nieformalną. Formalna praktyka medytacji to wybrany czas, który poświęcasz na skupienie umysłu na oddechu lub obserwujesz swoje myśli bez ocen i interpretacji, jedynie je zauważasz.

Do prowadzonej medytacji mogę Ci polecić kilka ciekawych filmików na YouTube oraz aplikacji np. Calm czy Intu.

Medytacja w 5 minut Gosi Mostowskiej

Medytacja na początek dnia Klaudia Pingot SpecBabka

Nieformalna praktyka medytacji to skupienie uwagi na byciu tu i teraz w kolejnych działaniach jakie podejmujesz w ciągu dnia np. w trakcie picia herbaty, zmywania czy jazdy samochodem.

Kierowania umysłu na chwilę obecną, a nie odbieganie od niej w przeszłość lub snucie planów na przyszłość. Uważność codzienna to kodowanie wszystkimi zmysłami tego, czego doświadczamy.

Jednak jeśli nie masz czasu na formalną medytację lub chcesz zacząć od czegoś konkretnego lub prostszego – spróbuj wypróbować ćwiczenia podane poniżej.

Ćwiczenia uważności w życiu

1.Umysł początkującego

Patrz tak, jakbyś widział to, co znasz pierwszy raz.

Spróbuj odsunąć własne oceny i interpretacje co do osób, rzeczy, miejsc i spróbuj patrzeć na nie jak małe dziecko, które je widzi pierwszy raz. Spróbuj skupić się na osobie, czy miejscu, zamiast na swoich myślach. Możesz ćwiczyć każdego dnia.

2.Uważne jedzenie

W ciągu dnia możesz ćwiczyć uważność na wiele sposobów np. uważne jedzenie. Wybierz jakiś posiłek i spróbuj od jego przygotowania do konsumpcji obserwować fakturę rzeczy, zapach, konsystencję, smak. Obserwuj to, czego doświadcza Twoje ciało. Spróbuj maksymalnie zwolnić konsumpcję danego pożywienia.

Dobrymi produktami do doświadczania są np. rodzynki, orzechy, mandarynki, winogrona, picie wody.

3. Doświadczanie życia

Kiedy zauważysz coś pięknego, co Cię zachwyca np. zachód słońca, kwitnący kwiat lub uśmiech swojego dziecka – zatrzymaj się w tej chwili, patrz, kontempluj i nic nie mów. Nie próbuj nazwać tej chwili, opisać jej. Po prostu w niej bądź i dostrzeż wszystko, co Cię zachwyca, co powoduje, że Twoja uwaga jest skierowana na ten jeden moment w 100%.

Polecam Ci też książkę Życie piękna katastrofa Jon Kabat-Zinn, gdzie znajdziesz więcej informacji o praktyce uważności w życiu oraz ćwiczeń i wskazówek, które sprowadzają biegnący umysł do chwili obecnej.

Praktykujesz uważność w swoim życiu?

Zobacz też: Jak o siebie zadbać? 5 rodzajów selfcare