Jak o siebie zadbać – 5 rodzajów #selfcare? – Paulina Gaworska-Gawryś
jak o siebie zadbać

Jak o siebie zadbać – 5 rodzajów #selfcare?

Mówienie o dbaniu o siebie staje się coraz popularniejsze, ale co z wdrażaniem w życie pomysłów, inspiracji i działań? Chce Ci pokazać jak możesz włączyć #selfcare do swojego życia, mając bardzo mało czasu na zadbanie o swoje potrzeby. Dlaczego, to jest takie ważne, aby o siebie dbać? Bo bez tego, jesteś rozdrażniona, zdenerwowana, mniej skoncentrowana i mniej cierpliwa. Sprawdź jak o siebie zadbać na 5 płaszczyznach.

5 sfer na #selfcare

FIZYCZNA

Sfera fizyczna to nasze ciało. Bardzo łatwo zauważyć, że coś szwankuje, kiedy pojawia się ból, obniżenie sprawności, czy choroba. Jednak mimo, to potrafimy bardzo długo ignorować sygnały, które wysyła nasze ciało i dopiero, kiedy jest bardzo źle zbieramy się do działania.

Dbanie o swoje zdrowie i ciało jest obecnie dość popularne, co nie znaczy, że bardzo łatwo zebrać nam się do ćwiczeń fizycznych, czy łatwo zmienić dietę lub zrezygnować z używek.

Co pomaga zadbać o siebie w tej sferze?

  • regularna, o umiarkowanej intensywności aktywność fizyczna, np. 15 minut jogi, 30 minut biegania, intensywny 45 minutowy spacer z pracy do domu,
  • włączenie w swoją codzienność takich aktywności jak taniec, energiczne sprzątanie, spacer, podroż do pracy pieszo, wejście po schodach zamiast windy,
  • regularne badania i wizyty kontrolne u lekarza/stomatologa – np. urodzinowy przegląd zdrowotny,
  • odpowiednie nawodnienie organizmu – szklanka wody zawsze na biurku,
  • zbilansowana dieta dostosowana do naszego trybu życia i zapotrzebowania na kalorie,
  • ograniczenie produktów, które nam nie sprzyjają jak np. papierosy, alkohol,
  • regularny odpoczynek w ciągu dnia od pracy i obowiązków – 5 minutowe przerwy między spotkaniami, projektami, 15 minutowa dłuższa przerwa,

POZNAWCZA

Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne, ponieważ ono odpowiada za nasze funkcjonowanie w świecie razem ze zdrowym ciałem. Warto dostarczać siebie nowych bodźców, poznawać nowe rzeczy, które nas pobudzą do działania, pomogą w lepszym funkcjonowaniu.

Zadbanie o sferę psychiczną wiąże się z monitorowaniem siebie i pomocnymi pytaniami – czy czegoś nie jest za dużo? Czy nie czuje się przytłoczona? Czego teraz potrzebuje? Co da mi radość i odpoczynek?

Co pomaga zadbać o siebie w sferze psychicznej?

  • uczenie się nowych rzeczy,
  • pielęgnowanie wspierających przekonań,

– oglądanie wartościowych programów, filmów,

  • słuchanie muzyki, podcastów, audiobooków,
  • korzystanie z dobrodziejstw kultury: muzeum, teatru, opery,
  • wybranie się na koncert, spotkanie autorskie,
  • korzystanie ze szkoleń i warsztatów, które sprawią Ci przyjemność,

EMOCJONALNA

Emocje towarzyszą nam codziennie w różnych sytuacjach. Czasami są gwałtowne, a innym razem spokojne i bardzo subtelne. Kiedy nie zwracamy uwagi na emocje, one nie znikają.

Tłumione kumulują się w ciele, a wyparte prędzej, czy później objawią się ze zdwojoną siłą, w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego regularne dbanie o swoją sferę emocjonalną przynosi nie tylko ukojenie, ale też spokój w relacjach z samą sobą i bliskimi.

W chwili, kiedy czujemy, że emocje biorą górę, a my jesteśmy bliscy wybuchu, warto mieć swoje koła ratunkowe. Pomagają one – nie krzyczeć na dzieci czy partnera lub zachować zimną krew w pracy np. wyjście do łazienki na kilka minut i ochłonięcie.

W uproszczeniu, w sytuacji, kiedy zalewają nas emocje, część mózgu odpowiedzialna za kontrolę, planowanie, organizację i wiele innych procesów wymagających dużego skupienia (kora przedczołowa) ,,wyłącza się”, a kierowanie przejmuje starsza ewolucyjnie część naszego mózgu tzw. mózg gadzi.

Co pomaga zadbać o siebie w sferze emocjonalnej?

  • zwracanie uwagi na to, jak się czuje – pytanie siebie w różnych sytuacjach – co się ze mną dzieję? Co mówi mi ta emocja? Czego teraz najbardziej potrzebuję?
  • wyrażanie w akceptowalny sposób swoich emocji w rozmowie, pisząc w dzienniku, tańcząc, gotując
  • praktykowanie uważności,
  • praktykowanie wdzięczności,
  • rozmowa o emocjach z drugą osobą,
  • poszukanie swoich sposobów, które pomagają w chwili emocji, które powodują dyskomfort np. wyjście do drugiego pokoju, skakanie, spacer itp.
jak o siebie zadbać

DUCHOWA

Sfera duchowa kojarzy się z religią, jednak wcale nie musi być związana z praktykami religijnymi. Duchowość to poświęcenie czasu na odkrywanie naszego wnętrza, kontemplowanie natury czy skupianie się uważności i byciu tu i teraz oraz  uspokajanie umysłu. Duchowa część naszej osoby potrzebuje opieki, tak jak inne i możemy dostarczyć sobie tego na wiele sposobów.

Co pomaga zadbać o siebie w sferze duchowej?

  • praktykowanie uważności,
  • medytacja,
  • modlitwa,
  • spotkania z naturą np. spacer po lesie,
  • ćwiczenie technik uważnego oddechu,
  • czytanie książek związanych z duchowością,

udział w warsztatach poświęconych medytacji, czy rekolekcjach,

SPOŁECZNA

Dla jednych, spotkania z innymi ludźmi to ładowanie baterii, dla innych będą czymś co je wyczerpuje. Jednak nie ulega wątpliwości, że potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem. Telefony, wideorozmowy, spotkania na żywo, to wszystko pomaga nam utrzymać i zadbać o swoje dobre samopoczucie w sferze społecznej.

Jeśli mamy trudność z nawiązywaniem lub podtrzymaniem relacji, warto się zastanowić, co może być tego powodem.

Wzmacnianie kompetencji komunikacyjnych, uczenie się aktywnego słuchania, podtrzymywanie relacji poprzez inicjowanie kontaktu, czy dbanie o rocznice i okazje powoduje, że lepiej czujemy się w różnych związkach.

Co pomaga zadbać o sferę społeczną?

  • poświęcanie czasu na relacje, które nas rozwijają, dają szczęście, powodują, że nasze życie jest lepsze,
  • zakończenie trudnych, toksycznych relacji,
  • mówienie bliskim o swoich uczuciach, dzielenie się przeżyciami, myślami,
  • podtrzymywanie relacji poprzez spotkania, telefony, wiadomości e-mail, wideorozmowy, wysyłanie listów i kartek,
  • świętowanie wspólnych okazji – rocznic, urodzin, sukcesów,
  • przegląd kont, które obserwujesz w social mediach i zostawienie tych, które coś wnoszą do Twojego życia, zrezygnowanie z obserwowania osób, które powodują, że czujesz się gorzej,
  • od czasu do czasu, jeśli tego potrzebujesz detoks od social mediów,

Szukając własnej odpowiedzi na to, jak o siebie zadbać warto eksperymentować, sprawdzać, co nam służy i nas wspiera, a co jednej nie jest dla nas. Nie ma jednego poprawnego sposobu dbania o siebie, u każdej z nas może to wyglądać trochę inaczej.

Co zyskasz opiekując się sobą?

Opiekowanie się sobą i zadbanie o siebie powoduje, to, że czujemy się lepiej. To tak, jak jesteśmy chorzy ma mama lub partner otaczają nas troską. Podają leki, przykrywają kocem, gotują ulubione potrawy.

Mamy uwagę, miłość, pomoc. Czujemy, że jesteśmy dla kogoś ważni.

Dbając samodzielnie o swoje potrzeby pokazujemy sobie, że potrafimy zatroszczyć się o najważniejszą relację w naszym życiu. O siebie.

Troska, współczucie, uwaga, czy miłość nie są zarezerwowane tylko dla innych. Jako dorosła osoba możesz sama podarować siebie wszystko, czego potrzebujesz.

Na początek, tylko musisz skupić się na sobie.

Dostrzec, co jest Ci potrzebne w danym momencie. Pomaga, w tym nauczenie się odczytywania sygnałów płynących z ciała i umysłu.

Kiedy jesteśmy na siebie uważni, szybko wyłapiemy przeciążenie hałasem, brak odpoczynku, bo siedziałyśmy 5 godzin bez przerwy przy laptopie. A kiedy pojawia się smutek po obejrzeniu relacji na InstaStory u influencerki, wiemy, że to nam nie służy. I zrobimy mały detoks od social mediów.

Dbając o siebie zyskasz:

  • troskę i uwagę, której potrzebujesz w danym momencie,
  • poczucie sprawczości – to Ty odpowiadasz za swój nastrój, więc to Ty możesz coś zrobić, aby go zmienić,
  • zaspokojenie swoich potrzeb – nie musisz czekać, aż ktoś się domyśli czego potrzebujesz,
  • ukojenie Twoich emocji,
  • większe poczucie równowagi w swoim życiu,
jak o siebie zadbać

Jak o siebie zadbać?

Dbanie o siebie z jednej strony jest bardzo proste, z drugiej, kiedy dodamy do tego kontekst życiowy plus własne schematy z dzieciństwa, destrukcyjne przekonania, brak wiedzy o rozpoznawaniu potrzeb i emocji, robi się trudno.

  1. Pierwszym krokiem, aby o siebie zadbać jest dostrzeżenie siebie w danym momencie. Pomagają w ty, pytania: CZEGO POTRZEBUJE? CZEGO W TYM MOMENCIE MAM ZA MAŁO?
  2. Po drugie, uświadomienie sobie co jest mi potrzebne, aby się sobą zaopiekować i co jest możliwe w mojej sytuacji. CO CHCE SOBIE DAĆ? CO MI POMOŻE?
  3. Po trzecie – PLANOWANIE ODPOCZYNKU, CZASU DLA SIEBIE. Nie odkładaj tego, co dla Ciebie ważne i co Cię regeneruje na potem, potem może nie nadejść – dziecko się obudzi, albo weźmiesz dodatkowe zlecenie lub pójdziesz robić pranie. Czas dla siebie powinien być święty i dawany sobie regularnie.

To tylko trzy wskazówki, jak zacząć dbać o siebie.

Na konsultacjach indywidualnych uczę kobiety, jak znajdować czas w napiętym kalendarzu. Jak budować nawyk dbania o siebie i jak znaleźć najlepsze rozwiązania dla ich celów związanych z zadbaniem o siebie w danym życiowym kontekście.

Jeśli czujesz, że coś Cię blokuje i pytanie jak o siebie zadbać – dalej zostaje bez dobrej odpowiedzi – napisz do mnie na psycholog@paulinagaworska.pl – razem sprawdzimy, co to jest i zbudujemy przestrzeń do dbania o siebie na Twoich zasadach.  

Zobacz też: