Jak myśleć o sobie dobrze? Zadbaj o swoją samoocenę
jak myśleć o sobie dobrze

Jak myśleć o sobie dobrze? Zadbaj o swoją samoocenę

Nasza samoocena wpływa na każdy aspekt życia – od relacji z innymi, tworzenie związków, pracę czy wybór hobby. Kiedy myślimy o sobie dobrze zachowujemy się pewnie i chętnie mierzymy się z wyzwaniami. Jednak, jeśli nie cenimy siebie zbyt wysoko wszystko w naszym życiu staje się trudniejsze. Dlatego, zobacz jak myśleć o sobie dobrze i budować silną samoocenę.

Czym jest samoocena?

Samoocena jest ogólną postawą wobec samego siebie, która wpływa na nastrój, na to jak o siebie myślimy, co robimy i jak funkcjonujemy z innymi w relacjach.  Określa ona stosunek do własnego JA, daje nam sygnał jak wysoko cenimy siebie samych oraz pokazuje stosunek naszych aspiracji do osiągnięć. Samoocena jest związana z poczuciem własnej wartości i aż w 30-40% jest kształtowana przez nasze geny.

Nasza ocena siebie samych może być wysoka i adekwatna, wtedy postrzegamy siebie jako wystarczająco dobrych i cenimy siebie, za to, że jesteśmy. Nosimy przekonanie, że jesteśmy dobrymi ludźmi, jednak nie lepszymi od innych, jak to bywa w zawyżonej samoocenie.

Niską samoocenę możemy scharakteryzować stwierdzeniem ,,nie jesteś wystarczająca”. Kiedy dana osoba myśli tak o sobie, pojawiają się krytyczne myśli, rozpaczliwe próby udowodnienia sobie i innymi, że coś znaczymy. Wtedy odrzucamy własne JA i pokazujemy jak bardzo nie jesteśmy z siebie zadowoleni.

Co wpływa na rozwój samooceny?

Na rozwój samooceny ma wpływ kilka czynników, które są ze sobą mocno związane. Jak już wspomniałam, jednym z bardziej znaczących jest genetyka. Kolejne czynniki to:

  • społeczne – interakcje społeczne m.in. rodzina w jakiej zostaliśmy wychowani (szczególnie system wychowawczy), grupa rówieśnicza,
  • fizyczne – jak wyglądamy, jak funkcjonuje nasze ciało,
  • psychiczne – potencjał intelektualny, emocje i motywacje,
  • doświadczenia życiowe – rezultaty podejmowanych działań, doświadczenia w uczeniu się od innych i na własnych błędach.
jak myśleć o sobie dobrze

Jak myśleć o sobie dobrze – wskazówki

Jeśli wolisz słuchać i oglądać niż czytać, możesz też obejrzeć zapisanego live na Instagramie. Opowiadam, o tym jak myśleć o sobie dobrze i dbać o swoją samoocenę.

1.Daj sobie więcej sprawczości, w sferach na które masz wpływ

Samoocena wiąże się z naszą skutecznością, z tym jak osiągamy zamierzone cele.

Dlatego zachęcam Cię do poszukania sfery, w której możesz się sprawdzać i doświadczać pozytywnych rezultatów. Stawianie sobie małych, codziennych wyzwań, które mogą zakończyć się sukcesem sprzyjają budowaniu pozytywnej samooceny.

Np. gotowanie coraz lepszych potraw, przygotowanie bardziej dopracowanych prezentacji w pracy, przychodzenie punktualnie na spotkania.

2.Oswój swój strach

Często chcemy czegoś dokonać, jednak bardzo się boimy. Pojawia się strach przed nieznanym, przed tym, że się zbłaźnimy, że sobie nie poradzimy, mimo, że mamy kompetencję i umiejętności, aby dokonać tego, czego pragniemy.

A gdyby tak oswoić swój strach? I sprawdzić, czy rzeczywiście Cię chroni, czy może nie pozwala Ci zbierać pożytecznych doświadczeń?

Zrób sobie małą analizę:

  • Co ostatnio mnie powstrzymało przed zrobieniem tego, czego pragnęłam?
  • Jaka była moja obawa?
  • Co może mi pomóc następnym razem?
  • Co pomagało mi w przeszłości, co mogłabym wykorzystać?

3.Zmień swoje przekonania na wspierające

Przekonania na temat nas samych budują naszą codzienność, wpływają na to, co robimy i jak się czujemy. Jeśli postrzegamy siebie jako osoby zdecydowane, które potrafią zmierzyć się z wyzwaniami, wartościowe bez względu na to, co robią – to prawdopodobnie pielęgnujemy przekonania wspierające.

Jednak, jeśli zdarza nam się często myśleć o sobie, że jesteśmy beznadziejne, do niczego się nie nadajemy, niczego nie potrafimy się nauczyć, to możliwe, że w naszej głowie jest więcej przekonań destrukcyjnych.

To one odpowiadają za to, że czujemy się ze sobą źle, nie realizujemy tego, czego pragniemy i często rezygnujemy z życia, takiego jakiego pragniemy.

Ważne, aby przekonania były:

  • Wspierające
  • Realne
  • Oparte na faktach
  • Wiarygodne dla nas

Pytania pomocne w pracy nad swoimi przekonaniami:

  • Co musi się zmienić, abym myślała o sobie dobrze?
  • Co może mi w tym pomóc?
  • Czy są takie momenty w moim życiu, kiedy myślę o sobie dobrze?
  • Co się w tedy zmienia?

4.Porównuj się jedynie z sobą z przeszłości

Porównywanie się z innymi jest dla nas naturalne i nie uciekniemy od niego. Jednocześnie zestawianie swojej sytuacji z życiem innej osoby, np. którą obserwujemy w social mediach i widzimy tylko efekty, może powodować, że będziemy czuć się i myśleć o sobie gorzej.

Dlatego proponuję Ci porównywać się tylko ze sobą, ale z przeszłości.

Co Ci to da? Przede wszystkim zobaczysz, jak dużo już dokonałaś, ile zmieniłaś, jakie po drodze musiałaś ponieść wyrzeczenia, aby być tu gdzie jesteś.

Zobaczenie swojego postępu, wyciągnięcie wniosków z tego, co działa, a co nie – powoduje, że znamy się lepiej, bardziej przychylnie patrzymy na nasze życie i myślimy o sobie dobrze. I lepiej funkcjonujemy w naszym życiu.

5.Sprawdź techniki podnoszenia samooceny na co dzień

Na koniec proponuję Ci kilka pomocniczych technik, które szybko mogą Ci odpowiedzieć na pytanie – jak myśleć o sobie dobrze?

To proste triki, które w realny sposób wpływają na nasze samopoczucie oraz przekonania jakie tworzymy na temat siebie.

  • Słoik sukcesów – zapisuj wszystkie swoje sukcesy małe i duże i wrzucaj karteczki do słoika. Po miesiącu przeczytaj, co wydarzyło się w Twoim życiu.
  • Przyjmuj komplementy od siebie – nie musisz czekać, aż ktoś da Ci komplement, powie miłe słowo. Sama możesz docenić siebie i kierować do siebie piękne słowa, które dodadzą Ci energii i pokażą Twoje piękno.
  • Skup się na szczegółach, unikaj generalizacji – wyrzuć ze słownika ,,zawsze”, ,,nigdy”, ,,każdy” – mów o faktach i konkretnych sytuacjach, szczególnie kiedy Ci smutno i źle.

Podsumowując, możesz zrobić dla siebie bardzo dużo, aby pytanie jak myśleć o sobie dobrze? Nie spędzało Ci snu z powiek. Praca nad myśleniem wymaga wysiłku, jednak bardzo mocno się opłaca, ponieważ Twój umysł towarzyszy Ci każdego dnia, a Twoje myśli wpływają na każdy aspekt Twojego życia.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w pracy nad swoim myśleniem o sobie, nad budowaniem samooceny – napisz do mnie na psycholog@paulinagaworska.pl zobacz, co możemy razem zmienić.

Zobacz:

Konsultacje psychologiczne online – czy to coś dla Ciebie?

Dbanie o siebie na co dzień – 5 rodzajów #selfcare

Jak zwiększać pewność siebie?